vali avni mutlu ergechesap verecek2 225 

Polis Terörüne Kılıf bulmaya Çalışan Vali Mutlu Twitter'da yalana doymadı!

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, skandal açıklamalarına sosyal medya üzerinden devam etti.

Önce eylemcilerin silah kullanarak polis yaraladığı palavrasını atan Vali Mutlu, sonra da savaş alanına çevirdiği kentte, üniversite sınavına girileceğini hatırlayarak "göstericileri sükunetli olmaya" çağırdı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim ve çevresinde akşam saatlerinde başlayan polis vahşetine ilişkin yaptığı açıklamalarda skandal ifadeler kulanmış, polis saldırılarının "fevkalade düzgün" yapıldığını söylemişti.

Vali yalanlarına sosyal medya üzerinden devam etti, göstericilerin silah kullanmaya başladığını iddia etti.

Vali Mutlu'nun açıklamalarına göre, eylemciler silahla 2 polisi yaralamıştı. Bu polislerin kim olduğu, nasıl ve nerede yaralandıklarını söylemeyen Vali'nin "silahlı saldırı" iddiası ise inandırıcı gelmedi. Silah kullanan eylemcilere, böyle görüntülere yer vermekten büyük mutluluk duyacak iktidar yanlısı medya kuruluşları da dahil kimsenin rastlamaması dikkat çekti. Vali Mutlu'nun, büyük tepki çeken polis terörüne kılıf bulmak amacıyla bu mesajı yaydığı düşünüldü.

Vali Mutlu'nun ikinci ilginç mesajı ise, bugün yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı'nı hatırlatarak eylemcileri "sükunetli olmaya" çağırmasıydı. Polisin saldırılarıyla adeta savaş alanına çevrilen ve on binlerce kişinin hareket halinde olduğu İstanbul'da olaylarda büyük sorumluluğu bulunan Vali Mutlu'nun mesajı son derece ilginç:

"Bu sabah LYS'ye girecek olan öğrencilerimizin istirahat ve huzurlarını da düşünerek, göstericilerin sükunetli olmalarını özellikle talep ediyor, sevgili öğrencilerimize girecekleri LYS'de basarılar diliyorum."

Mutlu kameralar karşısındaki performansına sosyal medyada da devam ederek riyakarlığın sınırlarını zorluyor.

16 Haziran 2013 - (soL - Haber Merkezi)

*** *** ***

halk dusmani vali avni mutlu225

Vali Mutlu: Yapılan müdahale 'fevkalade düzgün'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun basına yaptığı açıklama baştan sona yalan ve tehditle doluydu. Mutlu, çocukların bile hedef alındığı saldırıyla ilgili konuşması boyunca onlarca defa "fevkalade" dedi. Vali'ye göre yapılan müdahale "fevkalade düzgündü".

Vali Hüseyin Avni Mutlu, bugünkü vahşi saldırıyla ilgili bir açıklama yaparak, "Eylemci gruplara yönelik bir müdahalemiz oldu. Özellikle yarım saati aşkın Gezi Parkı'nın boşaltılması yönünde duyurular yaptık, geceleri de kalan gençler ve bugün ziyaret için gelen gruplar arasında önemli bir kesim kendiliğinden parkı terk etti, fevkalade düzgün, hiçbir sıkıntı oluşmaksızın müdahalemizin sonlanması bir memnuniyet oluşturmuştur" dedi. Vali'nin "fevkalade düzgün" dediği müdahale anında, parkta onlarca çocuk bulunuyordu.

"Gençlerimizle doğrudan, şahsım olarak önemli görüşmeler yaptım, sabaha kadar sürdürdüğümüz bu görüşmelerde aramızda fevkalade iyi sohbetler ve münasebetler oldu" diyen Mutlu'nun görüşmesi basına yansımış, eylemci gençlerin sorularına yanıt veremediği görüntüler ise sosyal medya üzerinden de çokça paylaşılan bir video olmuştu.

"Çevresel anlamda verilen mesaj anlaşıldı, hükümet düzeyinde karşılık buldu ancak Gezi Parkı'nın terki konusunda arzu edilen hedefe ulaşılamadı" diyen Mutlu, Taksim Dayanışması'nın kararının müdahale etme ve Gezi Parkı'nı boşaltma yönünde bir irade oluşturduğunu ifade etti.

Öte yandan, Mutlu'nun, "Marjinal grupların polisle çatışma konusundaki isteklerini görmekteyiz ama genel olarak Taksim ve çevresinde bir sükunet muhafaza ediliyor" dediği dakikalarda, polis Divan Oteli'ndeki revire saldırıyordu.

Çocuklar yaralandı ama Vali inkar ediyor!

Mutlu açıklamalarının devamında, "Hukukun üstünlüğünü tanımak zorundayız, demokrasiyi yaşatmak konusunda toplumsal duyarlılığımızı muhafaza etmeliyiz, emniyet güçlerimize güvenin, fevkalade dikkatli özenli çalışmaya devam edecek, toplumsal üzüntülere mahal vermeyecek, kucaklayıcı, ikna edici duruşumuzu sergileyeceğiz" dedi ve emniyet güçlerinin eylemcilerin gözlerini, kafalarını hedef alarak gaz bombası atışını görmezden gelmeye devam etti.

Yaptığımız şeye müdahale bile denilemez!

"Çocuklarımızda en ufak bir sorun olmamıştır, yaptığımız şey müdahale değil boşaltmadır, müdahale bile denilemez" diyen Mutlu, açıkça yalan söyledi, polisin saldırısında gazdan etkilenen çocukların fotoğrafları da sosyal medyada paylaşıldı. Vali, yaralanan çocuklarla ilgili gelen bir soruyu geçiştirerek, "endişeniz olmasın, bilgileri paylaşacağız, şeffaf olacağız, yabancı medyadaki bilgiler doğru değil" dedi.

Yarınki Taksim çağrısına tehdit!

Yarın Taksim'deki toplanma çağrısına yönelik bir soruya "böyle bir ortamda Taksim'e çağrı yapmak, gelin polisle çatışalım demektir" diyen Mutlu, "ileriki günlerde gelebilirler, ama yarınki çağrı çatışma çağrısıdır" açıklamasıyla halkı bir kez daha açıktan tehdit etti.

Son olarak Vali Mutlu, "Sokakta olarak bir şeyleri çözemeyiz, sonuna kadar eleştiri, tenkit, hesap verme doğrudur, ama önce kucaklaşalım. Toplumumuzun yüreği yufkadır, merhametlidir" dedi.

16 Haziran 2013 - (soL - Haber Merkezi)

Son Yazılar