aydinlik_28ocak2013_hukumet_taseron_batakliginda_bogulacak225

Hükümet Taşeron Bataklığında Boğulacak!

Zonguldak Madenci Anıtı önünde toplanan 25 bin işçi, Hükümete ‘Genel Grev’ uyarısı yaptı!

Taşeron çuvalını çıkaracağız!

Türkiye’nin kalbi emeğin başkenti Zonguldak’ta attı.

25 bin işçi ‘Taşerona hayır’ sloganıyla AKP’yi uyardı.


Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, ‘Taşeron düzeni bir bataklıktır ve AKP Hükümeti çırpındıkça batacaktır’ dedi

Türkiye’nin dört bir yanından emekçilerin aktığı Zonguldak’ta, 22 yıl aradan sonra madenciler yeniden ayağa kalktı. Genel Maden-İş Sendiaksı’nın Emeğe Saygı Mitingi için Türkiye’nin dört bir yanından Zonguldak’a akan işçiler, sık sık “Taşerona hayır” ve “İşçi, memur el ele genel greve” sloganları attı. Tüm işçi ve memur konfederasyonu ve sendikalarının desteklediği mitinge 25 bin kişi katıldı. Zonguldak, 1991 yılının ardından tarihinin en kalabalık madenci mitingine dün Madenci Anıtı önünde ev sahipliği yaptı.

hukumet_taseron_batakliginda_bogulacak

Arife Bacı!

Sabahın ilk saatlerinde istasyon Meydam'nda toplanan 25 bin kişi, Zonguldak'm simgesi olan Madenci Anıtı'na kadar "Maden isçisi vatan bekçisi" ve "İşte Zonguldak, işte madenci" sloganları atarak yürüdü. Ellerinde Türk bayrakları ile yürüyen işçiler, "Taşeron bataklığını kurutacağız", " 'Güzel Ölmek' Zonguldak'm kaderi değildir" yazılı dövizler taşıdı, işçiler alana girerken kürsüden, "Arife bacı aramızda. Arife bacı önce eşinin babasını, sonra eşini kaybetti maden kazasında. 540 lira aylık ile çocuklarını bakmaya çalışıyor. Arife bacı evine Türk bayrağı asmış. 'Vatan sağolsun' diyor, işte biz böyle çalışıyoruz" anonsu yapıldı.

Türkiye Maden-lş, Türk Metal, Tek Gıda-İş, Demiryol-lş, Hava-lş, KESK, TMMOB, Eğitim-lş, TÜM-T1S, Deri-iş, Kristal-lş, TES-lş, Petrol-lŞ, TESKOP-Iş, KOOP-lş, Denizciler Sendikası, Yol-İş, Teksif, CHP, İşçi Partisi, TKP, ADD ve Türkiye Gençlik Birliği mitinge katılarak destek verdi. Kozlu'da hayatını kaybeden 8 işçinin ailesi ve Yatağan ve Soma, Elbistan'dan gelen Türkiye Maden-İş üyesi işçiler ile birlikte Topkapı Şişecam işçileri de mitinge katıldı. Mitingde Beşiktaş'ın Çarşı grubu "Çarşı taşerona karşı" slogan attı.

işçiler alana girdikten sonra mitinge katılan sendikaların ve kitle örgütlerinin temsilcileri kürsüden alanı selamladı, ilk olarak 85 yaşındaki emekli maden işçisi izzet Nazif Güneş söz alarak işçileri selamladı. Alandaki emekçilere "Karaelmas" isimli şiirini okuyan Güneş, işçilere şu sözlerle seslendi: "Zonguldak halk cephesinin kahramanları, üretim bölgesinde ölüm kalım savaşı veren tüm madenci kardeşlerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Ulu Önder Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözlerini şiar edinmiş, Seyfi Demirsoy'un işaret ettiği yolda yürüyen Türk-lş topluluğuna da selam olsun."

zonguldak_miting_27ocak2013_225

Genel grev çağrısı!

