bulusma_yasagi_kalkti_aydinlik_25ekim2012_225

Ankara Valiliği’nden geri adım! Buluşma Yasağı Kalktı!

29 Ekim’de Ulus’ta Birinci Meclis önünde gerçekleştirilecek “Büyük Cumhuriyet Buluşması”na getirilen yasak toplumun yoğun tepkisi üzerine kaldırıldı.

37 demokratik kitle örgütünün 29 Ekim günü Ankara Ulus’ta Birinci Meclis önünde gerçekleştireceği “Büyük Cumhuriyet Buluşması” yasağı fiilen kalktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 29 Ekim günü saat 11.00’de Ulus’ta olacağı bildirildi.

Hiçbir engel kalmadı!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ankara Ulus’ta 1. Meclis önünde yapılacak “Büyük Cumhuriyet Buluşması” için Ankara Valiliği tarafından konulan yasak fiilen kalktı.

Düzenleme Komitesince Valilikle yapılan görüşmelerde, Birinci Meclis önünde basın toplantısı yapılabileceği, bunun için de herhangi bir izne gerek olmadığı ifade edildi.

Valiliğin bu tavrından sonra Birinci Meclis önünde yapılacak “Büyük Cumhuriyet Buluşması” için bir engel kalmadı.

*** *** ***

belediye_yasasi_osloda_yazildi_aydinlik_25ekim2012_225

BELEDİYE YASASI OSLO’DA YAZILDI!

Eyalet yasası için Oslo’da uzlaşmışlar!


AKP’nin “Eyalet Yasası” olarak da bilinen “Büyükşehir Yasa” teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu’nda önceki gün kabul edildi. AKP’nin hazırladığı teklifin Hükümet ile PKK arasında Oslo’da yapılan müzakerelerinde kararlaştırıldığı belirlendi. AKP’nin yasa TBMM gündeminde görüşülürken 4+4+4 taktiği izleyeceği bildirildi

Türkiye’nin idari sistemini altüst eden ve “Eyalet yasası” olarak da adlandırılan Büyükşehir Yasa Tasarısı Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarı, bayramdan sonra Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Tasarı yasalaşırsa eyalet sisteminin temelleri atılmış olacak. 13 il daha büyükşehir olurken, bin 593 belediye ise kapanacak. AKP yasanın TBMM’de görüşülmesi sırasında 4+4+4 yasasının TBMM’den geçişi sırasında izlediği taktiği izleyecek. Yasadaki kritik ve tartışmalı maddeler TBMM TV’nin yayında olmadığı akşam saatlerinde görüşülecek. 4+4+4 yasasında olduğu gibi TBMM’yi sabaha kadar çalıştırmayı planlayan AKP, milletvekillerini kontrol altında tutmak için özel yöntemler deneyecek.

Aydınlık - 25 Ekim 2012

Son Yazılar