sadat_dolmabahce_gorusmesi225

Büyük ağabey Tayyip! Gladyo merkezi SADAT, Hükümetle görüşmelerin ardından kuruldu!

ASDER üyeleri, 20 Şubat 2011’de Dolmabahçe’de Başbakan Erdoğan’la görüştü. Gladyo merkezinin temelleri o tarihlerde atılmaya başladı.

ASDER’ciler, 18 Ocak 2012’de de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı ziyaret ettiler ve “SADAT’ı kurun” talimatını aldılar

“İslamcı Gladyo” SADAT’ın kuruluşunu sağlayan ASDER, Başbakan Tayyip Erdoğan’la yakın temas içinde. 20 Şubat 2011’de Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Erdoğan’la görüşen ASDER heyeti, irtica nedeniyle TSK’dan atılan askerlerin itibarlarının iade edilmesini sağladı. Görüşme, Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) adına yapıldı ve ASDER’in internet sitesinde de yayımlandı.

Aydınlık, iade-i itibarı gerçekleşen askerlerin, emeklilik yaşları dolmadığı için devlet kadrolarına alındığı bilgisine ulaştı. Bu kişiler, “danışman” vb. sıfatlar altında Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve MİT gibi kurumlara yerleştirildi. Konuyu Aydınlık’a değerlendiren emekli astsubaylar, “Bizim uzmanlık alanlarımızla, bu kurumlarda verilen görevlerin ilgisi yok” dedi.

*** *** ***
Yavaş : Listeye göre seçim!

SADAT (Uluslararası Savunma Danışmanlık inşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) özel bir şirket.

ASDER ise bir dernek.

sadat_gladyo_dolmabahce_fotografi225

Her ikisini de 28 Şubat sürecinde ordudan atılan veya çıkarılan askerler kurdu, ikisinin de başında özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi bulunuyor.

SADAT kurucuları aynı zamanda ASDER üyesi.

TSK'da res'en emekli edilen ve Adnan Tanrıverdi'yi yakından tanıyan Astsubaylardan Basri Yavaş, 1500 kişilik listede "irticai, yıkıcı ve bölücü faaliyetler" nedeniyle TSK'dan atılan subay ve astsubayların yer aldığını söyledi.

Yavaş, AKP iktidarı ile ASDER üyelerinin danışıklı dövüş içinde olduklarını vurguladı.

*** *** ***
'Bizi dahil etmediler!'

Yavaş, "CHP Edirne Milletvekili Rasim Cakır'ın hazırlayıp Meclis'e sunduğu yasa taslağında, sadece disiplinsizlik nedeniyle ordudan atılan subay ve astsubayların itibarının iadesi öngörülüyordu" dedi.

Aydınlık'a konuşan Yavaş, şunları ifade etti:

"Bu yasa kapsamı dâhilinde bölücü, yıkıcı ve irticai faaliyetleri nedeniyle ordudan uzaklaştırılan kişilerin durumu dâhil değildi. Fakat her ne olduysa, Dolmabahçe'de ASDER üyelerinin Başbakan Erdoğan'la görüşmesi neticesinde ve Başbakan'ın Bekir Bozdağ'a verdiği talimat doğrultusunda bu yasa teklifi, ilk halinden çok farklı bir mecrada ele alındı. Hiç düşünülmeyene ve düşünülmemesi gerektiğine inandığım bölücü, yıkıcı ve irticai faaliyette bulunan insanlar yasa kapsamına dahil edildiler. Lakin hakkında hiçbir yargı kararı bulunmayan ve YAŞ'a dahi gönderilmeyen bizler dışarıda bırakıldık."

*** *** ***
'SADAT'ta görev aldılar!'

Basri Yavaş, yasada "iade-i itibar edilen kişiler devletin belli kadrolarında görevlendirildir" şeklinde bir ifade bulunduğunu hatırlattı.

Yavaş, "Ben Aydınlık Gazetesi'nin deşifre ettiği bu olaydan sonra endişe yaşamaya başladım.

Acaba bu 1500'e yakın isim, ASDER'e bağlı bu oluşumun içinde görev almış mıdır?

Bunu öğrenmek istiyorum. Cumhuriyet savcılığının bu aşamada devreye girmesi gerekir.

*** *** ***
Bakanlık onaylı Gladyo!

Aydınlık, SADAT'ın faaliyetlerini ilk kez 3 Eylül tarihli haberinde, "Bakanlık onaylı Kontrgerilla merkezi" başlığıyla vermişti. Aydınlık'ın bu haberine, ilgili Bakanlıklardan herhangi bir yalanlama gelmedi. Haberde, "Suriyeli ve yabancı militanlar, AKP Hükümeti'nin özel bir şirket olarak kurdurduğu SADAT tarafından eğitiliyor ve silahlandırılıyor" denilmişti. Aydınlık, şu bilgileri paylaşmıştı:

"Kurucular, SADAT'ı kurmadan önce AKP hükümetiyle geniş istişarelerde bulundular. Kendileri de bunu saklamıyor. Başvuru yaptıktan sonra, Milli Savunma, Gümrük ve Ticaret Bakanlıklarından gelen önerilere göre kuruluş sözleşmesinde bir takım değişiklikler yaptılar.

Bakanlıklarla istişarelerden sonra SADAT'ın kuruluşu tescil edildi. $irket sözleşmesi 28 Şubat 2012 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlandı. Sicil numarası 809300/0."

*** *** ***
Görüşme 1 saatten fazla sürdü!

ASDER'in, Başbakan Erdoğan'ı ziyareti, Adnan Tanrıverdi'nin kişisel internet sitesi ile ASDER'in resmi sitesinde de yer almakta. "ASDER Başbakanla tasarıyı görüştü" başlıklı duyuruda, "Başbakanımız, 20 Şubat 2011 günü ASDER Heyetini Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde kabul etti. Saat 19.00'da gerçekleşen kabulde, AK Parti Grup Başkan Vekili Sn. Bekir Bozdağ da hazır bulundu" ifadesi kullanıldı.

ASDER heyetinde yer alan kişiler, şu şekilde sıralandı:

"ASDER Gnl. Bşk. Prof. Dr. E. Tbp. Alb. Nevzat Tarhan, ASDER G. Bşk. Yrc. E. Bnb. Mustafa Hacımustafaoğulları, ASDER Gnl. Sek. E. Bçvş. Nurettin Yavuz, ASDER idari Sek. E. Yb. Cebrail Yeğen, ASDER Gnl. Mrk. Hukuk Danışmanı E. Hak. Bnb. Yusuf Çağlayan, ASDER'Gnl. Mrk. Üyesi E. Yzb. Varol Yüksel, ASDER Gnl. Mrk. Üyesi E. Dz. BÇVŞ: Naci Efe, ASDER Ankara Ş. Bşk. E. Bnb. Şahin Akdoğan, ASDER Ankara Ş. Gnl Sek. E. Tnk. Bnb. M Yavuz Ay, ASDER Ankara Ş. Üyesi E. Bnb. Kemal Şahin, ASDER Bursa Ş. Bşk. E. öğrt. Bnb. Arif Çelenk."

*** *** ***
'Bozdağ'a görev verildi!'

Sitede, Adnan Tanrıverdi imzalı yazıda, görüşmenin içeriği de şu sözlerle yer alıyor: "Bir saati aşkın süre içinde, aşağıda özeti sunulan konuları kapysayacak şekilde, Başbakanlık tarafından hazırlanarak, TBMM'ne gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' hakkındaki ASDER görüşleri, Sn Başbakana tarafımdan arz edilmiştir.

"Fevkalade, olumlu ve samimi hava içinde geçen görüşme sonucunda, Sn. Başbakan, tasarının zamanında Meclisten geçmesini engellemeyecek şekilde, önerilerin imkan ölçüsünde dikkate alınacağını ve kapsamın genişletilmeye çalışılacağını ifade etmiştir.

Heyetimiz, toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede, faydalı bir görüşme olduğu kanaatini paylaşmıştır.

"Ankara Grubumuza, AK Parti Grup Başkan Vekili Sn. Bekir Bozdağ ile irtibatı muhafaza ve gelişmeleri takip etme görevi verilmiştir. Sayın Başbakanınıza sunulan bilgilerle birlikte, Derneğimiz Hukukçularınca düzeltilerek hazırlanmış yasa tasarını içeren bir dosya takdim edilmiştir."

Aydınlık - 08 Eylül 2012

Son Yazılar