cenevrede_ergenekon_protestosu225

Cenevre’de Ergenekon protestosu!

Berlin’de olduğu gibi bir diğer protesto eylemi de İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler binası önünde gerçekleştirildi.

Türkiye Gençlik Birliği İsviçre, Atatürkçü Düşünce Derneği İsviçre ve İşçi Partisi İsviçre Temsilciliği’nin ortaklaşa düzenlediği protesto eyleminde Türkçe ve Fransızca basın açıklaması yapıldı.

İşçi Partisi adına söz alan Adnan Uluçınar, Türkiye’de hukukun ayaklar altına alındığını söyledi ve Ergenekon tertibi hakkında bilgi verdi.

Fransız kamuoyuna seslenerek “Bugün bizim başımıza gelen yarın sizin de başınıza gelir” diyen Uluçınar, bu oyunların Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası olduğunu açıkladı.

cenevrede_ergenekon_protestosu2

TGB adına söz olan TGB Paris Üyesi Emre Kılıç, basın bildirisini Fransızca okudu.

Bildiride, Cenevre kamuoyuna Ergenekon tertibi ve yalanlarını aktaran Kılıç, sahte delillerle tutuklu bulunan vatanseverlerin er veya geç çıkacaklarını ve işbirlikçi AKP hükümetinden hesap soracaklarını söyledi.

İsviçre resmi makamlarının eylemden sadece bir gün kala izin vermesine rağmen, yoğun bir katılım olduğu gözlendi.

Eyleme katılan yurtseverler,

ellerinde tutuklu bulunan aydınlarımızın, milletvekillerimizin, gazetecilerimizin, komutanlarımızın fotoğraflarının bulunduğu posterleri taşıdı.

Yaklaşık 2 saat süren protesto eyleminde ‘Yurtseverler çıkacak, hesap soracak’ ve ‘Yeminler edildi, yıkılacak Silivri’ gibi sloganların yanı sıra Fransızca da sloganlar atıldı.

Yabancı ve yerel basının yoğun ilgi gösterdiği protesto eylemi başarılı geçti.

Utku KÜLAHÇI - 08 Nisan 2013 - Aydınlık (Cenevre)

Son Yazılar