nitrat_tehlikeli_madde_yapmak_icin_suriye225

Suriye’ye kamyon kamyon nitrat gübresi götürülüyor!

Hatay’dan Suriye’ye kamyon kamyon nitrat gübresi götürüldüğü ortaya çıktı. Bölge kaynakları, nitrat gübresinin, bomba yapımında kullanılmak için götürüldüğünü vurguladı.

Bölgede kullanımı yaygın olmadığı halde özellikle Reyhanlı’da nitrat gübresinin bayilerden çekildiği belirtiliyor.

Ziraat odasında bir yetkili “Bu gübreler, tarımda kullanmak üzere stoklanıyor olabilir mi?” sorusunu, “Nitrat gübresi stoklanmaz. Beklediğinde niteliğinde kaybeder. Çiftçi zarar eder” diye yanıtladı.

Esad yönetimine karşı eylemler gerçekleştiren paralı askerlerin ve muhaliflerin nitrat gübresini, Suriye’de bomba yapmakta kullandıkları bildirildi.

‘Giriş çıkış kontrolsüz!’


Suriye’ye kamyon kamyon nitrat gübresi götürüldüğünü kaydeden Reyhanlı’nın Sansarin köylüleri, “En son gece vakti bir kamyon nitrat gübresi geçirilmek istendi. Jandarma kamyonu durdurdu. ‘Bu saatte geçemezsiniz’ dediler. Sonra onlar geri gitti, sabah saatlerinde nitrat yüklü kamyonu yine geçirdiler” dediler.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, kendisine de Suriye’ye kamyon kamyon nitrat gübresi geçirildiğine ilişkin şikayetler geldiğini bildirdi. Eryılmaz, şunları söyledi:

“Suriye’ye sevkiyat için özel yollar açılmış durumda. Reyhanlı’dan, daha başka bölgelerden kamyon geçiş yolları bile var. Sınır mınır yok. Tam anlamıyla fiili bir durum var. Devlet ve güvenlik güçleri de her şeyi serbest bırakmış durumda. Kontrolsüz giriş çıkış yapılıyor. Suriye’ye her şey gidebiliyor, aklınıza gelen her şey gidiyor.”


‘Kamplarda da bomba yapıldığını duyduk!’

Bu arada Hatay bölgesindeki nitrat gübresi satışlarının da arttığı, satılan nitrat gübresinin tarlalara değil Suriye’ye gittiği ifade edildi. Bir gübre satıcısı, şu bilgileri aktardı:

“Nitrat gübresi talebi artınca pek anlam verememiştik. ‘Niye alıyorlar’ diye merak etmiştik. Biraz araştırınca sattığımız nitrat gübresinin, Suriye’ye götürülerek orada bomba imalatında kullanıldığını öğrendik. Mülteci kamplarında da nitrattan bomba yapıldığını duyduk.”


Aydınlık - 21 Ağustos 2012

Son Yazılar