Alandaki coşkulu kalabalığa seslenen Genel Maden-lş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş "Bu kez sadece Zonguldak değil, tüm Türkiye ses verdi. Kozlu, bardağı taşıran son damla oldu. Biz buradan haykırryoruz: Taşeron istemiyoruz! Eğer Hükümet, bu uyarıyı dikkate almazsa; Hava-lş direnişiyle başlayan, Şişecam işçilerinin kazanımıyla devam eden, Yatağan Maden ve enerji işçilerinin başarısıyla taçlanan bu süreç, her yer Zonguldak'a dönüşerek devam edecektir. Ve işçiler, emekçiler üretimden gelen güçlerini kullanmaktan çekinmeyecektir" dedi. Alabaş'm sözleri "İşçi, memur el ele genel greve" sloganı ile kesildi.

Emeğin Başkenti!


Hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını belirten Alabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1854'te İngilizler, 1890'da Fransızlar, 1914'te Almanlar geldi. Kömürümüzü alıp götürdüler. Bizi köle gibi çalıştırdılar. Osmanlı'yı darmadağın ettiler. Canımızı verdik ama onlara asla boyun eğmedik. Sonra Ulu Önderimiz Mustafa Kemal geldi. Hepsi toz olup gittiler. Biz bağımsızlığın tadına vardık. Ülkemiz, milletimiz için çalışmanın sorumluluğunu öğrendik, onurunu yaşadık. Demir-çelik fabrikalarımız, enerji santralimiz, ateş tuğla, çimento fabrikalarımız oldu. Küçük bir mahalle iken 3 şehir olacak kadar büyüdük. 5 bin maden şehidimizle emeğin Başkenti olduk."

Alabaş'ın, "1990'da başaramadılar, 1994'te başaramadılar. Önderimiz, Genel Başkanımız Şemsi Denizer ve emekçi ordusuyla saldırılan boşa çıkarttık. Genel Başkanımız Denizer ve katkı veren herkesi şükranla anıyoruz" sözleri üzerine konuşması "Denizer ölmedi kalbimizde yaşıyor" sloganı ile kesildi.

Ölümü her gün yaşıyoruz!

Alabaş, "Madenciyi üzenler ise, yok olur gider. 165 yıldır bu böyle oldu. ingiliz gitti, Fransız gitti, Alman gitti, tek parti iktidarlan gitti, koalisyonlar gitti. Ama biz hep buradayız. Ve bizim daha yer altında 100 yıllık kömürümüz var. Biz, 165 yıldır; Dünya işçileri ise 265 yıldır, hak mücadelesi veriyor. Biz sosyal devlete, demokratik, laik hukuk devletine ve demokrasiye kavuşuncaya kadar çok bedeller ödedik. Kimse bizi korkutmaya, bize gözdağı vermeye kalkmasın; Biz, ölümü her gün yaşayanlardanız" ifadelerini kullandı.

Alabaş, taşeronlaşmanın çağ dışı vahşi bir sistem olduğunu dile getirerek, "Taşeron düzeni bir bataklıktır ve ıslah edilmesi mümkün değildir. Taşeron uygulamasını tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırmak bizim görevimizdir. Bizim görevimiz, atalarımızın bedel ödeyerek kazandığı haklarımızı korumak ve bizden sonrakilere devretmektir. Biz, Türkiye genelinde taşeron uygulamalarına son verilmesini istiyoruz. Taşeron düzeni bir bataklıktır ve Hükümet çırpındıkça batacaktır" dedi.

Korkumuz yok!

Alabaş konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'nin çıkış yolu bu değildir. Milletvekillerini, rektörleri, gazetecileri, yazarları, sendikacıları, avukatları, öğrencileri, askerleri hapse atmak; insanları korkutmaya, sindirmeye çalışmak doğru değildir. Bir telefon mesajıyla işten çıkartılan Hava-lş üyelerini unuttuğumuzu ve korktuğumuzu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bakınız emekçiler burada. Burada korkudan eser var mı? Emekçilerin başına çuval geçirme olarak gördüğümüz bu olayı asla unutmayacağız. Biz, ABD'nin çuvalını da, sizin çuvalınızı da kabullenmedik. Şimdi hazırladığınız Ulusal istihdam Stratejisi'ni de işçilerin, emekçilerin başına çuval geçirme olarak görüyoruz ve asla kabul etmeyeceğiz." Alabaş'ın bu sözlerinin ardından işçiler "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganını attı.

Esin Ergenç TURHAN - 28 Ocak 2013 - Aydınlık Zonguldak

Son Yazılar