gazdanadam3 225 

Direnen Güzellik!

İstanbul’un dörtbir tarafını haftalardır ‘Hükümet istifa’ sloganıyla eylem alanına çeviren direnişçiler Gazdanadam Festivali için Kadıköy’e aktı.1 milyonun üzerinde yurtsever Rıhtım’da buluştu.

Festivalin yapıldığı Kadıköy İskele Meydanı’na erken saatlerde vatandaşlar toplanmaya başladı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla Kadıköy’ü donatan coşkulu kalabalık sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı.

Sokaklar doldu taştı!

Etkinlik esnasında Haydarpaşa’ya giden yol, Beşiktaş İskelesi ve Altıyol Boğa heykeline giden caddeler ile Rıhtımın etrafındaki ara sokaklar taştı. Festival alanı de hınca hınç doluydu.

Festivale gelen vatandaşlar polisin arama noktasından geçerek alana girdi. Meydanda ilk göze çarpan festival komitesinin hazırladığı dev maket TOMA oldu. Temsili TOMA’ya vatandaşlar yuhalayarak ve pet şişe fırlatarak tepki gösterdi. Bu arada TOMA’nın üzerine hortumla su sıkma mekanizması da yapıldı.

Sanatçılar öne çıktı!

Eyleme destek veren sanatçılar sahnedeki yerlerini almadan önce Aydınlık’a konuştu.

Tarık Akan, 31 Mayıs’ta başlayan direnişin gittikçe büyüdüğünü anlattı ve “Direniş ülkeye yepyeni bir soluk veriyor. Bu soluk ülkeyi bütün karanlıklardan ve kötülüklerden temizliyor. . Yerel ve genel seçimlere kadar gençler daha farklı etkinliklerde bulunacak. Bu zamanı gençliğin bu hareketlerine bağlıyorum” dedi.

‘Halka direnen zavallılar’

Suzan Aksoy da şunları kaydetti: “Gaz yedik, jop yedik, tazyikli su yedik, hakaret yedik ama yılmadık. Bu AKP faşizminden kurtulana kadar da devam edeceğimizin göstergesidir. Sanatçıları, devrimcileri ve aydınları hedef gösteren bir iktidar artık iktidar olmaktan çıkmış halka direnen zavallılar haline gelmiştir. Polisimi yedirmem diyorsa biz de Mustafa Kemal’in askerlerini yedirmeyiz.”

‘Artık izinler kalktı’

Renan Bilek, “Acısıyla dalga geçebilen onca sıkıntı içinde mizah üretebilen zeki insanların olduğu gelecek umudumuz var. Yarını kuracak insanlar bugüne sahip çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Cihat Tamer ise “İlk festivalimiz inşallah Sayın Başbakan’ın söylediği dindar ve kindar nesil yetiştirirken biz de bu Gazdanadam Festivali’ni 2071’e kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ali Erkazan, Türkiye’de oluşturulmaya çalışılan korku imparatorluğuna vurgu yaparak antidemokratik uygulamaların sineye çekilmediğini söyledi.

Orhan Aydın “11 yıllık faşist bir aklın bu ülke halkına hesap vermesi gerekir. Biz burada yüz binleriz ama biliyoruz ki Anadolu’nun dört bir yanında insanlar bizlerle onurlarını birleştirdi. Artık yan yanayız. Korkuyu ve yalanı yendik. Sıra gericiliği, tarihin çöplüğüne atma sırasıdır” açıklamasını yaptı.

‘Tutuklular bırakılsın’

Silivri nöbet çadırı sorumlusu Hıdır Hokka da festivale katıldı. Aydınlık’a konuşan Hokka, şunları söyledi: “Silivri vatan nöbeti çadırları 5 Ağustos’a hazırlanmaktadır. Mahkeme heyetini şu anda çıkan mevcut yasayı mahkeme heyetinin uygulama zorunluluğu vardır. Bu yasadan sonra içerideki arkadaşların vatanseverlerin yattığı her gün mahkeme heyetinin yasayı ihlalidir. Derhal arkadaşlarımızı tahliye etmek zorundadırlar.”

‘Muhalefet sadece Meclis’te olmaz’

Festival’ in açılış konuşmasını Sanatçılar girişimi adına Ataol Behramoğlu yaptı. Kadıköy’deki birlikteliği sağlayan basın kurumlarının ismini tek tek sayarak teşekkür eden Behramoğlu “AKP’ nin yazılı ordusu var. Onlar ülkenin geleceğine kastediyorlar. Yazıklar olsun! Bir de AKP’nin paralı ordusu var, çevik kuvvet. Yaşlılara çocuklara gaz sıkan çevik mi olur? Delikanlı bile olmaz” dedi.

‘Bırakın Silivri’deki yurtseverleri!’

Behramoğlu ana muhalefet partisine de bir söz söylemek gerektiğini belirtti. Muhalefet etmek sadece meclis içinde muhalefet değildir” diyen Behramoğlu CHP’ nin meydana gelmemesini eleştirerek “Önümüzde seçimler var, biz cumhurbaşkanı çıkarabilecek güçteyiz” dedi. Silivri’deki yurtseverlere konuşmasında geniş yer ayıran Behramoğlu, Ergenekon hakimlerine şöyle seslendi: “Siz bu zamana kadar çocuklarınız ve torunlarınıza kirli bir miras bıraktınız, isminizi daha fazla kirletmeyin! Bırakın Mustafa Balbayı, Tuncay Özkanı, baba oğul Perinçekleri ve subayları.”

“3. Körüye Hayır Platformu” Sözcüsü Prof. Dr. Zerrin Bayraktar 3. köprünün bir çevre katliamı olduğunu belirttikten sonra alanda toplananları 5 Ağustos’ ta Silivri’de yapılacak olan karar duruşmasına çağırdı.

Direnen medyanın temsilcileri sahneye aynı anda çıkarak dayanışma ve birlikte mücadele etme mesajı verdiler. Direniş basını adına ortak metni Oda Tv’den Barış Terkoğlu okudu. Terkoğlu “Baskıya, zorbalığa, korkuya dayanan bir rejimi yendiniz. Tek adam olma özlemiyle yanıp tutuşan bir diktatörü “hükümet istifa” sesleriyle gökyüzünden yerlere indirdiniz” dedi.

Aydınlık - 08 Temmuz 2013

Son Yazılar