halide_edip_direnisi_atesleyen_konusmasi225

AKP iktidarının Cumhuriyet ve Atatürk’e uyguladığı karartma :

İşgalden daha beter!

Vatan toprağı düşman çizmesi altındayken bile Sultanahmet’te gösteri yapıldı, Cumhuriyet Türkiyesi’nde ise ‘29 Ekim’i kutlamak yasaklandı!

AKP iktidarının Cumhuriyet ve Atatürk’e uyguladığı karartma, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına da kâbus gibi çöktü.

Ankara Valiliği halkın yürüyüşüne izin vermezken, İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin asmak istediği Atatürk ve Türk bayrakları engellenmeye kalkışıldı.

“Bizim başvurumuz miting ya da yürüyüş için değil, görkemli bir basın açıklaması için” diyen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan, Ankara Valiliği’nin hukuki olarak yasak koyma yetkisinin olmadığını ifade ederek yasak kararı kalkmasa dahi 1. Meclis binası önünde olacaklarını söyledi. İstanbul ve Ankara’daki yasaklamalara toplumun değişik kesimlerinden büyük tepki yağdı...

Yeniçağ - 24 Ekim 2012

*******************************************

DÜŞMANLAR BİLE ENGELLEMEDİ!

Tarihi Sultanahmet Mitingi’ni hatırlatan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, “200 bin kişi  işgale tepki gösterdi, düşman engellemedi. Cumhuriyet’in 89. yılında böyle bir yasağın getirilmesi üzücü” dedi.

İKTİDAR ATATÜRK’TEN RAHATSIZ!

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök:  Ankara Valiliği’nin engelleme kararının ardında iktidar vardır. İktidar, Cumhuriyet’ten rahatsız, Atatürk’ten rahatsızdır. Halk, bu yasakları aşacak ve bayramı mutlaka kutlayacaktır.

ASLA ENGELLEYEMEYECEKLER!

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz: Başbakan Erdoğan, ’militarist törenler istemiyoruz’ dedi. Şimdi halk Cumhuriyet’ine sahip çıkınca hayır diyor. Gözleri korkuttu ama engelleyemeyecekler, hepimiz orada olacağız.

RÖVANŞ PEŞİNDE KOŞUYORLAR!

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler: Cumhuriyet düşmanlığından başka bir şey değil. Son dönemde bütün politikaları ve sözleri adeta Cumhuriyet’ten rövanş almaya dönük. Hesaplaşmalarını artık açıkça yapıyorlar.

O GENELGEYİ YIRTAR ATARIZ!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın: CHP örgütü Cumhuriyetin kuruluşunu görkemli bir şekilde kutlayacaktır. Herhangi bir merciden izin almayız. Yasaklamaya yönelik herhangi bir genelge olursa da yırtar atarız.

*******************************************************************
Halide Edip’den direnişi ateşleyen coşkulu konuşma!

Sultanahmet Meydanı’nda 23 Mayıs 1919’da toplanan 200 bin kişi, bağımsızlık bildirisi okudu, İstanbul’daki işgal güçleri bu protestoya müdahale etmedi.

Tarihi mitingde kürsüye çıkan Halide Edip, coşkulu bir konuşma yaparak direniş mücadelesini ateşledi.

Kürsüye çıkan diğer konuşmacılar, Şair Mehmet Emin Yurdakul, Süleyman Sırrı ve Dr. Fahrettin Hayri, İzmir’in işgalini lanetledi. Ayrıca, halka, “İzmir Türk Kalacak” rozetleri dağıtıldı.

İşgal döneminde bile böyle bir yasak yoktu!

İstanbul işgal altındayken bile yüzbinlerin katıldığı Sultanahmet Mitingi’ni düzenleyen Türk milleti, AKP’nin baskıcı zihniyetiyle şimdi Cumhuriyet Bayramı’nı bile kutlayamaz hale geldi

AKP’nin Cumhuriyet ve Atatürk alerjisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kâbus gibi çöktü. İktidar partisi, işgal dönemlerini aratmayacak yasaklar uygularken, Ankara ve İstanbul’dan 29 Ekim kutlamalarına art arda yasak geldi. Ankara Valiliği, yapılacak yürüyüşe izin vermezken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Kadıköy Belediyesi’nin asmak istediği Atatürk ve Türk bayraklarını engelledi. Siyasiler ve tarihçiler yasaklara sert tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “CHP, halkla birlikte Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayacak. Bunun için izin almayız. Yasaklamaya yönelik genelge olursa, yırtar atarız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dini ve milli bayramların yasaklanamayacağını savunarak, “CHP olarak valiliğin yasak koyduğu yürüyüş dahil olmak üzere Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız, yürüyüşlere, mitinglere katılacağız” derken, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Yasaklansa da yasaklanmasa da orada olacağız. Konuyla ilgili hukuki sürecin işletilmesi gerekiyor. Gerekirse Anayasa Mahkemesi veya AİHM’e gidilebilir” diye konuştu.

Cumhuriyet sevgisi yok!

AKP’nin Atatürk ve Cumhuriyet sevgisinden rahatsız olduğunu ileri süren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Ankara Valiliği’nin yürüyüşü engelleme kararının ardında iktidar var. İktidar Cumhuriyet ve Atatürk’ten rahatsız. Atatürk sevgisinin artan bir şekilde sahiplenilmesine karşı duruştur. Halkın Atatürk ve Cumhuriyet ile kucaklaşması engellenmek isteniyor. Halk bu yasakları aşacak ve bayramı kutlayacaktır. En ufak bir tatsızlığın faturası vali ile iktidara çıkar” dedi.

Engelleyemezler!

“Ankara Valiliği AKP’nin zihniyetini ortaya koymuş” diyen CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise “Ulusal bayramlarla ilgili yönetmeliği değiştirdiler. Başbakan Erdoğan, ’Bayramları halkın kutlamasını istiyoruz, militarist törenler istemiyoruz’ dedi. Halk Cumhuriyetine sahip çıkınca buna da ’hayır’ diyorlar. Gözlerini korkuttu. Ama engelleyemeyecekler. Cumhuriyet buluşmasında hepimiz 1. Meclis’in önünde olacağız. Halkın Cumhuriyetine sahip çıkmasına güçleri yetmez” diye konuştu.

AKP’den karşı devrim!

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, bu tutumun Cumhuriyet düşmanlığından başka bir şey olmadığını belirtirken, “AKP’nin Cumhuriyete ve Atatürk’e yönelik düşmanlık duygu ve düşüncesinin yansımasıdır. Bütün politikaları ve sözleri Cumhuriyet’ten rövanş almaya dönük. Hesaplaşmalarını artık açıkça yapıyorlar. AKP şu anda karşı devrim yapıyor” dedi.

Tam bir dikta rejimi!

Hükümetin “ileri demokrasi” uyguladığı için mitingin yasaklandığını vurgulayan MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, “Çünkü ileri demokrasilerde miting yapılmaz, pankart açılmaz, muhalif söz söylenemez. Demek ki ileri demokrasilerde demokrasi dikta rejimi olarak ortaya çıkıyor. Hükümetin çöküş süreci başladı” dedi.

Kendisini korumaya çalışan hükümetlerin sonunun hüsranla bittiğini ifade eden Halaçoğlu, şöyle devam etti: “Bunları yasaklamakla bir yere varamazlar, aksine kendilerine karşı tepki oluşur. AKP, kilit oyların dışında pek çok oyla iktidar oluyor. Zaten oy kaybına başladı. Miting yasaklamakla bir yere varamaz. İşgal döneminde Sultanahmet Mitingi çok muhteşem olmuştu. İstanbul başta olmak üzere vatan topraklarına yabancıların girmesine karşı düzenlenen bir mitingdi. Orada bile işgal kuvvetleri toplumun tepkisini ölçmek için müsaade ettiler. Tepkiyi görünce sonucun ne olacağını anladılar. Onlar işgal kuvvetiydi ama. Hükümet bu mitinge müsaade etseydi kendisine olan tepkiyi görür akıllı davranır, buna göre düzenlemelerle doğru işler yapmaya başlardı.”

Eline Türk Bayrağı alan meydanlara koşacak!

Aritik günlerden geçtiğimizi vurgulayan Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, “İstanbul 13 Kasım 1918 yılında işgal edildi. Kent, 13 Kasım’dan itibaren resmen fiili bir işgal altına girmiştir. İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlıların işgali altındadır. İzmir işgal edilince bütün yurtta büyük bir infiale sebep oldu. İnsanlar yurdun her köşesinde İzmir’in işgalini tel’in mitingleri düzenledi. Bu kendiliğinden gelişti. Bunlardan biri de Sultanahmet Mitingi’dir.

İşgal altındaki bir kentte işgal güçleri bunu engellemedi. İsteselerdi izin vermezlerdi. Çünkü ellerinde güç vardı. Gücü kullanmadan da hükümete bunu söyleyerek engelleyebilirlerdi. 200 bin kişi toplanarak işgalin haksızlığını haykırdı. Bu mitingde Halide Edip Adıvar’ın konuşması bir başlangıç oldu. Yasaklama olmaz. Bundan sonra insanlar izin alınarak yapılacak ilk mitinge ellerine bayraklarını alarak koşacaktır” dedi.

Yeni bir başlangıcın fitili Sultanahmet’ten ateşlenmişti!

Yaklaşık 200 bin kişinin “Bağımsızlık Bildirisi”nin okunduğu 23 Mayıs 1919’daki Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen tarihi “Sultanahmet Mitingi”ne, İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetleri bile müdahale etmemişti.

Tarihi mitingde kürsüye çıkıp yüzbinlere hitap eden Halide Edip, coşkulu bir konuşma yaparak direniş mücadelesinin fitilini ateşlemişti.

Diğer konuşmacılar, Şair Mehmet Emin Yurdakul, Süleyman Sırrı ve Dr. Fahrettin Hayri de, sırayla kürsüye gelerek İzmir’in işgalini lanetlemişlerdi.

Miting süresince meydandaki vatandaşlara “İzmir Türk Kalacak” rozetleri dağıtılmıştı.

Yasakçı zihniyet!

