amerikan bayragi stratejik dusman225

Erdoğan ne zaman ABD'ye gidecek olsa...

Reyhanlı'daki bombalı saldırı, Başbakan Erdoğan'ın kısa bir süre sonra gerçekleştireceği, ABD ziyareti öncesinde gerçekleşti.

Saldırının ziyaret öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekici, ancak bu tip saldırılar, Türkiye açısından ilk değil!

Zira Erdoğan'ın, ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında ya da hemen öncesinde Türkiye, önemli saldırılarla karşı karşıya kaldı. İşte o saldırılar...

Türkiye-Suriye sınırındaki Reyhanlı'da yaşanan bombalı saldırı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kritik ABD ziyareti öncesinde gerçekleşti. Saldırının zamanlaması, ABD ziyareti öncesinde yaşanmasıyla daha da dikkat çekici hale geldi.

Zira Erdoğan'ın ABD ziyaretinde ana gündem maddesi Suriye olacak. Ziyarette Suriye rejimine müdahale konusunda görüş alışverişi yapılması da planlar arasında.

Tam da bu sırada gerçekleştirilen bombalı saldırı Türkiye'nin Suriye'ye askeri bir müdahale konusunda elini güçlendirecek cinsten. Ancak bu tip saldırılar, Türkiye için ilk değil. Erdoğan'ın yurt dışı gezilerinde, özellikle de ABD ile temasları sırasında Türkiye oldukça önemli saldırılarla karşı karşıya kaldı.

İLK ÖRNEK 2004'TE!

Bu salıdırlara bir örnek, 2004 yılında yaşandı. Erdoğan, 8 Haziran 2004'te G-8 Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'ye gitti. Dönemin ABD Başkanı George Bush ile görüşmesi sırasında PKK 5 yıllık ateşkesi bozduğunu açıklayıp, eylemlere başladı.

15 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU!

PKK'nın 15 askerimizi şehit ettiği 2008'deki Aktütün saldırısında da Tayyip Erdoğan yurt dışındaydı. Erdoğan'ın, Türkmenistan - Moğolistan gezisi sırasında yaşanan saldırıda, 15 askerimiz şehit oldu.

OBAMA İLE GÖRÜŞÜYORDU!

Erdoğan'ın 7 Aralık 2009'da gittiği ABD'de, Obama ile görüşmesine saatler kala bir terör saldırısı daha yaşandı. Bu kez Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerimiz şehit edildi.

2 POLİS ŞEHİT OLDU!

Bir başka saldırı ise 17 Nisan 2010'da Samsun'un Ladik ilçesinde gerçekleştirildi. Erdoğan, bundan 4 gün önce Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington'a gitmiş, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmüştü. Saldırıda 2 polis şehit oldu.

20 Eylül 2011’de Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler toplantısı için NewYork'a gittiği sırada da art arda saldırılar yaşandı. Önce Ankara'nın Kumrular bölgesindeki saldırıda 5 yurttaşımız hayatını kaybetti. Aynı gün, Siirt'te 4 genç kız bindikleri araca düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti. Erdoğan'ın temasları devam ederken, Belenoluk Jandarma Karakolu saldırıya uğradı. Çıkan çatışmada 6 asker şehit oldu.

Başbakan’ın G-20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Meksika’dayken, Haziran 2012'de Dağlıca saldırısı meydana geldi.

Ulusal Kanal - 13 Mayıs 2013

Reyhanlı saldırısı da Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesinde gerçekleşti!

{youtube width="640" height="480"}1DpvjlUC3aI{/youtube}

Son Yazılar