misirin tayyibi mursi devrildi225 

Mısır'ın Tayyip'i Mursi devrildi!

Mursi'nin iktidara gelişinin 1. yılı öncesi başlayan halk hareketi sonucunda Mursi yönetimi devrildi.

Mısır ordusu, anayasanın askıya alındığını ilan etti. Kısa süreli bir geçiş hükümeti kurulmasının ardından cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak.

Türkiye Saati ile 22:00'de Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi açıklama yaptı.

Mısır Genel Kurmay Başkanı açıklamada ordunun yönetime geçici olarak el koyduğunu ve geçici bir hükümet kurulacağını söyledi.

Silahlı kuvvetlerin görevinin içerde ve dışarda yaşanan tehlikelerden ülkeyi kurtarmak olduğunu belirten Mısır Genelkurmay Başkanı Ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verdiği 48 saatlik sürenin dolduğunu ve bu süre zarfında olumlu sonuç alınamadığını ifade etti.

Mısır'da bundan sonra izlenecek yol haritası da ilan edildi. Anayasa askıya alındı. Anayasa Mahkemesi başkanı mahkeme önünde yemin edecek ve bunun sonunda cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek.

Anayasa Başkanı anayasa deklerasyonlar yayınlama hakkına sahip olacak bu geçiş sürecinde. Daha sonra bir hükümet kurulacak.

Toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir komite anayasal değişiklikleri gözden geçirecek. Daha sonra da parlemento seçimleri gerçekleştirilecek.

Medya için yeni etik değerleri oluşturulacak. Ve gençliğin bundan sonraki süreçte güçlendirilmesi için bir uzlaşı komisyonu oluşturulacak. Silahlı kuvvetler Mısır halkına, bütün farklı grupları bir araya getirerek, barışçıl protesto haklarına sahip çıkıp kan dökülmesini engelleyecektir.

Genelkurmay Başkanı'nın açıklama yaptığı sıralarda milyonlarca Mısırlı ise ellerinde bayrakları ve Nasır posterleriyle meydanları doldurdu.

YANDAŞLAR VE YOBAZLAR RAHATSIZ!

Not : Yobaz ve yandaş internet siteleri, canlı yayında Mursi'nin halk tarafından indirilmesini yorumlayan muhabirimiz Yunus Soner'in konuşması esnasında KJ'den verdiğimiz “MISIR'IN TAYYİP'İ DEVRİLDİ” başlığından rahatsız oldu.

Ulusal Kanal - 04 Temmuz 2013

{youtube width="600" height="480"}1eQoA_FwCCk{/youtube}

Son Yazılar