cumhuriyetini arayan koy bismil225 

Cumhuriyetini arayan köy!

Aydınlık, arazileri Bismil’in zengini tarafından gasp edilen Türkmenacı köyünde!

Diyarbakır köylüsü Cumhuriyetini arıyor!

Sahte mirasçılar, sahte noterler, göz yuman kamu görevlileri...

500 yıllık arazileri bir günde habersizce el değiştirdi.

7 yıldır çalmadıkları devlet kapısı kalmadı.

Köylüler isyanda: ‘Ey Mustafa Kemal’in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti! Neredesin?’

Yıl 2006... Türkmenacı köyü muhtarı Aslan Atabay, Bismil’de yürürken ilçe Tarım Müdürlüğü’nde çalışan bir memurla rastlaşır. Kısa bir sohbetten sonra, memur fısıldar gibi, “Muhtarım, maşallah köyünüzden tarım destek fonu için çok başvuru var” der ve yoluna devam eder. Muhtar, bu lafın altında bir bit yeniği olduğunu hemen anlar ve soluğu İlçe Tarım Müdürlüğü’nde alır. Öğrendikleri karşısında donup kalan muhtar, hemen köylülerini haberdar eder. Ne mi olmuştur?

Köylülerin deyimiyle ‘sırtını iktidara dayamış bir çete’, Avukat Fuat Hayri Demir’in deyimiyle ‘organize bir suç örgütü’, Türkmenacı köylülerinin 500 yıldan beri ekip biçtikleri 1630 dönüm araziyi, bir gün içinde tüm işlemleri tamamlayarak kendi üzerine geçirmiş!

Üstelik yılda 900 bin lirayı bulan devlet desteğinden bile yararlanıyorlarmış!

Türkmenacı adalet arıyor!

Köydeki her evde, Atatürk ve Hazreti Ali fotoğraflarının yanyana asılı olduğunu söyleyen yurttaşlar, "Ne kazandıysak ve kaybettiysek Ali ve Mustafa Kemal'dendir. Bu gaspı başka bir köyde yapamazlardı. Onlarca insan ölürdü, insancılız, silahla işimiz yok. Bunu bildikleri için üstümüze geliyorlar" diyor.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Alevi vatandaşların yaşadığı Türkmenacı Köyü'nde oturanlar, kendilerine ait 1550 dönüm arazinin 'organize bir suç örgütü' tarafından sahte veraset ilamı ile ellerinden alındığını söylüyor.

2006 yılında dava açtıklarını yargı sürecinin devam ettiğini belirten köylüler sorunun çözülmesini istiyor.

7 yıldır devam eden sorunu dinlemek üzere Türkmenacı köyündeyiz.

Köylülerin anlatımlarına göre, 'sırtını iktidara dayamış bir çete' türlü sahteliklerle herşeyi bir gün içinde bitirivermiş.

2006 yılında Muhtar Aslan Atabay, Bismil'de rastlaştığı Tarım Müdürlüğü'nde çalışan bir memurun, "Muhtarım, maşallah köyünüzden tarım destek fonu için çok başvuru var" sözleri üzerine soluğu îlçe Tarım Müdürlüğü'nde almış. Öğrendikleri karşısında donup kalmış muhtar Atabay; "Bir başka köyde oturan H.A. köylülerin 500 yıldan beri ekip biçtikleri 1630 dönüm araziyi, bir gün içinde tüm işlemleri tamamlayarak kendi üzerine geçirmiş. Üstelik devlete müracaat edip yılda 900 bin lirayı bu: ları destekleme fonundan bile yararlanıyorlarmış."

"Hemen araştırmaya başladık" diyor Türkmenacılı Mustafa Atabay: "Arazilerimizi elimizden alan kişinin adı Mehmet Faruk Altay. Fabrikası, benzinlikleri, 20 bin dönüme yakın da arazisi var. Her yerde 'Bana kimse dokunamaz, arkamda hükümet var' diyen biri. Buna benzer bir girişimi başka bir köyde de yapmış ama köylüler sıkıştırınca canını zor kurtararak kaçmış. Yalnız değil, îşin içinde avukatlar, muhtarlar ve birçok kamu çalışanı var."

Neredesin Cumhuriyet!

Söze Cemal Atabay giriyor; "Dedemizden kalan tapularımız var. Biz verasetçiler rıza yöntemiyle arazilerimizi ekip biçiyoruz. Bizim 100 yılda beceremediğimiz işi bu çete bir günde yapmış. Hem de öyle korkusuz ve pervasızca yapmışlar ki. Baştan sona her şey sahte!"

Türkmenacı köylüleri 2007 yılında Bismil Sulh Hukuk Mahkemesi'nde mirasçılık belgesinin iptali davası açmış. Mahkeme köylülerin lehine karar vermiş. Ama sorunlar bir türlü çözülememiş. Yaşadıklarına isyan ediyor Aziz Atabay; “Mahkemenin kararıyla yapılan tüm işlemlerin sahte olduğu meydana çıktı. Ama ne çare! M. Faruk Altay hala ekip biçmediği arazilerimizin tapusuna dayanarak devletten yüklü destek paraları almaya devam ediyor ve bizleri tehdit ediyor. Üzerinde TC. yazan tüm kurumlara gittik ama bu çeteye hala kimse bir şey yapmıyor. Ey Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyet, neredesin' diye haykırıyoruz."

'Yeni acılar yaşanmasın'

Köylülerin avukatı Fuat Hayri Demir ise, bürokratik ve adli engellerden dolayı 7 yıldır bir arpa boyu yol alamadıklarını kaydediyor. Demir, "Bu işin içinde M.Faruk Altay'ın yanı sıra sahte işlem yapan noter memurları, adliye çalışanları, yalnızca bir tanığı dinleyerek bir günde beş veraset ilamı çıkaran hâkim, tapu işlemlerini bir günde yapan Tapu Müdürü, Nüfus Müdürü, sahte işleme mühür basan muhtar da var. Burada en acil önlem toplulaştırma işlemlerinin derhal durdurulmasıdır. Bu yapılmazsa çok acılar yaşanacak. Birçok köyde de çatışmalar çıktığını biliyoruz. Böyle giderse araziler çetenin eline geçer. Valinin durdurma yetkisi vardır, Yetkisini derhal kullanmalıdır”

Yusuf ÇELİK - 09 Ağustos 2013 - Aydınlık (Diyarbakır)

Son Yazılar