Herkes Savcıları Konuşuyor Kimse Hakimi Sormuyor

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) olağanüstü toplandı ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in gözaltına alınıp tutuklanması sürecinin baş aktörleri olan Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın, CMK 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına karar verdi.

Ama ortada aslında başka bir başaktör daha var.

Artık geçici de olsa yetkisiz olan özel yetkili savcılar soruşturmayı yürüttüler, Erzincan Başsavcısı’nın gözaltına alınmasını sağladılar, sorgulayarak ifadesini aldılar.

Peki sonra?

Sonra tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk ettiler. Yani iddia makamı olarak gözaltına alınarak sorgulanan Erzincan Başsavcısı’nın tutuklanmasını talep ettiler.

Kimden?

Nöbetçi mahkemeden.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı’nı kim tutukladı?

Nöbetçi Mahkemenin Nöbetçi Hakimi.

Nöbetçi hakim savcıların tutuklama talebini reddedebilir miydi?

Evet.

Yani önüne getirilen tüm evrak ve delilleri inceleyerek ve şüphelinin tekrar ifadesine başvurarak tutuklamayla ilgili nihai kararı veren kimdi?

Nöbetçi hakim.

Özel savcıların tutuklama taleplerinin aksine Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının serbest bırakılmasına karar verebilir miydi?

Evet.

Ama vermedi.

Özel yetkili savcıların talebini yerinde buldu ve bu sayede Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının tutuklanmasına karar verdi.

O halde...

Asıl soru şu; tüm Türkiye özel yetkili savcıları konuşurken neden kimse tutuklama kararını veren hakimi konuşmuyor?

Veya HSYK neden tutuklama kararını veren hakimle ilgili hiçbir işlem veya açıklama yapmıyor?

Bir soru daha:

Mahkemeler tutuklama kararına itiraz halinde, ilgili cumhuriyet savcısından mütalaasını alır. Acaba Erzincan Başsavcısı’nın tutuklanma kararına karşı yaptığı itirazla ilgili mütalaa hangi cumhuriyet savcısından alındı veya hiç alınmadı mı?

Bilindiği gibi; Başsavcının tutuklama kararına karşı yaptığı itiraz da reddedildi.

Reddeden kim?

Hakim.

Sahi kim bu hakimler?

Cihaner'e arama ve tutuklama kararı veren Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi Hakimin adının İsmail Şahin olduğu ortaya çıktı. Şahin, CHP milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun “hamiline arama kararı veriliyor” iddiasındaki hakimdi. Kılıçdaroğlu Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Şahin’in “hamiline arama belgesi çıkardığı”nı iddia etmişti.

Bu olay daha çok su kaldırır görünüyor...

18.02.2010 - Odatv.com

Son Yazılar