havada isyan aydinlik31tem13 225 

Hava'da isyan! Pilotlar istifaya zorlanıyor! 

Hava Kuvvetleri’nin başarılı pilotları bir bir istifaya zorlandı!

Özel Hayatları ve sosyal medya paylaşımları için haklarında soruşturma açılan ve takdir belgeli 145 pilot görevden ayrıldı.

Kadro sayısı 30′dan 10′a düşen 181′inci Filo’da hala görevde olan pilotlar Aydınlık Gazetesi’ne konuştu. Pilotlar istifaya zorlandıklarını söyledi.

Hava Kuvvetlerinin en önemli pilotları, haklarında açılan soruşturmalar üzerinden istifaya zorlanıyor.

Aydınlık Gazetesi’nin haberine göre Kuzey Irak’ta başarılı hava operasyonlarına imza atan 145 pilotun istifa veya emeklilik yoluyla görevden alındığı öğrenildi.

Sorgulamalarda özel hayatları, sosyal medyada yer alan yorum ve fotoğrafları ele alınıyor!

İstifalar en çok Diyarbakır 181′inci Filo’yu etkiledi. Kadroda 30 pilot olması gerekirken istifaların ardındna sadece 10 pilot kaldığı ve bu yüzden 181. Filo’nun görev yapamadığı belirtiliyor.

Aydınlık Gazetesi’ne konuşan pilotlar Hava Kuvvetleri’nde yaşananları anlattı. Pilotlar sorgulamanın sosyal medyadaki yazışmalardan ve özel hayatları üzerinden yapıldığını belirtti. Pilotlar görevlerindeki başarılarının özel hayatlarının sorgulanmasıyla örtüldüğünü vurguladı.

Soruşturma açılan pilotlar tedirgin. Irak’ın kuzeyinde önemli başarılara imza atan pilotlar istifaya zorlandıklarını söylediler. Pilotlar istifaları onaylanıp, TSK ile ilişikleri kesildiğinde gerekli açıklamaları yapacaklarını belirtti.

Ulusal Kanal - 31 Temmuz 2013

*   *   *    *   *   *    *   *   *

HAVA KUVVETLERİ'NDE ULUDERE DEPREMİ!

Erdoğan hedef gösterdi 2 komutan istifa etti!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda dün istifa depremi yaşandı. Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ve Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun istifa ettikleri ortaya çıktı. YAŞ’a birkaç gün kala gelen 2 istifada da Tayyip Erdoğan’ın Uludere olayı konusunda havacıları sorumlu tutması ve hedef göstermesinin etkili olduğu bildirildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Tayyip Erdoğan başkanlığında 1 Ağustos’ta toplanacak. Şura toplantısına 3 gün kala, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ve Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun istifa ettikleri öğrenildi. 2 komutanın da istifasındaki temel gerekçenin Uludere olayı olduğu iddia edildi. Erdoğan, cuma günü açılış ve iftar için gittiği Şırnak’ta, Uludere’de 35 sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği olayın sorumlusunun hükümet olmadığını belirterek, askerleri işaret etmişti.

Uludere sonrası hedef gösterildi!

Hedef konan Korgeneral Damcı ile Tümgeneral Kadıoğlu’nun istifalarını geri çekmeleri için Genelkurmay Başkanlığı’nın devreye girdiği bildirildi. Öte yandan, 2013 yılı başından bugüne kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 123’ü pilot olmak üzere 170’e yakın subay istifa etti.

Aydınlık - 30 Temmuz 2013

Son Yazılar