chpli_olmayan_chpliler225

Güler’e protesto talimatını Sezgin Tanrıkulu mu verdi?

İzmir’de, CHP gençlik kolları üyesi 15-20 kişilik bir grubun Birgül Ayman Güler’i protesto eyleminin CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun talimatıyla yapıldığı iddia edildi.

29 Ocak günü gerçekleşen ve aralarında CHP İzmir Gençlik Kolları eski yöneticilerinden Haydar Özkan’ın da bulunduğu grup, Birgül Ayman Güler’i istifaya davet eden bir açıklama yaptı.

CHP İzmir İl Başkanlığı önündeki açıklamayı okuyan Bornova Gençlik Kolları üyesi Sezgi Kadıoğlu, açıklamasında İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in söz konusu konuşmasının parti programı, tarihi ve ilkeleriyle ters düştüğünü, sol ve sosyal demokrat çevrelerde rahatsızlık yarattığını söyledi.

Eylemde ”Güler istifa”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Irkçılığa hayır” sloganlarının atılması dikkat çekti.

CHP’nin İzmir kulislerinde konuşulanlara göre, protestonun arkasında, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve ona yakın isimler var.

Kulislerdeki bilgilere göre Güler’in TBMM Genel Kurulu’nda tartışılan konuşmayı yaptıktan sonra, Sezgin Tanrıkulu’na yakınlığıyla bilinen CHP’li bir Konak Belediye Meclis Üyesi, Güler için protesto eylemleri örgütlemeye çalıştı.

Çok sayıda kişiyle görüşen bu Meclis üyesi, amacına ulaşamadı ve büyük bir eylem örgütleyemedi.

Bu girişimlerin ardından, 29 Ocak’ta küçük bir grupla eylem gerçekleşti.

Ancak iddiaya göre Sezgin Tanrıkulu’yla bağlantılı İzmir’deki bazı isimler onun yönlendirmesiyle eylemi bu gençlere yaptırdılar.

İzmir’de bu eylemin duyulmasının ardından büyük tepki oluştuğu öğrenildi.

Önümüzdeki günlerde başta Karşıyaka, Balçova, Bornova, Konak, Karabağlar ilçelerinde olmak üzere pek çok yerde taraftar grupları ve ADD ve ADT’li gençlerin de katılacağı Birgül Ayman Güler’e destek eylemlerinin başlayacağı bildirildi.

Şenol ÇARIK - 01 Şubat 2013 - Aydınlık

Son Yazılar