hatay_savasa_patriotlara_hayir_mitingi2_225

Hatay mitinginden canlı yayın!

Hatay'da gerçekleşecek kadınların Savaşa Hayır Türkiye-Suriye kardeştir mitingi başladı. Valiliğin mitingi yasaklayan kararını Hataylı bir kez daha çiğniyor.

Dün İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle Hatay dışından mitinge katılmak için hareket eden otobüsler durdurulmuş, binlece kadının mitinge katılması engellenmek istenmişti.

13.28  Miting sona ermesine rağmen alandan ayrılmayan kadınlar slogan atmaya devam ediyor. Şiddetli yağmura rağmen Hataylı kadınlar "savaşa hayır", "Türkiye Suriye kardeştir savaş isteyen kalleştir" şeklinde sloganlar atıyor. Ulusal Kanal canlı yayını sona erdi.

13.15 Miting sona erdi, halk yavaş yavaş dağılıyor. Ulusal Kanal meydandan canlı yayına devam ediyor. Canlı yayında konuşan vatandaşlar teröre lanet ediyor, Suriye'ye yönelik ablukayı kınıyorlar. Hataylılar Beşar Esad'a ve Suriye'ye dayanışma mesajı gönderiyor. Hataylı kadınlar Türkçe ve Arapça olarak barış mesajlarını iletiyor.

13.05 Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan: “Hatay halkı buranın barış kenti olduğunu gösterdi. Emperyalistlerin savaş politikasını bozacaklarını gösterdiler. Buradaki insanların karşıda akrabaları var. Hatay halkının direk canını ilgilendiren senaryolar var. Buradaki terör kamplarında kalan teröristlerin Hatay halkını hedef alması söz konusu. Kadınların buradaki direnişi çok önemli. Olağanüstü yağmura rağmen Hatay halkı gücünü gösterdi. Hatay’ın çeşitli bölgelerinden katılımı engellemeye çalıştılar, şehir dışından katılımı engellemeye çalıştılar. Buradaki direnişi Irak ve Suriye televizyonu ülkelerine ulaştırdılar.”

13.00 Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ercan Enç: “Türkiye’nin Suriye politikası en fazla Hatay’ı etkiledi. Olaylar başladıktan sonra Suriye’ye yapılan ihracat % 70 oranında azalmış durumda. Güvenlik içerisinde en fazla etkilenen Hataylılar oldu. Patriotların yerleştirileceği yerlerden birisinin Antakya olacağı belirtiliyor. Bir savaşta burası hedefe oturtulmakta. Hataylılar en başından beri rahatsızlar. Hataylıların Suriyelilerle büyük oranda akrabalıkları var. Onların can güvenliğinden endişeleri var. Suriye’ye bir müdahale Türkiye’yi bölünmeye götürür. Esad sadece ülkesi için değil Türkiye’nin bölünmemesi içinde mücadele ediyor"

12.55 Yağmur şiddetini arttırıyor. Alana girenlerin sayısı da artıyor. Sağanak yağış, yol kesmeler işe yaramıyor kadınlar Ulus meydanına akıyor. Kadınlar "Terör kampları kapatılacak", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde sloganlar atıyor.

12.40 İşçi Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Pınar Gül mitingde konuşuyor: "

"ABD’nin BOP’u varsa, bu kadınlarında iman dolu göğsü var. Şu anda Lazkiye’de Suriyeli kadınlar, Hatay’da Türkiyeli kadınlar el ele tutuşuyoruz. AKP sığınmış Amerika’nın kucağına. Burası NATO’nun toprağı diyor. Burası vatan toprağı, kimseye bir karışını vermeyeceğiz. Terör kampları kapatılana, teröristler sınır dışı edilene dek mücadelemiz devam edecek. Biz kadınlar bağrımızda Suriye’ye saldıran katilleri beslemeyeceğiz. Biz bu ülkenin bağımsız başı dik ve mutlu yaşamasını istiyoruz. Bizden korkuyorlar, korksunlar. Bu yağmurlar bizim gözyaşlarımız olsun. Vatanımızı bağımsızlığa kavuşturana dek bizim gözyaşımız olsun."

12.35 Armutlu mahallesi abluka altında, Samandağ yolu trafiğe kapatılmış durumda. Polis halkın Ulus meydanına ulaşmasını engellemeye çalışıyor

12.30 Öncü Kadın Genel Sekreteri İncisel Ayten: "Çok uzun süredir Hataylı kadınların sesini yükseltmek için buradaydık. Bugün Hataylı kadınlarla birleştik. Şu anda Hatay'ın her yerinden bütün vatandaşlar buraya gelmeli. Bu sadece Hatay'ın sorunu değil. Bütün bölgenin sorunu. Bölgede tek bir terörist kalmayıncaya dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Vatan mücadelesi için izin alınmaz."

12. 20 CHP Hatay milletvekili Refik Eryılmaz: "Türkiye'nin dört bir yanından savaşa hayır demek için gelen kadınları selamlıyorum. Savaştan en fazla etkilenen horlanan, tecavüz edilen kadınlarımızdır. Dünyadaki bütün savaşlarda en büyük acıyı kadınlar çekmiştir. Kadınların bu duygularını dile getirmesi anlamlıdır. Suriye 22 aydır emperyalistlerin kuşatması altında. Sadece Suriye değil Hatay'da kuşatma altında. Bölge ekonomik anlamda büyük sıkıntı yaşıyor. Vatandaşlarımız can güvenliğinden endişe eder halde. Sınırlar kevgire döndü. Burada silahlı terör gruplarının hücre tipi yapılanmaya gittiği yönünde iddialar var. Her iki ülke halkı bin yıldır kardeşçe yaşıyor. Emperyalizme hizmet eden bu politikadan biran evvel vazgeçilmelidir. Biz bu kirli savaşın hem Türkiye hem Suriye halkına ciddi sıkıntılar yarattığının farkındayız. Bu olaylar sadece Hatay'ı değil bütün bölgeyi hedef almaktadır. Suriye'ye yönelik bir müdahale bütün bölgeyi savaşa çeker. Olayın siyasi diyalog yoluyla çözülmesine inanıyorum.

12.10 Suzan Aksoy: "Türkiye-Suriye birdir. Bizim vergilerimizle teröristlere maaş veriyorlar. Hakkımı helal etmiyorum. Suriye ile savaşmayacağız. "

12.00 Miting başladı, Ulusal Kanal canlı yayında. On binler yağmura rağmen Hatay Ulus meydanını doldurmuş durumda. Aynı anda Suriye'nin Lazkiye kentinde kadınlar Türkiye-Suriye kardeşliği için gerçekleştirecekleri eyleme başladılar.

TGB - 22 Aralık 2012
http://tgb.gen.tr/haberler/8492-hatay-mitinginden-canli-yayin

Son Yazılar