tsk_elkaideye_alet_ettiler_aydinlik_07ekim2012_225

TSK’yı El Kaide’ye Alet Ettiler!

Akçakale olayından sonra Suriye'den Türkiye'ye top mermisi düşmesine misilleme yapıldığı açıklanmıştı.


Sonuç : Türk Ordusu Suriye'deki iç savaşa, yönetime karşı savaşan El Kaideciler'in safında katılmış oldu!

Akçakale'nin karşısındaki bölgede sınırdaki Tel Abyad'a sıkışan teröristler, Türkiye'nin Suriye'ye top atışlarının ardından rahatlamış durumda. Çünkü Suriye birlikleri, Türkiye'nin misilleme atışlarının ardından o bölgedeki operasyonu durdurdu. Aynı durum Hatay'ın karşısındaki İdlib bölgesi için de geçerli. Akçakale olayının ardından, Suriye yönetiminin, "savaş uçakları ve helikopterlerine Türkiye sınırına 10 kilometreden fazla yaklaşmamaları talimatını" verdiği belirtildi. Yine Suriye topçu birliklerinin de Türkiye sınırına çok yakın bölgelere atış yapmamaları yönünde uyarıldığı kaydedildi.

*** *** ***
Türkçe konuşan teröristler!

Türkiye'nin Suriye'yi bombalamasının ardından Tel Abyad'da Suriye güçlerinin sürdürdüğü operasyon durdurdu. 5 Ekim günü Türkiye'den çok sayıda gazeteci, Türk güvenlik ve istihbarat güçlerinin denetiminde Tel Abyad'a geçirildi. Televizyonlar, Türkçe konuşan teröristlerle Tel Abyad merkezinde röportajlar yaptı. Teröristler, Türkiye'nin Suriye'yi bombalamasından sonra rahatladıklarını anlattı.

*** *** ***
Fiili tampon bölge!

Akçakale'ye 3 Ekim günü düşen top mermisi Türkiye'de, bölgede ve dünyada Suriye eksenli gelişmelerin yeni bir boyuta ulaşmasına neden oldu. Olayın ardından jet hızıyla Suriye gerekçesiyle "yabancı ülkelere" asker gönderilmesi tezkeresi hazırlandı. 4 Ekim günü TBMM olağanüstü toplantısında tezkere MHP'nin desteğiyle geçirildi. Konu, yeniden NATO'nun gündemine taşındı. En önemlisi Suriye, Türkiye'nin verdiği misilleme yanıtı nedeniyle teröristleri süpürme harekatına sınıra yakın bölgelerde ara vermek zorunda kaldı. Fiili tampon bölgenin temeli, Suriye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye'nin Türk uçağını 22 Haziran'da düşürmesinden sonra, sınırdaki angajman kurallarının değiştirilmesiyle atıldı.

Tayyip Erdoğan 26 Haziran'da AKP Grup toplantısında, "Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir" dedi. Bunun ardından Türkiye, Suriye sınırı boyunca askeri yığınak yapıldı. Tanklar, toplar, hava savunma silahları ve askeri birlikler sınır boyunca konuşlandırıldı. Akçakale olayının hemen öncesinde de bölgeye askeri yığınak yapılması dikkat çekti.

*** *** ***
Tampon bölgenin amacı Suriye'yi bölmek!

Angajman kurallarının değiştirilmesinden sonra Suriye yönetimine karşı Mart 2011'de başlatılan dış destekli terörist operasyonunun başından beri hayata geçirilmek istenen tampon bölge kısmen fiili olarak hayata geçirilmiş oldu. Bunun ardından Suriye kuzeyinde iki önemli gelişme ortaya çıktı. İlk olarak, Suriyeli teröristler, Hatay Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın karşısındaki Suriye Babesselam Sınır Kapısı'nı, Karkamış'taki Cerablus Sınır Kapısı'nı ve Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı'nın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı'nı, sınır muhafızlarını öldürerek ele geçirdi.

İkinci önemli gelişme, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin yaşadığı bölgelerde PKK bağlantılı PYD adlı örgütün hakimiyet kazanması oldu. Bazı kentlerde, resmi binalara Suriye bayrakları indirilerek PYD bayrakları asıldı. Barzani bölgesinde eğitilen Suriyeli Kürtler bölgeye gönderildi. Son olarak PYD'nin bölgede askeri bir tugay kurduğu açıklandı.

Akçakale'ye top mermisi, 19 aydır Suriye'nin meşru rejimine karşı Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle ABD önderliğinde yürütülen operasyonun fiyaskoyla sonuçlanmak üzere olduğu günlerde düştü.

*** *** ***
Son 10 günde teröristlerin durumu!

5 Ekim: Suriye ordusu Halep kentinin Aziziye bölgesindeki bombalı saldırıyı engelledi.

4 Ekim: Suriye Ordusu, Rif Demeşk bölgesinde silahlı teröristlerden 40 kişiyi öldürdü.

3 Ekim: Suriye'nin Hama kentinin al-Ghab bölgesinin Bab al-Taqa alanında teröristler imha edildi.

3 Ekim: Lübnan- Suriye sınırında 100 kişilik bir terörist grubu Suriye ordusuna teslim oldu.

30 Eylül: Suriye Ordusu İdlib'te teröristlere ait 3 karargahı imha etti.

29 Eylül: Humus'ta iki bölge teröristlerden temizlendi.

29 Eylül: Silahlı isyancıların komutanlarından Rabea Sovidan adlı terörist grup, Dera şehrinde, kendi arkadaşları tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü.

28 Eylül: Suriye ordusu Halep'in Tal al-Zarazee bölgesindeki operasyonunda 20 teröristi etkisiz hale getirdi. Halep'teki operasyonda en az 145 terörist öldürüldü.

26 Eylül: Suriye'nin Deyrezzor kentinde teröristlerin karargahları yok edildi.

26 Eylül: Türkiye'den Suriye'ye giren silah yüklü bir kamyon içindeki teröristlerle birlikte yok edildi.

26 Eylül: Suriye ordusu Şam'ın Hüseyniye ve Buveyda bölgelerini teröristlerden tamamen temizledi.

25 Eylül: Suriye ordusu Hums'ta onlarca teröristi etkisiz hale getirdi.

*** *** ***
Hatay'da 'misilleme'!

Hatay Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle dendi: "6 Ekim 2012 Cumartesi günü saat 07.00 sıralarında, Yayladağı Hudut Taşı mevkiindeki boş araziye, Suriye topraklarından atılan l adet top mermisi düşmüştür. Güveçci Hudut Karakolu'nda bulunan 81 mm.lik havan ile 4 atım yapılarak misliyle karşılık verilmiştir. Hudut birliklerimiz tarafından emniyet tedbirleri artırılarak, gözetleme faaliyetlerine devam edilmektedir."

Fikret AKFIRAT -  07 Ekim 2012 - Aydınlık

Son Yazılar