aydinlik_17kasim2012_zekat_paralari225

Din tüccarları zekat paralarını metreslerle yediler !

Deniz fenerinden el çektirilen savcılar, sanıkları böyle anlattı!

Zekat paralarıyla hovardalık yapmışlar!

Deniz Feneri soruşturmasından alınan Deniz Feneri savcılarının Yargıtay'da yapılan yargılanması sırasında sanık savcı Abdulvahap Yaren, Deniz Feneri yardım paralarının yoksullara değil şirket ortağı yapılan metreslere gittiğini, yardım paraların metreslerle yendiğini bildirdi

Deniz Feneri soruşturmasından el çektirilen savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz; Yargıtay'da devam eden dava sırasında şok açıklamalar yaptı. Abdulvahap Yaren, Deniz Feneri paralarının, metreslere gittiğini vurguladı. Yaren, savunmasında şunları anlattı:

"Bu devlet bize bir görev verdi. 'Almanya'ya gidin delilleri inceleyin' dedi. Belgeleri bulduk. İsparta, Burdur, Trabzon'da ve Türkiye'nin her yerinden yardım yapıldığı iddia edilen bu insanları dinledik. 600 kişinin biri bana 'Deniz Feneri eV bana yardım yaptı' demedi. Yüzde 80'i 'Bu imzalar sahte. Bana yardım yapılmadı 'dedi. Yüzde 20'si ise 'Buradaki imza bana ait ama bana bu miktarda yardım yapılmadı' dedi. Adama 20 avro yardım yapılmış ama 400 avro yardım yapılmış gibi belge düzenlemiş. Sözleşmiş gibi hepsi yalan mı söylediler?"

'Metresleri ortak oldu!'

Soruşturmanın kritik aşamaya gelmesi sonrası kendilerinin görevden alındığını, delillerin tamamına ulaşılmasının engellendiğini kaydeden Yaren, "Yardım paraları nereye gitti? Metreslerini şirket ortağı yaptılar. Cinsel istismara devam edebilmek için, şantaj malzemesi olarak kullanmak için. Paralar buralara (yoksullara) değil, oralara gitti" diye konuştu.

Abdulvahap Yaren dava ile ilgili daha önceki duruşmalarda da şunları söylemişti:

"Bu insanlar ne yapmış? Zekat, fitre, sadaka paralarını hovardalıkta kullanmış, şirketlerine aktarmış, paralan kendine mal etmiş. Bunu dini inançları suiistimal ederek yapmış. Yargılandığım suç yazdığım mütalaa. Sonraki savcılar da aynı mütalaayı yazmış. Onlarla ilgili karar var mı? Yok.

Gerçek amaç savcıları uzaklaştırmak ve amaçlarına ulaştılar."

Türkaslan : Yine yaparım!

Sanık savcı Nadi Türkaslan da savunmasında, "Ben görevimi yaptığım için, birileri de görevlerini yaptığı için buradayım. Pişmanlık duymuyorum. Benim burada bulunma nedenim benim hakkıyla bir soruşturma yapmamdır" dedi.

Türkaslan, şu görüşlere yer verdi:

Bu soruşturmada hukuk ne gerektiriyorsa arkadaşlarımızla birlikte onu uyguladık. Almanya'ya gittik. Deniz Feneri e.V paralarının başka yerlerde kullanıldığını tespit ettik. Firdevsi Ermiş'in bana gelip 40 saat ifade verdiği ortaya çıkınca, Deniz Feneri sanığının avukatı 'Bu sanığın ifade vermesini nasıl engelleyemedik' demiştir. Benim bütün yaptığım hukuk ne gerektirdiğiyse belki yapılmayacakları yapmak. Onun için buradayım. Kimseye yanaşmadan, hiçbir menfaat beklentisi içine girmeden işimi yaptım. 100'de de yaparım 1O1'ncide de buraya gelirim. Pişmanlıkta duymuyorum. Ben görevimi yaptığım için birileri de görevlerini yaptığı için buradayım."

Savcı Tamöz : Kırgınım!

Türkaslan kararın açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada da, 27 yıllık Cumhuriyet savcısı olduğunu belirterek, görev yaptığı süre içinde hukuku ve kendini satmadığını bildirdi. Türkaslan, "bedel ödemek lazımsa da öderdim. Ben beratıma sandıkları kadar sevinmiyorum. Suçlular berat ettikleri zaman sevinir. Ben zaten suçlu değildim" ifadelerini kullandı.

Sanık savcılardan Mehmet Tamöz de savunmasında "Tüm amacım yasaları tarafsız ve bağımsız olarak uygulamak. Bu nedenle siyasi düşüncelerle hakkımızda soruşturma yaparak, bizi önünüze getiren meslektaşlarımıza kırgınım" ifadelerini kullandı.

Suçlular ne olacak?

Deniz Feneri savcıları beraat etti!


Deniz Feneri e.V soruşturmasını yürütürken soruşturmadan el çektirilen ve haklarında "evrakta sahtecilik" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla dava açılan savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz beraat etti.

Yargıtay 11 .Ceza dairesinde görülen duruşmayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da izledi. Yargı-Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile YARSAV üyelerinin de izlediği duruşmada bir ilk yaşandı. Heyet Başkanı Hüseyin Eken, ilk kez duruşmadan görüntü alınmasına izin verdi.

'Sanıkların mahkumiyetidir!'

Deniz Feneri davasını izleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet mülkün temeli ise bu ayıplı davaların adalete uygun sonuçlanması gerekir" dedi.

Emine Ülker Tarhan da, "Ben, beraatla sonuçlanan bu dava sonucunun, Deniz Feneri'nin mahkumiyeti olduğunu ve onu soruşturan şerefli savcıların tam olarak aklanması anlamına geldiğini düşünüyorum."

'Sanıklar kurtarıldı!'

Deniz Feneri eV soruşturmasının başlamasını sağlayan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, şunları söyledi: "Deniz Feneri soruşturmasını kilitleyerek, Deniz Feneri sanıklarını kurtarmayı planlamışlardı. Deniz Feneri yolsuzluğuna hukuki kılıf yaratılarak sanıklar kurtarıldı. Savcılar hakkında beraat kararı verildi ancak Cumhuriyet yargısına gözdağı verilmiş oldu. Yine de savcıların cesur savunması bazılarının planlarını önemli ölçüde bozmuştur."

Olcay KABAKTEPE  - 17 Kasım 2012 - Aydınlık / ANKARA

Son Yazılar