tgb paris tepki bulent arinc unesco 13nisan2013 225

TGB Paris’te de Arınç’ın karşısına çıktı!

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan «The River Flowing West» belgeselinin tanıtımı yapılan «Kültürlerimizin arasındaki ortak kökler» adlı konferansın ev sahipliğini UNESCO yaptı. Konferansın onur konuğu Bülent Arınç’tı.

Arınç’ın konuşmasının ardından söz isteyen TGB Paris Başkanı Emre KILIÇ, «8 Nisan’da on binlerin üzerine, İstiklal Marşı okunurken amerikan gazı attınız, buz gibi havada buz gibi su sıktınız, hiç mi vicdanınız sızlamadı?» diye sordu.

Cevap vermeyen Arınç, korumalarının arasına sığındı.

«Yıkılacaksınız» diye slogan atmaya devam eden TGB Paris üyeleri, «Cumhuriyet değil AKP yıkılacak» ve «yaşasın Türkiye Gençlik Birliği» diye devam etti.

Salondaki çok sayıda yabancı, ve aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de bulunan Türkler alkışlar ve sloganlarla eylem yapan gruba destek verdi.

«Mustafa Kemal’in askerleriyiz» sloganları eşliğinde salon güvenliği tarafından dışarı çıkarılırken, Arınç’ın korumaları tarafından hırpalandı. TGB Paris üyelerini dışarı atan Arınç’ın korumaları «rahatladınız mı?» diye sormaları üzerine TGB üyeleri «vallaha çok rahatladık» diye cevap verdi. Sinirlenen korumalar «haydi şimdi yaylanın» diye çıkıştılar.

Salonda tepki gösteren bir grup Fransız davetli, «İnsan hakları ve ifade özgürlüğü ülkesindeyiz ve özellikle de UNESCO’nun binasındayız çıkartmayın bırakın kendilerini ifade etsinler» dedi.

Binanın önünde konferansın son bulmasını bekleyen TGB üyeleri, çıkışta Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğu anlatan Fransızca bir metin dağıttı.

TGB Fransa - 13 Nisan 2013

Son Yazılar