ergin saygun2Komutanlar Neden Hedefte?

Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanı olduğunu söylerken dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergün Saygun, Amerikan Projesi'ni eleştirdi.

Gözaltına alınan Org. Ergin Saygun bu konuşmayı 2008'in Haziran ayında İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen Ortadoğu konulu sempozyumda yaptı.

Org. Saygun, konuşmasında dış kaynaklı projelerin beklenen sonuçları vermesinin mümkün olmadığını, Türkiye'nin başkaları tarafından yapılan düzenlemeleri aşması ve bölgesel alternatiflere yönelmesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Org. Ergin Saygun, bu noktada Rusya Federasyonu'nun eski dostluklarını canlandırmaya başlayarak bölgeye geri dönmekte olmasına da dikkat çekti. Saygun, konuşmasında Şangay İşbirliği Teşkilatı'nın yeni katılımlarla daha da güçlendiğini, Orta Doğu'nun geleceğiyle ilgili yeni dinamiklerin ortaya çıkacağı sinyalini verdiğini belirtti.

Org. Saygun, NATO'yu da teröre verdiği destek konusunda şu sözlerle eleştirmişti.

Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'da  MAYA dergisinde yayımlanan son yazısında AKP'nin açılımını eleştiriyor ve Türkiye'yi bekleyen tehliklere dikkat çekiyordu. İşte Çetin Doğan'ın son yazısından bazı satırlar:

KİMSENİN "HOCA NASREDDİN GİBİ AĞLATAN, BAYBURTLU ZİHNİ GİBİ GÜLDÜREN" BİR RTE KLASİĞİNİ ARTIK İZLEMEYE SABRI KALMADI.
PERDE YIKILMADAN, ÜLKE VİRANEYE DÖNMEDEN, MİLLET DAHA FAZLA BÖLÜNMEDEN, AKP YÖNETİMİNİN KENDİLİĞİNDEN YEŞİL SAHASINA SUHULUTLE DÖNEREK TOP KOŞTURMASI, EN DOĞRU YOL OLACAKTIR.

Doğan, Ergenekon soruşturmasının da Avrasyacıları hedef aldığını ifade etmişti.

Alexandr Dugin, Putin'in dostu, Avrasya olgusunun ateşli bir savunucusu ve bu nedenle de ABD'de 2008 sonuna kadar işbaşında olan Neo-Con'cuların düşmanlığını üzerine çeken bir filozof. Dugin, 2003 yılndan itibaren Türkiye'ye gelerek başta İşçi Partisi olmak üzere bazı aydınlarımızın desteklediği seri konferanslar vermişti. Alexandr Dugin ile el sıkıp kendisini destekleyen, kendisine üniversite kapılarını açan, ne parti lideri, ne üniversite rektörü, içeri alınmaktan kendisini kurtaramadı.

22.02.2010 - Ulusal Kanal
http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar