Baykal Operasyonu, ABD'nin İran hazırlığı mı?

2008 yılı, Mayıs ayında GLF toplantısı için değerli bir emekli büyükelçimizin daveti üzerine dinleyici olarak bulunduğum Bahçeşehir Üniversitesi konferans salonunda tanıştığım yabancı uzmanlara İran sorununun barışçıl yöntemlerle çözülebileceğini, İran'ın nükleer malzemelerinin Türkiye'de takaslanmasının en mantıklı ve pratik yol olduğunu söylemiştim. Ümidim, 2002-2007 yılları arasında her sene 1 dünya savaşı atlatmış olan bölge ve ülkemiz açısından büyük bir uluslararası sorunun çözümüne çare üretmekti.

Unutmadan, o toplantıda RAND mensubu Larabee ile de tanışmıştım ve malesef bu şahsın beyin özürlü, Bushbeyinli olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Garip olan bu şahsın ve kurumundaki yetkililerin Amerika'da ve Ankara'da söz sahibi olması. Bu da 2007'den beri yaşanan hukuk garabetini ve son günlerdeki İran Operasyonu öncesi Baykal'a Komplo girişimini anlamakta çok önemli bir nokta.

İngiltere'de ise David Cameron ile birlikte Muhafazakar iktidar işbaşına geldi, neredeyse Gordon Brown ve Deniz Baykal aynı saatlerde siyaseten darbe yedi. AB aleyhtarı Cameron, Liberla Demokrat Nick Clegg ile koalisyonu ne şekilde kuracak henüz net olmamakla beraber, İngiltere muhafazkar ağırlıklı şaşı politika dönemine girecek. Zıt iki karekter İngiltere iç ve dış siyasetinde ayrıca en önemlisi savunma politikalarında ve AB politikalarında ciddi gerilimler yaşayacak,bu kesin. Ancak,İran Operasyonu için ideal bir başbakan işbaşına geldi,bu kesin.

Peki, Baykal'ın devrilmesi İran Operasyonu öncesi 2007'de başlayan Türkiye'nin Bushbeyinlilerce zaman kazanmak amacıyla, 2 seneliğine hukuk ve tutuklama garabetlerini yaşaması sürecini de içine alan bir İSTİKRARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU'nun parçası olabilir mi?

Kesinlikle evet...

2009 Eylül ayında, hükümete yakın bir gazeteciyi bulunduğu kanalda ziyaret ederek;''Kürt Açılımı diyerek hem Türkler'e hem Kürtler'e kazık attığınızın farkında mısınız?Siz Başbakan'a ve Cumhurbaşkanı'na yakınsınız,raporlar hazırlıyorsunuz. Bugün yapmanız gereken gidip ikaz etmek. Bu projeye böyle bir isim veren danışmanları ise tutuklanmalı, zira 2010 Haziran'ına kadar sürecek bir istikrarsızlaştırma sürecine kapı açıyorlar.Ya demokrasi paketi,demokratik paket,milli birlik falan deyin,lütfen.Yoksa,yabancılar ülkeyi yakar,sorumlusu da halk nezdinde hükümet ve başbakan olur.Demokrasi ve özgürlüklere ihtiyacı olanları da etnik olarak ayırmasınlar,herkese demokrasi ve hukuk sağlamak hükümetin asli görevi.'' demiştim

Tarihi günler yaşıyoruz. Bushbeyinliler'e karşı tam savaşı kazandık derken, Başbakan çevresindeki DANIŞMAN TERÖRÜ sonrasında sıcak bir yaza giriyoruz.O danışmanlar değil midir ki, Davos'ta kaş yapayım derken göz çıkarmış ve ilk dakikalarda büyük sempati toplayan o meşhur şov, akabinde İsrail'de Avigdor Lierberman için geniş ufuklar açılmasına sebep olmuştu. Şu anda,Orta Doğu barışa ve savaşa eşit mesafede. Ancak Başbakan'ın çevresindeki danışmanları hem Türkiye,hem bölge için bir felakete imza atmak üzereler.

Finans Piyasaları açısından İran Operasyonu'nun yaklaştığını altın fiyatlarından anlayabiliyoruz. Strateji haritaları incelenirken, kordinatları iyice incelediğimizde, tekrarlanan spekülasyon ve finansal sabotajları incelediğimizde tarihin bize verdiği en önemli derslere bir baktığımızda, Haziran ortasına kadar İran Operasyonu'nun gerçekleşeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. İsrail kamuoyu savaş istemese de, Mısır'da Mübarek Devri'nin bir türlü sonlanamaması nedeniyle toplumsal gerilimlerin açığa çıkması, bölgede irili ufaklı, türlü türlü örgütlerin hareketlenmesi İsrail'deki 6 partili koalisyonu radikal kararlar almaya itmek üzere.

''Last Minute'' diyerek uyarıyorum: Sayın Başbakan: Danışmanlarınıza dikkat, size rağmen ülkede hukuk ve ulusal menfaatleri savunan kanaat önderlerini hukuk teröründen kurtarın. Ama önce kendinizi,danışman teröründen kurtarın. ''One Minute''ın faturası, bölgesel bir savaş olmasın. 72 milyon Türk Vatandaşı adına rica ediyorum.

Mete AKINCI - 13.05.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar