bursa_egitim_sen225

“Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü İstiklal Marşımızın Söylenmesini Yasakladı”

Sayın Basın Mensupları,

Bugün Bursa’da yaşanan bir skandalı sizinle paylaşmak istiyorum.


İki gün önce 12 Mart 2013 Salı günü İstiklal Marşımızın TBMM’de Milli Marş olarak Kabulünün 92. yılını kutladık.

Ne yazık ki Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü İstiklal Marşımızın söylenmesini yasaklayarak ve söylemek isteyen öğretmenimiz hakkında soruşturma açarak bir skandala imza atmıştır.

2012 yılı Ağustos ve Eylül aylarında bölücü terör örgütünün gerçekleştirdiği silahlı saldırılarda Türk Silahlı Kuvvetlerimize mensup bir çok askerimiz şehit edilmişti.

Sendikamızın bağlı bulunduğu Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu 3 Eylül 2012 tarihinde “Artan Terör Olaylarını protesto etmek ve şehitlerimizi anarak teröre karşı duyarlılık oluşturmak adına; yurt genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, 26.09.2012 Çarşamba günü mesai saati öncesi saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşımızın okunmasına” karar vermişti. Bu kararı şubelerine ve yöneticilerine duyurarak bütün kurumlarda uygulanmasını istemişti.

Buna istinaden Türk Eğitim Sendikası Mudanya İlçe Temsilcimiz Süleyman ŞİRİN, Konfederasyon Genel Merkezimizin almış olduğu karar doğrultusunda, görev yaptığı Mudanya 12 Eylül Ortaokulunda 26 Eylül 2013 Çarşamba günü öğrencileri derse almadan önce okul bahçesinde İstiklal Marşımızı hep birlikte söyleyerek şehitlerimizi anmak ve terör olayları protesto etmek istemiştir.

Okul müdürü Sami ADIYAMAN,

İstiklal Marşını söyleyemiyeceğini, belirterek öğrencilerin derse girmelerini söylemiş ve refakatinde öğrencileri sınıflara almıştır.

İlçe Temsilcimiz Süleyman ŞİRİN maalesef  İstiklal Marşımızı söyletememiş ve şehitlerimizin anılmasını sağlayamamıştır.

İş bununla kalmamış, aslında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İstiklal Marşımızın söyletilmesine engel olduğu için

Okul Müdürü Sami ADIYAMAN hakkında soruşturma açması gerekirken “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” atasözünde olduğu gibi Okul Müdürü ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü İlçe Temsilcimiz Süleyman ŞİRİN hakkında soruşturma başlatmıştır.

Soruşturmanın nasıl ve ne şekilde yapıldığı tarafımızdan bilinmemektedir. İlçe Temsilcimiz Süleyman ŞİRİN’den “Terörü lanetliyoruz İstiklal Marşını söylüyoruz diyerek izinsiz olarak okulda terörü lanetlemek ve İstiklal Marşını söyletmek istediğiniz” hususunda savunma yapması istenmiştir.

Görüldüğü gibi okulda İstiklal Marşımızın söyletilmesine ve terörün lanetlenmesine izin vermeyen anlayış ardından kendi suçunu bastırmak için gerçekleştirilememiş bir eylemle ilgili olarak soruşturma açmış ve ceza vermeye yeltenmiştir.

Buradan soruyoruz :

Okul Müdürü Sami ADIYAMAN,

hangi gerekçe ile İstiklal Marşımızın söyletmesine engel olmuştur?

Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili olarak soruşturma açılmasına nasıl müsaade etmiştir?

İstiklal Marşımızı söylemek için birilerinden izin almak mı gereklidir?

İstiklal Marşımızın söyletilmemesi gibi bir durum ancak işgale uğramış müstemleke ülkelerinde görülebilecek vahim bir hadisedir.

Ülkemiz işgale uğramış da bizim mi haberimiz yoktur?

Türk Eğitim-Sen olarak bu skandalın peşini bırakmayacağız.

Türk Milletine, Milli Değerlerimize ve şehitlerimize yapılan bu saygısızlığın hesabının ilgililerden sorulması için ne gerekiyorsa yapılacağının, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde Türk Milleti olarak İstiklal Marşımızı söylemek için kimseden izin istemeyeceğimizin bilinmesini bir kere daha hatırlatıyoruz.

Saygılarımızla...

Kazım SARNIK - 15 Mart 2013 - Bursa
Türk Eğitim-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı

************************************************************************

bursa_milli_egitim_muduru_atilla_gulsar225

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla GÜLSAR Kimdir?

01.02.1956 Ahlat doğumlu, 1976 yılında Bingöl Öğretmen Okulu’nu bitirdi.

Öğretmenlik hayatına Bitlis’in Tatvan İlçesinde başladı. Ahlat Yeniköprü İlköğretim Okulunda okul müdürlüğü, Ahlat Akşam Sanat Okulunda ise Müdür Yardımcılığında bulundu.

1988 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön Lisans Programını bitirdi.

1994 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi bölümünden mezun oldu.

1994 yılında İlköğretim Müfettişliğine atandı. Karaman ilinde yedi yıl, Bursa ilinde dört yıl İlköğretim Müfettişliği yaptı.

Eğitim-Öğretim alanında yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çeşitli tarihlerde teşekkür, takdir ve aylıkla ödüllendirme belgesi ile ödüllendirildi.

Bursa İlinde İlköğretim Müfettişi iken, 19.01.2004 tarihinde Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı.

12.03.2008 tarihinde Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladı.

Halen Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Atilla GÜLSAR, evli ve üç çocuk babasıdır.

1-Yurtdışında aldığı eğitimler: 2004 yılında İngiltere’nin Liverpol kentinde aldığı eğitimler 50 saatlik yoğunlaştırılmış İngilizce Dil Eğitimi, AB Eğitim Sistemleri Hedefleri, Yeni kuşağın ortak eğitim ve öğretimi, Ulusal yeterlilik çerçevesi tanınma ve Europass eğitimi, Yaşam boyu eğitim paradigması, Önceki eğitim metotlarının tanınması ulusal mesleki yeterlilik (NVQ) standartları, İvestors people standartları, Yaşam Boyu eğitim ve istihdam edilebilirlik becerileri ve 21. yy becerileri ve reform gündemi

2005 yılında Temel Eğitime Dertek Projesi çerçevesinde İngiltere’nin Londra kentinde aldığı eğitimler: Eğitimin Kalitesi, Öğretmen Eğitimi, Yaygın Eğitim, İletişim, Yönetim ve Organizasyon konularında Eğitim almıştır.

2006 yılında Almanya’nın Regensburg kentinde Eckert Özel Teknik Eğitim Kurumunda aldığı eğitimler: Meslek ve Hizmetiçi Eğitim, Boş zamanların değerlendirilmesi, Kontrol Tekniği, Otomasyon Tekniği, Mikrobilgisayar Tekniği

2006 yılında İspanya’nın Sevilla kentinde aldığı eğitim: Öğretmen Değerlendirmesi ve Öncelikli Mesleki Eğitimin Kontrolü

2007 yılında İtalya-Sicilya’da aldığı eğitim: Dyslexia (Okuma ve Yazma Güçlüğü Çekenler) Eğitimi

2009 Yılında Fransa´nın Caen kentinde aldığı eğitimler: Eğitimi değerlendirmede yeni yönelimler, AB ülkelerindeki eğitim sistemlerinde değerlendirme metotları

2010 Yılında Almanya´ nın Ludwigshafen kentinde aldığı eğitimler: Mesleki Eğitimde Uygulamalı Yönetim alanında AB boyutu

2- Yayınlanmış Eserleri:

1.Rehberlik Hizmeti ve Birey Tanıma Teknikleri- Adana Nobel Kitabevi / 2008

2.Laleler Yeniden Açsın- Akis Kitap / 2010 3.Yönetimde Etkileşim ve Protokol Kuralları- Birleşik Basım / 2011

http://bursa.meb.gov.tr/www/il-milli-egitim-muduru/icerik/3

Son Yazılar