Geçtiğimiz günlerde Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies’e saldırının haberini yaptık.
Margulies Beyoğlu’nda yakınları ile otururken bir grup ÖDP’li genç Margulies’in yanına gelerek kafasından aşağıya yeşil boya dökmüşlerdi.
Bunun nedeni ne Margulies’in rengi ne dini ne de ırkı idi…
Konu Margulies’in daha önce Ergenekon Davası dolayımıyla ÖDP’ye yaptığı bir dizi ithamdı. ÖDP’li geçler bu ithamdan hoşlanmadıklarını yaptıkları şiddet içermeyen protestoyla gösterdiler…
Roni Margulies ise “Mafya bile insanlara ailelerinin yanında dokunmaz. Bunlar mafya bile değil, tam bir serseri sürüsü” dedi.
İşte ben Margulies’in bu açıklamasına kızdım…
Neden mi?
İsterseniz açıklayayım…
Sizi bundan birkaç ay öncesine götüreyim…
Sevan Nişanyan’ı bilirsiniz. Kendisi Agos yazarı idi. O zaman ki eşi Müjde Nişanyan ile Şirince’de otel işletmeciliği yapıyorlardı.
Sevan Nişanyan ile Müjde Nişanyan her ailede olabilecek bir tartışma nedeniyle birbirlerine darıldılar. Sevan Nişanyan bunun üzerine bir kavanozun içinde b.kunu biriktirmeye başladı. Tuvalete gidip gidip kavanozu dolduruyordu. Sonunda eşi Müjde Hanım bir gün otururken kafasından aşağıya kavanozu döktü.
Tabi eşi Müjde Sevanyan soluğu Jandarma’da aldı. Olay gazetelere yansıdı. Agos’ta çalışan kadınlar karısına böyle bir eylemi uygun gören Sevan Nişanyan’a gerekli ceza verilmeden gazete almayacaklarını söylediler. Taraf yazarı ve Agos’un genel yayın yönetmeni Etyan Mahçupyan, Sevan Nişanyan’ın arkasında durdu. Agos’un protestocu kadınları işten ayrılmak zorunda kaldılar.
Bu kadar da değil…
O günlerde Sevan Nişanyan, Taraf’ta yazmaya başladı. (Hatırlarsanız Odatv o günlerde bu transferi “Taraf’ın B.ku Çıktı” manşeti ile vermişti.) Taraf’ta çalışan feministler gazetenin bu tavrını protesto ettiler. Yine Mahçupyan ve bu sefer Ahmet Altan’da Nişanyan’ın arkasında durdu. Nişanyan gazetede kaldı.
Peki ne yazmışlardı bu b.k atma olayı için hatırlatalım mı?
Nişanyan olay için “şiddet içermeyen sembolik bir jest” yazdı. Yani eşinin kafasından b.k dökmesi hem şiddet içermiyordu, hem de jest idi. Müjde Nişanyan şiddete maruz kalmadan Sevan Nişanyan’dan ders almıştı.
Etyan Mahçupyan ise olaya tepki gösteren feministlerin olayı büyüttüğünü söylediği 13 Temmuz tarihli yazısında Sevanyan’In haraketi için şunu söyledi: “tanınmış bir erkeğin eşine yaptığı bir hakaret eylemi”. Ortada bir hakaret eylemi vardı. Olay büyütülmemeli idi.
Etyan 1 Temmuz 2008 tarihli yazısında ise “Ülkenin tanınmış entelektüellerinden Sevan Nişanyan kendi ifadesiyle karısının bazı kadınlara yönelik gayri ahlaki davranışlarına yaptığı uyarılar sonuçsuz kalınca ‘şiddete şiddetle karşılık vermek yerine’ bir jest yapmış ve karısının hak ettiği jestin de onun başına bir kavanoz dışkı dökmek olduğunu düşünmüş…..Meselenin bundan sonrası bir yönüyle karı/koca ilişkisi, başka bir yönüyle de adli bir vaka.”
Mahçupyan’da olayı şiddet içermeyen bir eylem olduğunu söylüyor. Ona göre olay olsa olsa adli bir vaka…
Nitekim Nişanyan, Tarafçılar’ın verdiği destek sayesinde Taraf’ta kaldı. Taraf’ta çalışan feministler ise işinden oldu.
Şimdi Tarafçılar’a göre Nişanyan’ın karısının kafasından aşağı b.k dökmesi “sembolik bir jest”, ÖDP’lilerin kendilerine hakaret eden Margulies’in kafasından yeşil boya dökmesi ise “mafyadan da aşağı bir eylem”.
İşte ÖDP’lilerin hatası burada ortaya çıkıyor.
Margulies’e kızan ÖDP’liler kafasından aşağıya yeşil boya yerine başka bir şey dökselerdi Tarafçılar “ne sembolik bir jest” diyeceklerdi.
Hataları böyle bir jesti yapamamaları oldu…

Barış Terkoğlu
Odatv.com
5 Eylül 2009

Son Yazılar