sonsuza_dek_yasayacak225

10 Kasım Anıtkabir Ziyareti Notlarım!

Sevgili dostlar. Bu yazıyı Ankara’da, kaldığım otelin lobisinden yazıyorum. 10 Kasım dolayısıyla Ata’mızı ziyaret için İskenderun’dan Ankara’ya geldik.

Gece çok geç bir saatte Ankara’ya vardık. İskenderun’da sıcak havaya alışmışız, burası çok soğuktu ve yağmur yağıyordu. Ancak şemsiye ve yağmurluk almıştık ve hiçbir şey bizi Ata’mızı ziyaretten alı koyamazdı.

Açıkçası, havanın bu durumu beni bir miktar endişelendirmişti. Acaba insanlar evlerinde oturmayı mı tercih ederler diye düşünmeden edemedim. Ancak aracımızı park edip yürümeye başladığımız dakikada endişemin ne kadar boş olduğunu anladım. Yanıma bir genç geldi, Eskişehir’den gelmiş, kısa bir sohbet ettik, sonra bir teyze yaklaştı yanıma elinde Türk bayrağı ile. O da eşiyle birlikte Adana’dan geldiklerini söyledi. Derken muazzam bir kalabalığın içinde bulduk birden kendimizi. Hem de öyle bir kalabalık ki…

İlk dikkatimi çeken insanların yüzündeki özgüven oldu. Kesinlikle en ufak bir korku veya endişe yoktu insanların gözlerinde. Herkes sanki birbirini tanıyor gibiydi, en ufak bir saygısızlık veya kaba bir davranış yoktu. O kadar büyük bir kalabalık içinde en ufak bir itiş kakışa ben rastlamadım. Birbirlerini ilk defa gören insanlar birbirleri ile sohbet ediyorlardı, ortak endişeleri ve ortak değerleri paylaştıkları belliydi. Çoğu insan güler yüzlüydü.

Derken TGB’nin otobüsünün önüne geldik. Birden yürüyen insanların enerjilerinde bir artış oldu, gençlerin o büyük topluluğu ateşleyen yaklaşımları, atılan sloganlar… Yanımda yürüyen bir bey ile sohbet ediyordum. 71 yaşında olduğunu söyledi. 29 Ekim’de üzerine sıkılan tazyikli sudan ve biber gazından nasibini almış. Daha yeni kendime geldim ama bu sefer tedarikliyim dedi gülümseyerek. Gençlerle birlikte “Atatürk gençliği görev başında” diye bağırdı o da. Gerçekten de yüreği gençti ve gerçekten de görev başındaydı.

Sonra kızım Azra’nın olan biteni daha iyi görebilmesi için onu omzuma aldım. Artık bayağı ağırlaşmış, o nedenle çok kolay olmadı onu taşımak ama orada ellerinde Türk bayrağıyla yürüyen binlerce insanı, o mahşer yeri gibi kalabalığı yukarıdan daha iyi görmesini istedim.

Anıtkabir’de bulunduğum süre boyunca TGB’li gençlerin varlığını hep hissettim. Ev sahibi gibiydiler adeta, insanları alanda yönlendirdiler, özgüvenleri yüzlerinden okunuyordu. Öncü rolleri takdire şayandı. Yanımda yürüyen bir bey “bu AKP’yi gençler yıkacak” diyordu. Evet bence de haklıydı. Ama kadınlarımızı da unutmamak lazım. İki büyük güç gençler ve kadınlar. Gençlerin cesareti ve enerjisi kadınların azmi ve kararlılığı ile de birleşirse önünde hangi güç durabilir ki?

Dikkatimi çeken diğer bir husus, Anıtkabir’e ziyarete gelen kişilerin ülkemizin çok farklı yerlerinden gelmiş olmalarıydı. Adana, Tekirdağ, Aydın, İzmir, Hatay, Arhavi, Samsun… Kime sorsam yurdumuzun farklı bir köşesinden gelmişlerdi.

Muhteşem bir gündü gerçekten. Umut depoladım gelecek için. Birilerinin dediği gibi bindirilmiş kıtalar değil 1000 dirilmiş kıtalar gördüm ben orada. Hepsi tek yürek olmuş, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye haykıran, korku duvarlarını yıkmış insanlar gördüm.

Sonra düşündüm, bizi oraya götüren şey neydi? Bu soğukta 650km yol gitmemize neden olan şey işte o tek yürek olma isteğiydi. Evet, ne kadar silinmeye çalışılsa da, hala Türk milletini bir arada tutan değerlerimiz var. Hala biz bir milletiz. Hem de güçlü bir milletiz. Karşımızdakiler ise millet değil olsa olsa çıkar grupları olabilir.

Son olarak, otobüs tutup bedava sandviç ve ayran dağıtıp insanları kendi düzenlediğiniz uydurma festivallere ve mitinglere götürenler! Size de bir çift lafım olacak. Bu şekilde insanları belki bir araya toplayabilirsiniz ama bugünkü ruhun binde birini bile yakalayamazsınız. O nedenle yapmak istediğiniz işlerin ömrü uzun olmayacak, boşuna masraf etmeyin, paranıza yazıktır. O yaptığınız masrafları bari üretime ve yatırıma yönlendirin de hiç olmazsa ülkenize bir faydanız olsun. Bilmektedirler ki bizler hancı onlar ise yolcudurlar.

Bugün birlikte omuz omuza yürüdüğüm ve orada olamayıp yüreği bizimle olan tüm vatanseverlere kucak dolusu sevgilerle.

Arda YÖRENÇ - 10 Kasım 2012 - Ulusal Bakış
http://www.ulusalbakis.com/

Son Yazılar