canakkale_destani225

Türk Milleti Diriliş Destanı’nı Çanakkale’de Yazmıştır!

Türk Milleti’nin 18 Mart 1915’te Çanakkale’de kazandığı zafer, hem askerî ve hem de siyasî açıdan muhteşem bir zaferdir; “Mustafa Kemal Destanı “ ile “Diriliş Destanı”nın yazıldığı unutulmaz zaferdir…

Türk Milleti Çanakkale’de, yenilmezliğine inanılan emperyalist-sömürgen, Türkiye’yi, Türkleri tarihten silmek isteyen, devletler karşısında, vatanımızı/yurdumuzu savunma konusunda ortaya koyduğu azmi, kahramanlığı ve kararlığıyla, unutulması mümkün olmayan, örnek bir Tarih yazmıştır.

Türk Milleti’nin, yurt/vatan konusundaki duygusunu, duyarlığını ve fedakârlığını  minnetle ve şükranla anıyoruz. Şehitlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

Bu bağlamda ve yeri gelmişken, Türk Milleti’ne, Atatürk’e, O’nun kurduğu Cumhuriyet Ordularına karşı yürütülmekte olan, kin ve intikam dolu düşmanlıklar,  alçakça saldırılar ve  O’nu ırkçılıkla suçlamalar konusunda, şu gerçekleri ortaya koymak, Yüce Türk Milleti’nin bir mensubu olmanın gereğidir:

Ey, Tarihin emsâl gösteremediği büyük Atatürk’e sürekli saldıran yaratıklar!

Ey insanlıktan nasibini almak istemeyen gericiler, yobazlar, bölücüler, aydın kopyası numaracı cumhuriyetçiler!

Türk Tarihi’nin en büyük Önderi  Mustafa Kemal Atatürk, 1934’te, dünyanın öte bucağından gelerek ülkemize saldırmış olan ANZAK (*) ve yakınlarına,   Hümanizm’e örnek oluşturan şu tarihî sözlerle nasıl sesleniyor, okuyunuz!

“Türkiye toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost ülkenin toprağındasınız.

Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana, koyun koyunasınız.
Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen Analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz!

Evlâtlarınız,

bizim bağrımızdadırlar, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır.
Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuştur.”


Bir de, Kurtarıcısı ve Kurucususunun heykellerine saldıran alçaklara ders olması için, şu gerçeğin altını kalın çizgilerle çizelim:

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da bir Atatürk Anıtı vardır. Avustralya’da (Başkent Canberra, Batı Avustralya’nın bir kenti olan Albany ve Queensland eyaletinin başkenti Brisbane) Atatürk Anıtları vardır.

Brisbane’deki  anıtın bir yüzünde, Atatürk’ün Anzaklar’la ilgili yukardaki tarihî sözleri yer almaktadır. Ayrıca, Dünyanın çok sayıda ülkesinde Atatürk Anıtları, Büstleri, Atatürk Cadde ve Bulvarları, Atatürk Yazıtları vardır…

Türk Milleti’nin, O’nun hiç yenilmemiş olan emsalsiz Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Milletimizin  bağrından çıkardığı Ordularıyla, el ele ve omuz omuza yazdıkları Çanakkale Destanı’nın 98. Yıldönümünde, canlarını gelecek kuşakların bağımsızlığı ve özgürlüğü için fedâ eden kahraman ecdadımızın huzurunda en derin saygıyla, minnetle ve şükranla eğiliyoruz…

Dursun ATILGAN - 18 Mart 2013
Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı


(*) Türkçe’de ANZAK dediğimiz İngilizce’de ANZAC, Çanakkale Savaşlarında, İngiltere’nin denizaşırı  dominyonlarından  Avustralya ile Yeni Zelanda askerlerinin oluşturduğu kolorduyu tanımlamak için kullanılan bir kısaltmadır (Australian and New Zealand Army Corps).

Son Yazılar