halim spatar son yolculuguna ugurlandi225

Halim Spatar son yolculuğuna uğurlandı!

Türk solunun önemli isimlerinden olan ve Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) kurucuları arasında yer alan Halim Spatar dün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

12 Nisan’da akciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Halim Spatar için Zincirlikuyu Mezarlığı Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Spatar’ın çok sayıda sanatçı ve yazarın yanısıra Spatar’ın sevenleri katıldı. Öğle namazına mütakiben kılınan cenaze namazının ardından Spatar’ın naaşı gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Bu dünyadan Halim Spatar geçti!

Halim Spatar 1928’de Kütahya’nın Simav Kazası’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de gördü. İzmir Halkevi’nin atölyesinde çalıştı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürürken Eminönü Halkevi’nde mandolin orkestrasında çaldı.

1950’de İstanbul Yüksek Tahsil Derneği’ne girdi. 1951 Berlin Dünya Barış Festivali’ne Türkiye’den katılan iki gençten biriydi. Dönüşünde Türkiye Komünist Partisi üyesi olarak tutuklandı ve 2 yıl hapse ve 8 ay sürgün cezasına mahkûm oldu. Mahkûmiyet sonrası işsiz kalınca, arkadaşlarıyla birlikte mobilyacılık yaptı.

TİKP’nin kurucularından!

Erdoğan Berktay, Naci Ormanlar ve Rasih Nuri İleri ile birlikte Anadolu Yayınları’nı kurdu. 1978’de Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin kurucuları arasında yeraldı. TİKP’nin İstanbul il başkanlığını üstlendi.

Kaynak Yayınları yazı kurulu üyeliği yaptı. Ansiklopedilerde çalıştı, özellikle müzik, tıp maddelerini çevirdi. Bilim ve Ütopya, Bilim ve Gelecek dergilerine çeviriler yaptı, yazılar yazdı. Müzikle ilgili çeviri-telif kitaplar yayımladı.

Aydınlık - 15 Nisan 2013

halim spatar son yolculuguna ugurlandi

Son Yazılar