bagrimizda_suriyeye_saldiran_katilleri_beslemeyecegiz225

Engellemeler vız geldi! On Binlerce Kadın Hatay Ulus meydanı’nda toplandı!

İşçi Partisi Öncü Kadın tarafından düzenlenen “Türkiye Suriye Kardeştir, Terör Kampları Kapatılsın, Savaşa Hayır!” mitinginin

Hatay Valiliği tarafından kanunsuzca yasaklanmasının ardından gerçekleştirilen kitlesel basın açıklaması, bütün engellemelere, yoğun sağanak yağış ve soğuğa karşı on binlerce kadının katılımıyla Hatay Ulus Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Suriyeli kadınlar da Türkiye’deki kadınların mücadelesine destek vermek için Lazkiye’de ellerinde Türkiye ve Suriye bayrakları ve “Suriye – Türkiye Kardeştir” sloganlarıyla eşzamanlı olarak bir miting gerçekleştirdi.

AKP’nin talimatıyla bütün illere gönderildiği anlaşılan bir emirle Öncü Kadın otobüsleri Adana, Ankara, Antalya ve Muğla illlerinde engellenerek kalkışlarına izin verilmedi.

Diğer illerin yanı sıra eyleme çok sayıda kadının katılmasından tedirgin olan Hatay Valiliği Armutlu Mahallesini polis ablukasına alarak katılımı engellemeye çalıştı. Samandağ yolunu keserek buradan katılmaları da engelledi.

AKP Hükümetinin ve Hatay Valiliği’nin bu kanunsuz tutumunu değerlendiren Öncü Kadın Genel Sekreteri İncisel Aytar, “Korkuyorlar! Korksunlar! Biz haklıyız ve Hatay’da tek terörist kalmayana dek mücadelemiz sürecek. Bizi yıldıramazlar. Vatan mücadelesine izin olmaz. Bu engellemeler bize vız gelir” dedi.

Mitinge destek veren CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, bütün engellemelere, soğuğa ve yağışa karşın kadınların Hatay’da göğüslerini siper ederek böyle bir mücadeleye giriştiklerini belirterek , “ AKP bölgeyi felakete sürüklüyor. Bu sadece Hatay’ı ilgilendiren bir mesele değil. Bütün Türkiye, NATO’nun ablukası altında savaşa sürükleniyor. AKP ise, emperyalistlerin hizmetinde. Suriye sorunu 19 ülkeden getirilen militanlarla çözülemez. Amaç, bölgeyi istikrarsızlaştırmaktır” dedi.

Mitinge destek veren Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Enç, Öncü kadının eylemini değerlendirerek “Suriye’ye bir müdahale Türkiye’yi bölünmeye götürür. Esad sadece ülkesi için değil Türkiye’nin bölünmemesi içinde mücadele ediyor” dedi.

Tiyatro Sanatçısı Suzan Aksoy, Ulusal konulardaki duyarlılığını bir kez daha göstererek bu eylemde de yerini aldı. Aksoy konuşmasında, “Türkiye-Suriye birdir. Bizim vergilerimizle teröristlere maaş veriyorlar. Hakkımı helal etmiyorum. Suriye ile savaşmayacağız ” dedi.

Hatay’ın Ulus Meydanı’nda toplanan binlerce kadının “ Terör Kampları Kapatılsın, NATO’ya Hayır, Patriot’lara Hayır”, “Suriye ile Savaşa Hayır”, “Mehmetçiğimizi Coni’ye Kalkan Etmeyeceğiz”, “ Hükümet İstifa” sloganlarıyla konuşmasına başlayan İşçi Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Pınar Gül, “Biz analar vatanımıza sahip çıkmak, NATO’dan çıkmak, terör kamplarını kapattırmak için buradayız. Korkuyorlar! Korktukları için, engellemeye çalışıyorlar. Biz kadınlar, ne yapacağımızı biliriz. Biz Milleti birleştiriyoruz. Biz iki ülkenin halklarını birleştiriyoruz. Şu anda Lazkiye’deki kardeşlerimiz de bizim gibi ‘Kahrolsun Amerika’ diye haykırıyor. Oradaki kadınlarla el eleyiz. Tayyip Erdoğan, saklamış ABD’nin kucağına ‘Burası NATO toprağı’ diyor. Hayır! Burası VATAN TOPRAĞI. Bir karışını bile vermeyeceğiz. Terör kampları kapanıncaya, Türkiye’de tek bir terörist kalmayana dek başlattığımız istiklal yürüyüşümüzü sürdürüceğiz. Bağrımızda Suriye’ye saldıran katilleri beslemeyeceğiz. Biz bu ülkenin başı dik ve bağımsız yaşamasını istiyoruz” dedi.

Pınar Gül’ün binlerce kadına seslenerek “Terör kampları kapanıncaya, NATO ve onun Patriot füzeleri defolup gidene dek mücadelemiz sürecek mi? “ sorusuna kadınlardan “Evet. Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz” yanıtı geldi.

Açıklama, “Hükümet İstifa” sloganları ve “Ölmek Var Dönmek Yok” haykırışlarıyla son buldu.

İşçi Partisi - 22 Aralık 2012

http://www.ip.org.tr/

hatay_oncu_kadin1

hatay_oncu_kadin2

hatay_oncu_kadin3

hatay_oncu_kadin4

hatay_oncu_kadin5

hatay_oncu_kadin6

hatay_oncu_kadin7

hatay_oncu_kadin8

hatay_oncu_kadin9

hatay_oncu_kadin10

hatay_oncu_kadin11

Son Yazılar