kaset merkezini acikladi emin aslan aydinlik225 

‘Yasadışı dinlemenin merkezi Emniyet ve MİT’

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, Komisyona anlattı!

Emniyet İstihbarat Dairesi, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Emin Arslan, “önleyici istihbarat dinlemesi” yetkisiyle hakim, savcı, siyasetçi ve bürokratların dinlendiğini açıkladı. Arslan, yasadışı dinlemenin merkezinin Emniyet ve MİT olduğunu ifade etti.

Dün Telekulak Komisyonu’na konuşan Arslan, görevde bulunduğu süre içinde, bu tür suiistimallere karşı mücadele ettiğini, bunun sonunda da operasyonla görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.

Yasal kayıt olmuyor!

Önleme dinlemelerinden elde edilen bilgilerin zamanı geldiğinde internet sitelerine sızdırıldığını veya bu dinlemeler kapsamında elde edilen bilgiler ışığında kişilerin işyeri ve evlerine kameralar yerleştirildiğini söyleyen Emin Arslan, işte bu yöntemle hedef seçilen kişilerin itibarsızlaştırma operasyonuna maruz kaldıklarını kaydetti.

Emin Arslan, önleme dinlemesinin hiçbir yasal kaydı olmadığından, adli dosyalara da konmadığının altını çizerek “ben kiminle görüşüyorum, kime zaafım var, kime sempatim var kime kızıyorum? Bunlar bu önleme dinlemeleri ile belirleniyor” diye konuştu.

Devletsiz yapılamaz!

Emin Arslan, bu kadar kapsamlı işlerin devlet desteği olmadan yapılamayacağına da dikkat çekerek, “Diyelim ki MHP milletvekilleri, Deniz Baykal böyle bir organizasyona maruz kaldı. Kim bu kayıtları elinde tutabiliyorsa, kim bu adresleri tespit edebiliyorsa, organizasyonu yapan odur. Bu kadar büyük bir organizasyonu yapabilmek için kimler bu kadar data kaydına, yetkiye haizse yapan da onlardır” ifadelerini kullandı.

Önleme dinlemeleri ile ihalelere bile müdahale edildiğini kaydeden Emin Arslan, “Bir tarafın ihaleyle ilgili önereceği rakam dinleme önlemeleri ile öğrenilerek diğer firmaya haber verilmektedir. Borsayı yönlendirmeye yönelik önleme dilmeleri yapılmaktadır. Yasaya göre önleme dinlemeleri 6 ayda bir mülkiye müfettişleri tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu 2010 yılına kadar yapılmadı. Hanefi Avcı’da yazdığı kitapta bunun örneklerini verdi” dedi.

Örtülü ödenekten!

Arslan, komisyonda geçmişte Emniyet’e sahte baz istasyonu olarak kullanılan yüksek teknolojik cihazlar aldıklarını da açıkladı. Bu cihazların Emniyet, Jandarma ve MİT’te bulunduğunu kaydeden Arslan “yok diyen varsa yalan söylüyordur. Ben yıllarca bu iki dairenin yöneticiliğini yaptım. Bunların Emniyet’e getirilmesine katkı sağladım, iyi veya kötü. Bu birimlerde kullanılan cihazlar son 2 yılda örtülü ödenekten alındı ve envantere kaydedilmedi. Demirbaşa kaydı yapılmaması için örtülü ödenekten alınıyor” bilgisini verdi.

Arslan, milletvekillerinin hiçbir kurumun kabul etmediği 11 dinleme aracıyla ilgili sorusu üzerine de “Bu araçlar genellikle Alman Radon Schwartz firmasından ithal edilir. Bazı büyükşehir belediye başkanlarının bile bu cihazı yıllardır kullandığını herkes biliyor” yanıtını verdi.

Başkan’la tartışma!

Komisyon Başkanı Zeyid Aslan’ın, “Sizden sonraki tüm yapıyı itham eden bir üslup içindesiniz. Yetki verilirse yaparım diyorsunuz” sözü üzerine ikili arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Emin Arslan, Başkan’a, “Kelime oyunu yaptığı” iddiasında bulunup, “tam bir politikacı gibi davrandığını” söyleyince, Alt Komisyon Başkanı Şuay Alpay müdahale etti. “Kelime oyunları üslubu doğru değil” dedi.

Aydınlık - 18 Nisan 2013

kaset merkezini acikladi emin aslan aydinlik2

Son Yazılar