turk devriminin afisi ve fransiz devrimi225 

Direniş Halkın Ta Kendisidir!

Gezi Parkı protestolarına katılanlara, başta Başbakan olmak üzere birçok AKP’li Bakan ve milletvekili söylemleriyle saldırdı.

Bu protestolara katılanların halktan insanlar olduğu gerçeğini görmek istemeyen iktidar, onları “marjinal, çapulcu, provokatör" ve "terörist” olarak yaftalandı.

Direnişin başladığı ilk günlerde göze ilk çarpan fotoğraf kırmızılı kadındı. Polise hiçbir karşılık vermemesine rağmen çok yakın mesefadan biber gazına maruz bırakılmıştı.

Sonrasındaki kare ise siyah elbiseli kadın. TOMA’nın üzerine ellerini açarak yürüyen kadına, tazyikli su sıkılmıştı. Bir sonraki fotoğraf ise TOMA’nın önüne yatan kadındı...

Gezi Parkı direnişi sırasında böyle binlerce fotoğraf çekildi. Yani bu direnişin en önemli ve belki de en önde gelenleri kadınlardı.

Dünya ve Türkiye tarihine bakıldığında devrimlerin ya da halk hareketlerinin önünde hep bir kadın figürü yer almakta.

Kadın figürü Kurtuluş Savaşı’nda da Fransız Devrimi’nde de vardı. Dünyadaki halk hareketlerinin varolduğu her yerde olduğu gibi.

Sosyal medyada dolaşan bir fotoğrafta Fransız Devrim’nin simgesi haline gelmiş bir tablo ile Türkiye’deki direnişten bir kadın figürü yan yana getirilmiş.

Yani…

Gezi Parkı direnişine bakıldığında doğrudan bir halk hareketi olduğunu görmemek olanaksız.

Odatv - 18 Haziran 2013

NOT : Fransız Devrimi simgeleyen tablo 1830 yılında "Halka Yol Gösteren Özgürlük" adıyla Ferdinand Victor Eugène Delacroix tarafından yapılmıştır.

turk devriminin afisi ve fransiz devrimi

 

Son Yazılar