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararını eleştiren Kırıkkale Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, tarihi Sultanahmet Mitingi’ni anımsatarak, “İşgal altındaki bir kentte, İstanbul’da düşman işgal kuvvetleri bile bu tarihi mitingi engellememişti. Eğer isteselerdi rahatlıkla mani olabilirlerdi. Çünkü ellerinde her türlü güç vardı. Gücü kullanmadan bile İstanbul hükümetine bunu söyleyerek engelleyebilirlerdi. Hükümetin yaptığı uygulama yasakçı bir zihniyettir ve baştan sona yanlıştır. Cumhuriyetin 89. yılında böyle bir yasağın getirilmesi çok üzücü ve düşündürücü. Demokrasinin sağlamlaştığı, demokrasinin perçinlendiği, geri dönülemez noktalara ulaştığı, insan hakları ve özgürlüklerin geliştiği bir ortamda insanların Cumhuriyetin ilanını, Cumhuriyetin ilan edildiği binada kutlamasını yasaklamak anlaşılır gibi değil” dedi.

Yüzbinlere hitap etmişti!

İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetleri bile, Halide Edip Adıvar’ın yüzbinlerce kişiye hitap ettiği tarihi Sultanahmet Mitingi’ni engellemeyi düşünmemişti.

İstanbul Barosu : Yasaklama hukuka aykırı!

İstanbul Barosu, “Yasaklama kararının hukuka aykırı olduğunu” belirtti. Baro açıklamasında “Cumhuriyet kutlamalarının 89 yıllık bir gelenek kapsamında yapılan tören ve şenlik olduğu tartışmasızdır. Nihayet her durumda 2911 sayılı Kanun’un 3. maddesine göre ’Herkes önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’. Bu kanuni düzenlemeler dikkate alındığında, yasaklama kararının kanuni bir dayanağı ve makul/meşru bir sebep ve gerekçesinin bulunmadığı, dolayısıyla kararın kanuna, hukuka aykırı olduğu açıkça görülmektedir. Ne yazıktır ki, Ulu Önder Atatürk’ün, Cumhuriyet’in değerlerinin toplumsal bellekten silinmesi yönündeki çabalar hız kazanmıştır. Bilinmelidir ki, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi bu toplumun yüreğine, belleğine kanun veya kararlarla konulmadığı gibi bu şekilde de silinemez. Türk mucizesi Cumhuriyet’in kutlanmasını da hiçbir güç engelleyemez” denildi.

Valilik’ten tehdit : 29 Ekim’de yürüyene ceza!

Ankara Valiliği, başkentteki 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığı gerekçesiyle engelleneceğini duyurdu. Açıklamada, “Basından ’29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü’ve ’Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması’ adı altında 29 Ekim’de 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması yapılması ve meydanlarda yürümek suretiyle kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istendiği öğrenilmiştir. Bu bölgede hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir, kanuna aykırıdır. Ankara’da yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek olaylardan ve doğacak zararlardan, organize edenler ile eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında yasal işlemlerin yapılacağı duyurulur” denildi.

İstanbul’da Atatürk posteri ve bayrak krizi!

Kadıköy Belediyesi’nin Bağdat Caddesi’ne bayrak ve Atatürk posteri asma girişimi Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından engellenince ekipler karşı karşıya geldi. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Bağdat Caddesi, Büyükşehirin sorumluluğunda. Bu nedenle oradaki direkler ve caddeyi süslememizde sorun çıkarıyorlar. Süsleme ve bayraklama çalışmalarına engel oluyorlar. 2009’da da caddenin elektrikleri kesilmişti. Ekiplerimiz çalışırken, yine engellemek istendi. Büyükşehir Belediyesi caddeye sadece Türk Bayrağı ve kendi bayraklarını asmış. Kadıköylüler buna tepki gösterdi. Bize ’Atatürk posterleri’ de asılsın isteği geldi. Çünkü Büyükşehir Atatürk posteri asmamıştı. Ekiplerimiz posterleri asarken müdahale edildi. Sosyal medyada gündeme gelince halk büyük tepki gösterdi” denildi.

“Onlar istedi diye korkup evimize kapanmayacağız!”


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Tansel Çölaşan, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1. Meclis önünde düzenlenecek olan basın açıklamasına gelen yasak kararına tepki gösterdi. Çölaşan, 30’u aşkın sivil toplum örgütü, siyasi partiler ve halkın katılımı ile gerçekleşecek olan toplantıyı yasaklamanın “gözdağı” olduğunu söyledi. ADD Başkanı Tansel Çölaşan, “Bu toplantı 2911 sayılı kanuna tabi değil. 29 Ekim kutlamaları, yasanın adet, gelenek ve görenek kapsamındadır. Valilikle görüşmeler devam ediyor. Sürecin anlaşmayla sona ereceğini umuyorum. Valilik konuyla ilgili geri adım atarsa kazanır. Türkiye’nin dört bir yanından gelecekler. Valilik bu büyük gücü ’yasak’ dedi diye korkutup evlerine kapayamaz. Zaten yasak denildi diye korkup kaçanların bizim aramızda yeri yok” diye konuştu.

Son Yazılar