ugur_mumcu_milasta_anildi225

Uğur Mumcu için karanfiller…

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 20’inci yıldönümünde Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milas İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen anma etkinliğinde bir konuşma yapan CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan, “Uğur Mumcu ve öldürülen tüm aydın gazeteci, yazar ve düşünürlerimizi anarken; hiçbirini unutmadık! Unutturmayacağız” dedi…

Uğur Mumcu, katledilişinin 20. yılında ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de etkinliklerle anıldı. CHP Milas İlçe Başkanlığı tarafından dün saat 12.30’da Atapark’ta anma programı gerçekleştirildi.

Anma etkinliğine; ADD, TGB, CKD, CHP Milas Üyeleri, mahalle muhtarları ve yurttaşlar katıldı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, daha sonra CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan’ın konuşmasıyla devam etti.

Özcan konuşmasında şunları söyledi:

“Uğur Mumcu’yu yitirdiğimizin 20. yılı bugün.

‘Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık.

Yoksulluğun bükemediği bileklerimize çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez. Mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. Yaşamımızın en güzel yıllarını, birer taze çiçek gibi verdik topluma. Bizleri yok etmek istediler hep.

Fidan gibi genç kızlardık. Yirmi yaşında, yirmi bir yaşında, yirmi iki yaşında, işkencecilerin acımasız ellerine terk edildik.

Hücrelere atıldık ey halkım…

Ölümcül hastaydık. Bağırsaklarımız düğümlenmişti. Hipokrat yemini etmiş doktor kimlikli işkencecilerin elinde öldürüldük acımaksızın.

Kanserdik. Ölüm, her gün bir sinsi yılan gibi dolaşıyordu derilerimizde. Uydurma davalarla kapattılar hücrelere. Hastaydık, yurtdışına gitseydik kurtulurduk belki. Bir buçuk yaşındaki kızlarımızı öksüz bırakmazdık

Giresun’daki yoksul köylüler, Ege’deki tütün işçileri, Doğu’daki topraksız köylüler, İstanbul’daki işçiler, Adana’da paramparça elleriyle ak pamuk toplayan işçiler, sizin için öldük

Bağımsızlık, Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular.

Yirmi iki yaşlarındaydık ey halkım.

Yabancı petrol şirketlerine karşı devletimizi savunduk. Ülkemiz bağımsız değil dedik. Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı dalgalandırdığımız bayrağımızı daha dik tutabilmekti bütün çabamız.

Henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. Bir gece sabaha karşı pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. Asıldık ey halkım…

Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi soksak ortasında vuranlar, ağabeyimiz, babamız yaşlarındaydılar. Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı ya da susmuşlardı bütün olup bitenlere. Öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde öldürüldük. Hukuk adına özgürlük adına bizleri, şafak vakti ipe çektiler. Korkmadan öldük ey halkım.’

Diyen Uğur Mumcu’yu ve aydınlanma, çağdaşlaşma, özgürlük karşıtı odaklarca öldürülen, aydınlanma meşalesini taşımış Abdi İpekçi’yi, Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Necip Hablemitoğlu’nu ve öldürülen nice aydınınızı Adalet ve Demokrasi Haftası’nda saygıyla anıyoruz.

Sömürüye dayalı ezici, zümreci, tavırlı totaliterliği, hurafe ve safsataların hüküm sürdüğü toplumlarda insani dirlik düzen olmayacaktır.

Demokratik rejimin doğal yanı, düşüncelerin kayıtsızca savunulmasıdır. Düşüncesini ifade edenlerin öldürülmesi, ya da cezaevlerinde çürütülmesi, ölüme mahkum edilmesi değildir.

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılamaması terörü beslemiş, yaşam güvenliğini, özgürlüğünü sarsmış, adalet kavramını zayıflatmıştır.

Uğur Mumcu ve öldürülen tüm aydın gazeteci, yazar ve düşünürlerimizi anarken; hiçbirini unutmadık! Unutturmayacağız.”


Özcan’ın yaptığı konuşmanın ardından etkinliğe katılanlar Atapark’ta Uğur Mumcu’nun anısı için dikilen Çınar Ağacı’nın önüne kırmızı karanfiller bıraktılar.

Coşkun DOĞAN - 24 Ocak 2013 - Ulusal Bakış
http://www.ulusalbakis.com/

ugur_mumcu_milasta_anildi

Son Yazılar