hocali_soykirimi2_225

Hocalı Soykırımı'nın 21. Yılı!

Bir soykırımdı 21 yıl önce Hocalı'da yaşananlar. Bebek, çocuk, kadın, yaşlı, demeden hunharca katledildi Azeriler.

Birleşmiş Milletler, gereken hassasiyeti göstermek bir yana dursun, ihtarına uymayan Ermenistan'a yaptırım dahi uygulamadı. Hocalı'da yaşananlara Batı sessiz kalmıştı.

Tam 21 yıl önceydi, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Ermeni çeteleri, Hocalı'ya girdi. Çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar işkenceyle öldürüldü.

Türk Dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanısıra, insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kara bir sayfa olarak geçiyor 26 Şubat. Batı ise bu katliamı hep görmezden geldi.

26 Şubat 1992 sabahı Azerbaycan halkı kara bir gün ile uyandı. 21 yıl önce Ermeni işgalcileri dünyanın gözleri önünde Hocalı'da soykırım yaptı.

"12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti"

10 bin nüfuslu Hocalı'da, olaylar sırasında yaklaşık 3.000 Azeri bulunmaktaydı.

O gece Ermeni silahlı birlikleri Hankedin'de bulunan ve komutanlarının çoğu Ermenilerden oluşan 336. Alayın zırhlı silah ve askerlerinin yardımı ile Hocalı kasabasını yerle bir etti.

Katliama tanık olan bir gazeteci, yaşananları şu şekilde aktarmaktadır:

"Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentinin düşüşünü bir gün boyunca yaşadım. Görüntülerle belgeledim ve video çekimleriyle bir günde 1.300 Azerbaycan Türk'ünün Ermeni çetecilerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyurdum. Hocalı katliamı anlatılamaz bir vahşetti. Bütün Azerbaycan şok olmuştu. Ermeni bıçaklarından, kurşunlarından kurtulmayı başaranlar; kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar karlı dağlarda tipi altında Agdam'a gelmeyi başardıklarında çoğunun ayakları donmuştu. Bazılarının ayakları ise kangrenden dolayı kesilmişti. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun, örnek olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri peynir gibi kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti."

Ermeni zalimlerinin yaptığı Hocalı katliamında aralarında 106 kadın, 63 çocuk 70 de ihtiyarın bulunduğu 613 kişi hayatını kaybetti.

Aynı zamanda katliam esnasında 1275 kişi esir alındı. Bunlardan 150'sinin akıbeti halen bilinmiyor.

"BM ve Batı tepkisiz kaldı"

Bu katliam neticesinde onlarca aile yok edildi.

Gelişmelere seyirci kalan Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler, Ermenilerin yaptıkları katliamlara ve işgal hareketlerine ciddi bir tepki göstermediler.

Ermenilerin Mayıs 1992'de Nahçıvan'a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askerî müdahalede bulunabileceğini açıkladı.

Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer'e saldırmasıyla harekete geçti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi.

Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı.

Ulusal Kanal - 26 Şubat 2013
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar