emek_ve_cumhuriyet_gucleri_birlesti_luleburgaz225

Emek ve Cumhuriyet güçleri birleşti!

Lüleburgaz’da 30 bin işçi, AKP hükümetine “Dur” dedi. Sendikal Güç Birliği Platformu’nu oluşturan 10 sendikanın üyesi işçiler, diğer sendika ve konfederasyon üyeleri, siyasi partiler, kitle örgütleri hep bir ağızdan haykırdı :

“Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”

Sendikal Güç Birliği Platformu’nun “Kuralsız Güvencesiz Çalışmaya Hayır. Taşeron İşçiliğine Son” mitingine 30 bin üzerinde yurttaş katıldı. Mitinge Güç Birliğinin dışında Genel Maden-İş, Yol-İş, DİSK, Birleşik Metalİş, Dev Sağlık-İş Sendikaları, Tes-İş üyeleri, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, CHP, İşçi Partisi, ÖDP, TKP, EMEP, Atatürkçü Düşünce Derneği ve TGB de katıldı.

Lüleburgaz’da Hükümet Konağı önünde toplanan onbinlerce kişi, kentin sokaklarında en önde Türk Bayrağı, sloganlarla mitingin yapılacağı Kongre Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Kahrolsun ABD, İşbirlikçi AKP”, “Türk-İş Uyuma İşçine Sahip Çık” sloganları atıldı. Mitinge Zonguldak’ta taşeronlaşmaya karşı mücadele eden maden işçileri, Karayollarında taşeron işçiliğinden kadroya geçirilme sözü alan, ancak halen taşeron işçisi olarak çalışan yol işçileri ve dört aydır grevde olan Daiyang SK işçileri de katılarak güç verdiler.

*** *** ***

emek_ve_cumhuriyet_gucleri_birlesti_luleburgaz2

Miting İstiklal Marşı ile başladı!

Lüleburgaz halkı da çocuklarını, bayraklarını alarak yürüyüşün yapılacağı yol boyunca işçilere destek verdiler. Kortejin alana girmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mitingin açış konuşmasını Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. Düşova, AKP iktidarının 10 yıldır işçiye emekçiye kan kusturduğunu belirterek, “Her gün onlarca işçi ölüyor. İktidarın bakanları utanmadan “güzel öldüler” diyor. AKP hükümetine dur, Türk-İş’e de kendine gel. Düşün karar ver diyoruz. Bu zulme kulak tıkayanlara sesleniyoruz. Meşaleyi Trakya’dan yaktık” dedi. Düşova’nın ardından SGBP Kadın Koordinasyonu adına Neslihan Taşoluk Nakkaş konuştu. Nakkaş çalışma hayatındaki sorunları anlattı ve kadın işçiler olarak şiddetin durmasını istediklerini söyledi.

*** *** ***
‘En emek düşmanı hükümetle karşı karşıyayız!’

Sendikal Güç Birliği Platformu adına Dönem Sözcüsü ve Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş konuşma yaptı. Çetintaş işçileri, “Merhaba insanca yaşamak, insanca çalışmak isteyenler. Emek düşmanı politikalara karşı inatla, ısrarla, sabırla direnenler merhaba” sözleriyle selamladı. Cumhuriyet tarihinin en emek düşmanı iktidarıyla karşı karşıya olunduğunu söyleyen Çetintaş, konuşmasını şöyle sürdürdü : “Bu iktidar döneminde güvencesiz ve taşeron çalışma bir kanser gibi ülkenin dört bir yanına yayıldı. İş yasasında çalışanı koruyan ne kaldıysa memlekete esneklik şart diyerek ortadan kaldırıyor. AKP Kasım ayında sendikalaşmaya büyük bir darbe vurdu. Daha birkaç ay önce yaptıkları yeni sendikalar yasası ile işçilerin yarısının sendikal güvencesini ellerinden aldılar. Sendika istatistikleri açıklandı. Sendikalaşma oranı yüzde 9 çıktı. Sendikalaşma dibe vurmuş durumda. Türkiye dünyanın 15. büyük ekonomisi diye övünenler bununla da övünsünler.

Milyonlarca çalışanın en önemli kazanımı kıdem tazminatına göz diken AKP işçi dostu mu? Grev yasaklarını koruyan, grev hakkını kullandırtmayan AKP işçi dostu mu? Ali Cengiz oyunlarıyla getirdiği grev yasağı karşısında grev hakkını savunan THY çalışanlarını işten atan hükümet işçi dostu mu? Çalışana vahşi kapitalizm koşullarında çalışma dayatan, taşeronluğu,güvencesizliği yaygınlaştıran AKP işçi dostu mu? HEY Tekstil’de, Kuzu Deri’de, DHL’de ve daha onlarca yerde sadece sendika üyesi oldukları için işçiler işten atılıyor. Buna göz yuman, işçiyi atan, işverenin arkasında duran hükümet, işçi dostu mu? Hakkını arayan işçinin üzerine biber gazı sıkan, coplatan iktidar işçi dostu mu? Tabut içinde evine dönen işçi için ‘Güzel öldüler’ diyenler, işçi dostu mu?”

Çetintaş konuşmasında yandaş sendikacılara da gönderme yaptı. AKP’ye dost muamelesi yapanların, sendikacılığın ne anlama geldiğini bilmediğini söyledi. “Buradan AKP ile iyi geçinerek durumu kurtaracaklarını sanan sendikacılara sesleniyorum” diyen Çetintaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Boşa kürek çekiyorsunuz. Burada, bu meydanda olmalıydınız.”

*** *** ***

emek_ve_cumhuriyet_gucleri_birlesti_luleburgaz

‘Gün gelir tasını tarağını toplar gider!’

AKP hükümetinin politikalarını özetle değerlendiren Çetintaş’ın hükümete mesajı da sert oldu. Çetintaş, “İtiraz edeni, karşı çıkanı,gözaltına alıyorlar, yargılıyorlar, hatta yargılamadan hapsediyorlar. Adalet hiç bu kadar adaletsiz olmamıştı. Ama mahkeme kadıya mülk değildir. Hiçbir iktidar sonsuz değildir.Hiçbir saltanat ilelebet sürmez. Bu yalan dolan düzeni gün gelir tasını tarağını toplar gider” dedi.

“15-16 Haziran’ı biz yarattık. Biz 12 Eylül’e papuç bırakmadık. Bahar eylemlerini biz yaptık. Tekel direnişini biz yaptık. Daha dün Şişecam Topkapı Fabrikası’nda mücadele ederek kazandık” diyen Çetintaş, sözlerini işçiyle noktaladı : “Zor ve karanlık dönemden geçiyor olabiliriz. Ama umudu büyüten örneklerimiz de var. Umudumuzu koruyalım, mücadelemizi yükseltelim. Unutmayalım ki, örgütlü ve birleşik güç yenilmez. Tarih bize bunu öğretti.”

*** *** ***
AKP kepenk kapattı!

İşçiler AKP Lüleburgaz İlçe binasının önünden geçerken binanın camlarında bulunan panjurların kapatıldığı görüldü. Binayı korumak amacıyla yapıldığı düşünülen bu hareket sonrasında AKP İlçe yöneticilerinin korktuğu olmadı. İşçiler sadece sloganlar ve ıslıklarla protesto etti. Aydınlık’a konuşan İşçiler, “Bugün Lüleburgaz burada! Diyarbakır’ı görenler, Lüleburgaz’ı da görün” dedi.

Esin TURHAN - 24 Mart 2013 - Aydınlık

Son Yazılar