imrali_kervani_tayyip_kilicdaroglu_aydindogan225

İmralı Kervanı!

Tayyip Erdoğan’ın ‘İmralı Kervanı’na Kemal Kılıçdaroğlu ile Aydın Doğan da katıldı!

‘AKP’ye yeni kredi açıyoruz!’

İmralı’da AKP Hükümeti ile Abdullah Öcalan arasında imza altına alınan protokole destek verenler arasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Doğan Holding patronu Aydın Doğan da dahil oldu.

ABD’nin planladığı “Yeni Kürt Açılımı” çerçevesinde İmralı’da AKP Hükümeti-Öcalan arasında imza altına alınan protokole CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
“AKP’ye yeni kredi açıyoruz” diyerek destek verdi. Doğan Holding patronu Aydın Doğan da gazetelerinin yöneticilerine bir mektup yazarak yeni açılıma destek vermelerini istedi.

ABD’li uzmanlarca yapılan uzun görüşmeler sonrasında uygulamaya konulan ve İmralı’da Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmelerden sonra bir uzlaşma protokolüne dönüştürülen, Öcalan’la görüşen milletvekilleri tarafından “imza altına alındı” diye açıklanan “Yeni Kürt Açılımı” kervanına ana muhalefet partisi CHP de katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Parti Meclisi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, “AKP’ye yeni bir kredi açtıklarını” duyurdu.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye yeni hayal kırıklıklarını hak etmiyor. Bu toplum barış istiyor, bu toplum huzur istiyor. Anneler çocuklarını rahatlıkla askere göndermek istiyor. Bunun için biz barışa umutla bakıyoruz. AKP’nin geçmişteki kötü siciline rağmen umudumuzu koruyoruz” dedi.

Sorunun Türkiye’nin çıkarları bağlamında, insanımızın çıkarları bağlamında ele alınıp çözülmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, sorunun çözülmesi için uyulması gereken ilkeleri şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin en hassas, en can yakıcı konusu günlük kaygılara, seçim kazanmaya hesaplarına alet edilmemelidir. Bu çok tehlikeli bir süreç olur. Geçmişte yaşananların faturası daha sonra çok daha ağır olur. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken 4 temel ilke var. Bir, samimi olacaksınız. İki, gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. Üç, millete izah edemeyeceğiniz, açıklamayacağınız angajmanlara girmeyeceksiniz. Dört, ana muhalefet partisine veya millete bilgi vereceksiniz. Bunları yapmazsanız bu sorunu çözemezsiniz... Bu ülkede kan dökülmesini istemiyoruz. Akılla mantıkla, tarihsel birikimle bu sorunu çözebilir. AKP’ye yeni bir kredi açıyoruz, çözün sorunu. Biz üzerimize düşen her şeyi büyük bir sorumlukla yapıyoruz. Toplumun her kesimi ile kaynaşıyoruz. Her kesimine ellimizi uzatıyoruz. Onların kafalarında ki ön yargılarını silmek istiyoruz. Çünkü bir bu ülkenin temellerinde harcı olan bir partiyiz. Bütün siyasi partiler kayboldu ama biz hala varız.”

MİT’den Kandil’e heyet!

Öcalan-AKP Hükümeti anlaşmasından sonra Kandil ve PKK’nın Avrupa temsilciliğinin de devreye sokulması için harekete geçildi. BDP’den bir heyet PKK’nın Avrupa’daki yöneticileriyle görüşmek için yola çıkarken, MİT’ten bir heyetin Kandil’e gitmek için yola çıktığı bildirildi. İmralı sürecinin sekteye uğramaması için PKK yöneticileri bilgilendirilirken, Avrupa ve Kandil de sürece katılıyor. Gazeteci Mete Çubukçu da İmralı görüşmelerinin yanı sıra Kandil’le de görüşmelerin yapılmak üzere olduğunu belirtti.

Çubukçu, “Eylül ayında MİT müsteşarı İmralı’da Öcalan’la görüştü. Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata İmralı’ya gitti. Ama bu ziyarete paralel olarak başka bir görüşme de söz konusu. MİT’ten başka bir heyet Kandil yolunda. Heyet Kandil’de görüşmeler yapacak. Heyette kimlerin yer alacağını bilmiyoruz. İmralı görüşmesi sonrası bu görüşmenin gerçekleşmesi mümkün. Yani bu kez devlet süreç konusunu Kandil’e anlatıyor. Öcalan’ın mesajı Kandil’e iletiliyor ve Kandil’in tepkisi bekleniyor. Öcalan, Kandil’i göz ardı ederek yola çıkamayacağını biliyor” değerlendirmesi yaptı.

Doğan’dan gazetelerine mektup!

İmralı’da yapılan görüşmeler sonrası Öcalan ile AKP Hükümeti arasında varılan anlaşma sonrası Doğan Holding sahibi Aydın Doğan da devreye girdi. Doğan gazetelerinin genel yayın yönetmenlerine mektup göndererek onları süreci olumsuz etkilememe konusunda uyardı. Genel Yayın Yönetmenlerinin Doğan’ın mektubundan gazetelerin yazarlarını da haberdar ettiği öğrenildi.

Doğan’ın Genel Yayın Yönetmenlerine gönderdiği mektup şöyle:

“Değerli arkadaşlarım,

Ülkemizde, son günlerde, terör sorununun çözümü ve Kürt sorunu ile ilgili bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. Sürecin seyrini objektif biçimde izlemek ve özgürce yorumlamak temel işlevimiz olmakla birlikte, ülkemizin menfaatleri açısından yüksek derecede sorumlu bir yayıncılık çizgisi izlemek de görevimizdir.

Bu bakımdan, bu süreç boyunca, barış dilini korumaya, süreci, olumsuz etkileyebilecek çatışmacı yaklaşımlardan kaçınmaya özen göstermeliyiz. Söylemimizi, sözcüklerimizi seçerken, yaratacağı algıyı göz önüne alarak hareket etmeliyiz. Hepinizin, gazetecilik ilkeleriyle birlikte, yüksek sorumluluk içinde hareket edeceğinize güvenim tamdır.”


Aydınlık - 06 Ocak 2013

Son Yazılar