meclis_onunde_balyoz_tepkisi225

Atatürk'ün Meclisinde Balyozu AKP'nin Yüzüne İndirdiler!

Balyoz davasında verilen kararın ardından gelen tepkiler de artarak devam ediyor. TGB’de Atatürk’ün meclisi olan 1. Meclis’e yürüyerek Balyoz davasında verilen karara en büyük protestolardan birini yaptı.

TGB’nin eylemine, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitimiş Sendikası, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ve Vardiya Bizde Platformu üyeleri destek verdi. TGB’liler İzmir Caddesi’nden Ulus’taki 1. Meclis önüne kadar, “Birinci vazifen AKP’yi devirmek”, “Ordu millet el ele tam bağımsız Türkiye”, “Yurtseverler çıkacak hesap soracak”, Silivri ordusu AKP’nin korkusu”, “Güçlü ordu güçlü Türkiye” sloganlarını atarak yürüdüler. Yoldan geçen Ankaralılar da TGB’li gençlere alkışlarıyla destek verdiler. 1. Meclis önünde toplanan diğer gruplarla birlikte yaklaşık bin kişilik bir kalabalık oluşturan TGB’liler ilk olarak İstiklal Marşı’nı okudular. Daha sonra konuşmalara geçildi.

TGB Genel Başkanı İlker Yücel :

“Durumun özeti şudur. Olağanüstü bir dönemdeyiz. Şu anda bayrakların indirildiği, şehit analarının itilip kakıldığı bir dönemdeyiz. Gençlik hazırdır. 19 Mayıs diriliş yürüyüşüyle cumhuriyet yıkıcılarına meydan okumuştuk. Şimdi, eğer onlar Türk Silahlı Kuvvetleri’ni dağıtmayı göze alıyorlarsa, Mustafa Kemal’in büstlerini iplere bağlayıp direklere asmayı göze alıyorlarsa, eğer onlar TSK’nın şerefli subaylarına terörist damgasını vuruyorlarsa yıkılmaya mahkumdurlar. Biz şimdiden görevi önümüze koyalım. Görevimiz 29 Ekim’de bir seferberlik yürüyüşü düzenlemektir. 29 Ekim’de burada Yüz binlerce vatanseverle buluşacağız.”

İşçi Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz :

“Mustafa Kemal birinci mecliste bir irade topladı ve İstanbul’daki padişaha ve onun hükümetine karşı isyan ettiğini açıkladı. Bugün burada toplanmamızın nedeni sadece dünkü mahkemede yapılan açıklama değildir. O hüküm zaten daha önce Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Burada milletimize bir söz vermek için toplandık. AKP iktidarını yıkacağız. Tayyip Erdoğan’ların kurduğu mahkemelere, cezaevleri Tayyip Erdoğan’ları kurtaramayacak. En sonunda Silivri’de inşa ettikleri mahkemede Yüce Divan kurulacak. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Fethullah Gülen hesap verecek.”

ADD Genel Sekreter Yardımcısı Öner Tanık :

“Bu kararı kamu vicdanı ve Türk ulusu asla kabul etmeyecektir. İktidar Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini ortadan kaldırma görevini ısrarla sürdürmektedir. görevindedir. TSK’yı etkisiz hale getirmek, yurtseverleri Balyoz adıyla Silivri’de Hasdal’da tutsak eden yargı Türkiye Cumhuriye’tinin değil iktidarın yargısıdır. Kendi yargıçlarını, mahkemeleri oluşturarak buna engel olmak isteyen tüm ulusalcı güçleri yok etmek istemektedirler. Bu güdümlü yargı beklenen kararı açıklamıştır. Ülkenin dirliği ve birliğini sağlayan TSK’yı bertaraf etmek için bu karar açıklanmıştır. Yurtsever aydınların yıllarca savunma hakkını yok etmişlerdir. Bu davanın tüm sanıkları bizim onurumuzdur.”

CKD Genel Başkanı Şenal Sarıhan :

“Hukuk mantığı bir yana sıradan bir yurttaş mantığı ile dahi verilen cezanın hukuka uygun olduğunu kabul etmemiz olanaksızdır. 12 Mart ve 12 Eylülleri yaşamış bir toplum darbenin ne demek olduğunu bilir. Ancak şimdi yaşanan ordunun laiklik isteğinin darbe olarak nitelendirilmesi ve iktidar eliyle yeni bir darbenin gerçekleştirilmesidir. Neredeyse tümü emekli olmuş subaylar yargı önündedir. Adalet, adil bir yargılama ile sağlanır. Bu dava üzerindeki tartışmalar, adalete inancımızı yok edecek düzeydedir.”

Eğitim-iş Genel Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri Ömer Arslan :

“Yurtseverler, devrimciler sözde yargılandı ve hapse mahkum edildi. Bugün iktidarın, emperyalizmin her türlü baskısına, oyununa rağmen dünya emperyalizme, sömürüye, gericiliğe vura vura dönüyor, dönmeye de devam edecektir. Artık bu yargılamadan sonra sözün, adaletin, demokrasinin bittiği yerdeyiz. Artık yeni bir savaş, emperyalizme karşı başlatılmıştır. Bu savaşta bütün vatanseverlere başarılar diliyorum.”

Vardiya Bizde Platformu :

“Bu karar hukukun değil siyasetin sonucudur. Bu koşullarda karar veren mahkemeyi de kararını da yasal, adil, bağımsız ve tarafsız kabul etmemiz olanaksızdır. Bu mahkemenin verdiği karar Türk askeri için göğsünde onurla taşıyacağı yeni bir madalya; biz aileleri, yakınları ve yurtsever halkımız için de gurur vesilesi olmuştur. Güçlü ordusu olmayan ülkelerin güçlü olma olanağı da yoktur.”

İşçi Partisi  - 22 Eylül 2012
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar