dogan_ozDoğan ÖZ'ü Öldürülmesinin 32. Yıldönümünde Saygıyla Anıyoruz

Doğan Öz, 1934 'de Bolvadin'de doğdu. İlkokulu Bolvadin'de liseyi Afyon'da parasız yatılı olarak okudu.Babası, gezginci baş öğretmen Bekir Öz, Köy Enstitülüydü.

1959'da Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Sezen Öz'le evlendi.

16 yılda 10 kez sürgün yedi. Diyarbakır, Afyon, Konya, Elazığ, İnebolu, Mardin, Denizli, Ankara…"Normalde bir savcı bu kadar dolaştırılmaz" demişti Sezen Öz "Siyasi iktidarlar onu cezalandırdılar.Çünkü Doğan, gerçek anlamda bir Cumhuriyet savcısıydı.Cumhuriyet devriminin yargıdaki temsilcisiydi."

Savcı Doğan Öz Ankara'da Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken ve devletin içindeki kontrgerilla yapılanmasını araştırırken 24 Mart 1978'de Ankara'da kontrgerilla tarafından taşaron olarak kullanılan ülkücü İbrahim Çiftçi'ye öldürtüldü.

Savcı Öz,1968'de Konya'da mücadele Birliği adlı sağcı örgütün kapanmasına neden olmuş,Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilmesine karşı çıkmış,siyasi cinayetleri çözebilmek için çalışmalar yapmıştı.

Ölümünden önce Kontrgerillayla ilgili bir dava açma hazırlığına girişen Öz, başlatacağı büyük soruşturmanın bir ön çalışması olarak kısa bir rapor da yazmıştır.Raporda şiddet olaylarının basit eylemler olmadığını, CIA, kontrgerilla gibi gizli örgütlerin yönlendirmesiyle yapıldığını yazmıştı.

Yakalanan katil sanığı yargılandı.Yerel mahkeme dört kez katil sanığıyla ilgili idam kararı verdi,kararları Yargıtay bozdu.İbrahim Çiftçi 25 Haziran 1985'te kesin olarak beraat etti.6 yıl 9 ay süren dava bitmiş, Doğan Öz dosyası kapanmıştı.

Doğu Perinçek bu gün için verdiği mektupta Savcı Doğan Öz'ün katledildiği 24 Martın savcılar günü olmasını önermişti.

25.03.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar