suudi_kargo_ucagi225

Suudi Arabistan Uçakları Esenboğa'da Ne Yapıyor?

TBMM Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn.R.Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.


Atilla Kart CHP Konya Milletvekili

Esenboğa Havaalanında 24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde 21.30-22.30 saatleri arasında, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerine ait 3 adet C 130 Nakliye Uçağı havalanmıştır. Bu uçaklar Konya-Antalya rotasını takip ederek, Akdeniz üzerinden uçmuşlar ve Mısır kıyılarında radardan kaybolmuşlardır.

Uçaklar 20.000 ila 25.000 feet arasında seyretmektedirler.

Yukarıda açıklaması yapılan hususlar, akıllı telefonlarda kullanılan Flight Radar 24 programı ile tespit edilmiş olup, kayıtlarda mevcuttur.

Takdir olunur ki, Suriye'deki gelişmelerin ve iç savaşın kritik bir hal aldığı dönemde sözü edilen gelişmeler son derece önemlidir. Bu gelişmeler beraberinde ciddi soru işaretlerini getirmektedir. Türkiye'nin hava sahasının , yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılması ve devamında da Suriye'deki iç savaşta taraf hale gelmesi anlamına gelen bu nitelikteki fiili durumun, Anayasanın 92. maddesinin ihlâli anlamına geleceği de açıktır.

Kamuoyunda ve medyada yaratılan bilgi kirliliği ve karartma sonucunda, cüretkar ve sorumsuz bir anlayışla Anayasa ihlâllerinin sürdürüldüğü görülmektedir.

Keza bu uçaklar ile Taliban savaşçılarının taşındığı yönündeki iddialar da kaygı vericidir.

Buna göre;

(1) Bu uçaklar hangi gerekçelerle Türkiye Hava Sahasını kullanmaktadırlar?

Büyük tonajlı olan bu uçaklar Türkiye'den ne taşımaktadır ya da Türkiye'ye ne getirmektedir? Veyahut Kim'leri taşımaktadır?

Bu uçaklar nereye gitmektedir? Yükleme Türkiye'de mi yapılmaktadır?

(2) Bu uçakların Suriye'deki muhalif gruplara mühimmat ve silah desteği sağladığı yönündeki iddia ve kaygılara karşı açıklamanız nedir?

(3) Son 1 ay içinde, Esenboğa veya başka Havaalanlarından (sivil ya da askeri) yapılan benzeri uçuşlar var mıdır? Varsa sayısı nedir?

(4) Anayasanın 92. maddesinin açık ihlâli anlamına gelen bu iddiaların sıhhati konusunda kamuoyu ve TBMM'ni ivedi olarak bilgilendirecek misiniz?

Atilla KART

Baki Selamlar - 27 Şubat 2013
http://www.bakiselamlar.com/knb/

Son Yazılar