antalya_2b_koylu_mucadelesi2_225

Antalya'nın yiğitleri!

Antalya'da son dönemlerde yakından izlediğimiz 2B mücadelesinde köylümüz toprağına nasıl sahip çıktığını dosta düşmana gösterdi.

Kendi topraklarında işgalci konumuna düşmeyi kabul etmemekle kalmayıp bugün Türkiye'nin en yakıcı sorunlarına karşı da tavırlarını göstermekten çekinmediler. Bu eylem sürecinde belki en çok dikkatimizi çeken olay köylü kadınlarımızın mücadelenin içinde hatta en ön saflarında da yer almalarıydı.

11 Mart 2013 tarihli Aydınlık gazetesinde Devrim Aşkın Karasoy'un Antalya'daki köylü kadınlarla yaptığı röportajı okuyunca hem bir kez daha nasıl bir mücadele içinde olduklarını anladım hem de fikirleriyle, gündemi takip edip yaptıkları yorumlarıyla beni çok etkilediler. İşte dedim yine Türk kadın sahnede! Bu röportajı okumayan arkadaşlarımız varsa tamamını mutlaka okumalıdırlar. Türkiye'nin bu olağanüstü sürecinde halkın nasıl bir devrimci tutum aldığının bir numaralı örneklerindendir. Bu röportajdan sizlere bazı alıntılar yapmak istiyorum.

''Yetim başı okşamakla olmuyor, Başbakanım''

...Şimdi dedelerimizin dedelerinden kalan patlıcan, biber, domates yetiştirdiğimiz tarlalarımıza 50 Bin TL istiyorlar. Bir ton portakal satıyorum belli... Amcamı ve oğlunu orman yangınında şehit verdik. Bu da yetmez gibi şimdi bu çocuğun babasından kalan arazi için 50 Bin TL istiyorlar. Bu çocuk nasıl okuyacak?...

antalya_2b_koylu_mucadelesi3_225

''Emine Hanım gelsin rezilliğimizi görsün''

...Hiç kimseden korkmuyorum. Ben AKP'ye oy verdim. Hani çiftçilerin hakkını koruyacağım diyordunuz? Hayır! Siz zengine destek veriyorsunuz, çiftçiye köstek oluyorsunuz.

...Bu partiyi çöp tenekesine atacağız. Oy zamanı gelince bol vaatlerle atıyorlar. Elimizden tarlamızı da alıyor. Şimdi oyu nereye vereceğiz diye düşünüyorum...

''İmralı'yla görüştün, bizimle de görüş'', '' 5 çocuk diyorsun neyle besleyeceğiz?'', ''Dün köylü milletin efendisiydi bugün kölesi oldu.'' gibi sloganlarla meydanlardalar. Arkalarında da bizler varız, Türk halkı var. Onların mücadelesi bizim de mücadelemizdir. TGB Antalya İl Sekreteri Alparslan Güneş arkadaşımızın da köylülerle beraber gözaltına alınması bunun en güzel örneğidir. TGB, toprağını savunan, fabrikasını savunan, üniversitesini savunan herkesin yanındadır hatta mücadelesinin en önünde yer alır.

antalya_2b_koylu_mucadelesi1_225

Toprağını Savunmak Vatanını Savunmaktır!

Antalya köylüsü ne diyor bir dinliyoruz, güneyden bize sesleniyorlar. 2B'ye geçit yok diyorlar. Toprağımızı vermeyiz diyorlar. Ayağa kalkan Antalya köylüleri sadece kendi topraklarını değil bugün tüm vatanı savunuyorlar aslında. Çünkü tarlalarımız bizim, fabrikalarımız bizim, hastanelerimiz bizim, üniversitelerimiz bizim. Bugün Türkiye'de bizim olan, Türk halkının olan her şeye ABD ve işbirlikçisi AKP el uzatmıyor mu? O zaman bizler Antalya'da da vatan savunmasındayız.

Emek mücadelesi ve vatan mücadelesinin birleştiği bugünlerde Türk kadını da bir adım öne çıkıyor. Kadınıyla erkeğiyle 2B mücadelesi yürütüyor.

Kafalardaki Tüm Sorulara Yanıt!

Antalya'da yaşadığımız ve hala süren bu mücadele Türkiye'nin devrim yolundaki tüm sorularına yanıt olmuştur. Köylü mücadelesi, kadın mücadelesi, emek mücadelesi, vatan mücadelesi... Bunların hepsi Antalya'da birleşmiş. Antalya köylüsü bize bir mücadele örneği gösterdi ve devam ediyor. HES'lere karşı mücadelede de görmüştük kadınlarımızı şimdi Antalya'da görüyoruz. Kuzeyinden güneyine bir rüzgar esiyor ülkemizde. Daha büyük mücadelelere gebeyiz.

Ayağa kalkan Antalya köylülerini bir kez daha selamlıyorum, geçit yok!

Gizem DOĞAN - 15 Mart 2013 - TGB

http://www.tgb.gen.tr/

Son Yazılar