muammer_aksoy_23_yil_once_gladyo_tarafindan_katledilmisti225

Muammer Aksoy 23 yıl önce Gladyo tarafından katledilmişti! Saygıyla Anıyoruz!

Muammer Aksoy, aramızdan ayrılalı tam 23 yıl oldu. O, faili belli kayıplarımızdan sadece biri. Aynı Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu gibi faili meçhul bırakılan ama gladyonun hedef seçtiği aydınlarımızdan biri.

Aksoy, sadece bir hukukçu ve siyaset adamı değil. Kamucu, aydınlanmacı ve örgütlü Atatürkçülüğün temsilcilerinden biri.

Muammer Aksoy’un hedef seçilişinin nedenleri aslında tüm hayatında saklı. 1939 yılında Ankara Üniverstitesi Hukuk Fakültesi’nin bitiren Aksoy, önce öğretim üyeliği yaptı. Ardından da bağımsız ve güçlü Türkiye için siyaset yaptı. Demokrat Parti’nin baskılarına karşı mücadele etti.

1957 yılında üniversite yasasında yapılan değişiklikle üniversite özerkliğinenin ortadan kaldırılmasına tepki olarak üniversiteden ayrıldı. Cumhuriyet Halk Partisi’ne girdi.

27 Mayıs devriminden sonra yeniden üniversiteye döndü ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde profesör oldu. 1961 Kurucu Meclisi’nde Antalya temsilcisi olarak Türkiye’nin en özgürlükçü anayasasının yapımında görev aldı. Anayasa Komisyonu sözcülüğü yaptı.

Aksoy, aynı zamanda kamucu anlayışla siyasi mücadele yürüttü.Milli Petrol mücadelesinin simge ismiydi. Bu fotoğraf, 1965 yılında çekilmiş. Profesör Aksoy, İstanbul’da üniversite gençliğinin düzenlediği yabancı petrol şirketlerine karşı düzenlenen bir açık oturumda konuşma yapıyor. Daha sonra da arkadaşı Uğur Mumcu’yla birlikte benzer mücadeleler vermeye devam etti.

12 Mart 1971′de tutuklandı. 1977′de CHP milletvekili olarak meclise girdi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerinin yürüttü. 12 Eylül 1980′den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi. Darbeye karşı mücade hukuk mücadelesi verdi.

12 Eylül darbesinden sonra Atatürkçülüğün tehlikeye girdiğini gören Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla birlikte 1989′da Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu.

Atatürkçü Düşünce Derneği’ni Kurucu Genel Başkanı olan Aksoy, derneği kurduktan tam 8 ay sonra, 31 Ocak 1990 günü Ankara Bahçelievler’deki evinin önünde kurşunlanarak katledildi.

Amerika öncülüğünde başlatılan Yeni Dünya Düzeni’nin ilk hedefi Tam Bağımsızlıkçı, Milli Madenlerin yılmaz savunucusu, örgütlü Atatürkçülüğün temsilcisi Muammer Aksoy olmuştu.

Cenaze töreninde, fotoğrafını yakın arkadaşı ve aynı merkezin saldırısyla katledilecek olan Uğur Mumcu taşıdı.

Muammer Aksoy’u saygıyla anıyoruz.

Ulusal Kanal - 31 Ocak 2013

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar