vali mutlu halt etmistir hasan basri ozbey225 

Vali Mutlu Duruşmayı Yasaklayabilir mi?

A. TAMTÜRK (Odatv'ye yorum olarak asılmıştı. Oradan alıntıladım.KNB)

#DirenTGB #DirenUlusalKanal #DirenAydınlık #DirenİŞÇİPARTİSİ

Şimdi işin aslı şu: Mahkeme önünde gösteri yapmak yasaak! İyi ama millet oraya "gösteri yapmaya" değil," mahkemeyi izlemeye(!)" geliyor, bu ise yasak değil, çünkü bu "kamuya açık bir duruşma"!

Eh, salonda 350.000 kişilik yer olmayınca da insanlar haliyle salonun önünde sıra(!) bekliyorlar! Salonun önünde sıra beklemek ise yasalara aykırı değil. Çünkü insanların salonun önünde "beklemelerinin gerekçesi yasal" (yani, salona girebilmek için sıra bekliyoruz abi! Birisi dışarı çıkıp salonda tek kişilik yer açılırsa ben giricem!)

Vali ve görevlendirilmiş hakimler işte bu "salonun önünde sıra bekleme eylemini" kanunen yasaklayamayınca, akıllarınca çakallık yapıp, çareyi "beklemenin gerekçesini" ortadan kaldırmakta bularak "duruşmayı seyircisiz (yani gizli duruşmayla) yapmaya" karar vermişler..!

Buraya kadar minare ve kılıf tamam gibi(!). Çünkü hakimin, kamuya açık bir duruşmayı "genel ahlakı rencide eder" vb gibi uyduruk bir nedenle "gizli duruşmaya çevirme" hakkı var! Dolayısıyla "mahkeme önünde bekleme yapmanın gerekçesi" de böylece ortadan kalkmış oluyor! Ve dabi böylece insanların mahkeme salonu önünde (zaten duruşma gizli oturum olacağı için) sıra beklemesinin de haklı bir gerekçesi olmadığı için Valiye de "hadi daalın" demeye hakkı doğuyor!

Şimdi zurnanın zırt dediği deliğe geliyoruz :

1)Amma ve lakin, yasaya göre hakim işbu "duruşmada gizlilik kararını" mutlaka bir "AÇIK DURUŞMADA almak zorunda!" Oysa hakim bu kararı herhangi bir açık duruşmada vermiyor ki! Odasında kendi başına otururken (veya Valiyle baş başa konuşarak) bu kararı veriyor.

2)Üstelik de bu son duruşma "hükmün okunacağı" bir duruşma, ve yasalara göre "hükmün okunması da gizli değil, sadece aleni olarak yapılır!"

Velhasılı kelâm, hakim bu yasal yükümlülüklerim ikisini de yerine getirmediği için, hakimin bu "seyircisiz duruşma" yani "gizlilik kararı" da "yok hükmünde" oluyor.

Dolayısıyla, aklınca çakallık yapmaya çalışan Vali'nin "salon önünde bekleme yasağı" da böylece geçersiz oluyoor. (Laf aramızda, zaten kim takar pabuçlarımın Pinokyo Valisini.

Kısacası Pazartesi günü hepimiz oradayız, bunu da hiç kimse engelleyemez. Çünkü: T.C. Anayasası Madde 23: "Herkes, seyahat hürriyetine sahiptir"

Baki Selamlar - 03 Ağustos 2013
http://www.bakiselamlar.com/

Son Yazılar