43 parçayı yan yana getirmişler

CHP Adana Milletvekili ve bilişim uzmanı Tacidar Seyhan, Deniz Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntülerin, yüksek teknolojili araçlar tarafından hazırlandığını kaydetti. Seyhan, görüntülerin farklı zamanlarda farklı kameralarla çekildiğini, bu görüntülerin 43 ayrı parçanın birleştirilmesiyle yan yana getirilidiğini tespit ettiklerini açıkladı. Seyhan, bu işlemlerin arkasında bireysel değil kurumsal bir yapı olduğunu kaydetti.

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, Meclis'te gazetecilere yaptığı açıklamada, çekilen görüntülerin farklı zamanlarda iki farklı kamerayla çekildiğinin anlaşıldığını belirtti.

Görüntülerin VHS bandından yayın yapan mikro kamera ile kadedildiğini vurgulayan Seyhan, görüntülerin montaj olduğunun anlaşılmaması için eskitme ve karartma yöntemlerinin uygulandığını belirtti.

Seyhan şöyle konuştu:

“Bu görüntülerin farklı ortamlarda farklı kameralarla çekildiği belli. Bu görüntülerin tamamı belli bir frekanstan yayın yapan mikro kamera ile yapılmıştır. İki ayrı yere yerleştirilen kamera vardır. Bu frekansı alan büyük bir ihtimalle araca yerleştirilmiş bir de alıcının olduğu, bu alıcının da videoya hızlandırarak kaydedildiği görülüyor. Daha sonra bu, yüzde 15 oranında karartılmış, yüzde 21 oranında eskitme uygulanmış. Görüntüyü detaylı olarak incelediğimizde 43 parçadan oluştuğunu görüyoruz. Aynı video çekimi içerisinde kullanılan bayan figürünün iki ayrı figür olduğu görünüyor."

Görüntüyü kaydeden kameranın 50-60 metreye kadar sinyal gönderdiğini ifade eden Seyhan, görüntülerin çekim yapan kameralar tarafından değil dışarıdan kaydedildiğini belirtti. "Ya bir ev ya da yüksek teknolojili bir araç tarafından kaydedilmiştir. Çekim kurumsal araçlardan yapılmıştır" diyen Seyhan, şöyle devam etti:

"Olayın gerçekleşme biçimi, oluşturma biçimi bireysel olarak görünmüyor. Kurumsal bir görüntü. Çekimin biçiminden kurumsal araçlar tarafından yapıldığını düşünüyorum. Bu sistem sadece oralarda var. Bu birinin yerleştirdiği hafızalı kamera değil. Zamana, günlere yayarak yapılan çekimlerin birleştirilmesidir. Bu bir araç teşkilatıdır. Eğer bu tür araçlar kişilerin elinde dolaşıyorsa bu da kurumsal suçtur. Ama (ülkeye bunlar şahısların elinde girmez) diyorsanız, buradaki işlemin kurumsal işlem olduğunu düşünebiliriz.”

Öte yandan  görüntüler ayrıca, CHP yönetimi tarafından belirlenen uzman bir ekibe inceletiliyor. Uzman ekibin görüntülerle ilgili raporunu önümüzdeki hafta hazırlayıp CHP yönetimine sunması bekleniyor. CHP MYK üyesi Ali Kılıç Ulusal Kanal'a yaptığı açıklamada, görüntüleri Almanya'ya götürerek orada da bir inceletme yapacağını açıkladı.

11.05.2010 - Ulusal Kanal Haber

http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar