cuvalci_petraeus225

CIA’nın Başkanı “Çuvalcı general” Petraeus Suriye'ye Saldırı Planını Getirdi!

“Çuvalcı general” olarak tanınan ABD istihbarat örgütü CIA’nın Başkanı Petraeus, İstanbul’da yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin Suriye’ye saldırması yönünde baskı yaptı.

Petraeus’un altı ay önceki gelişinden sonra AKP hükümeti Suriye’ye yapancı terörist ve silah girişine hız verdi. Petraeus’un gezisinden bir gün sonra NATO Genel Sekreteri “Türkiye’yi korumaya hazırız” dedi

Petraeus, İstanbul’dan gittiği İsrail’de, ABD Başkanı Obama’nın İsrail Başbakanı Netanyahu’ya mesajını götürdü. Petraeus’un İsrail’e Türkiye’nin Suriye’ye saldırtılması planını aktardığı öne sürülüyor. Kasım ayındaki seçimde sıkışan ve ABD’deki Yahudilerin desteğini garantilemek isteyen Obama’nın, Suriye’ye saldırı planıyla Netanyahu ile arayı düzeltmek istediği belirtiliyor

ABD istihbarat örgütü CIA’nın Başkanı David Petraeus’un pazar günü geldiği Türkiye’den sonra İsrail’e gittiği dün, Ortadoğu’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones’in de Irak’ın başkeni Bağdat’ta Başbakan Nuri Maliki ile görüşmesi dikkat çekti.

Petraeus’a İstanbul gezisi sırasında, Suriye’ye ve İran’a saldırının en çok savunuculuğunu yapan İsrail yanlısı Amerikan senatörleri John McCain ve Joe Lieberman da eşlik ettiler.

Önceki gün New York Times gazetesinde çıkan haber ve İran’ın hava savunma tatbikatı açıklaması da Amerikalı yetkililerin gezilerinin içeriği hakkında fikir verici işaretler oldu. Dün de NATO Genel Sekreteri Andres Fogh Rasmussen, ittifakın Türkiye’yi korumak ve savunmak için her türlü önlemi aldığını açıkladı.

Aydınlık - 05 Eylül 2012

Son Yazılar