akp_laiklik_kaldirilsin225

AKP'nin anayasa önerisi : "Laik Cumhuriyeti yıkma faaliyeti, anayasal suç olmaktan çıkarılsın!"

AKP, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na, yürürlükteki Anayasa'nın 14'üncü maddenin kaldırılmasını önerdi.

Bu madde; "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler"i yasaklıyor. AKP'nin bu önerisinin yaratacağı tehlikeyi görmezden gelen muhalefet partileri, olayı tutuklu milletvekillerinin durumu açısından ele alıp umutlanıyor.

Anayasa Uzlaşma Komisyonunun yazım mesaisi, üç haftalık aranın ardından dün yeniden başladı. Toplantıda, partilerin "temel hak ve özgürlükler" bölümüne ilişkin önerileri görüşüldü. AKP'nin, komisyona sunduğu pakette, anayasanın 14'üncü maddesinin kaldırılması önerisinin yer aldığı bildirildi.

Yani, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, laik cumhuriyeti ortadan kaldırmak, AKP'nin yapmayı planladığı anayasada suç olmayacak.

AKP'nin bu önerisinin yaratacağı tehlikeyi görmezden gelen muhalefet partileri, olayı tutuklu milletvekillerinin durumu açısından ele alıp umutlanıyor. Ancak hukukçular, muhalefetin AKP'den gelen bu öneriye hemen sevinmemesi gerektiği uyarısını yapıyor. AKP'nin önerisini Ulusal Kanal'a değerlendiren hukukçular, sadece 14'üncü maddenin kalkmasıyla bu sorunun bitmeyeceği uyarısını yaptılar. Eğer, 14'üncü madde kaldırılıp, milletvekili dokunulmazlık sınırını çizen 83'üncü madde bu haliyle kalırsa ancak vekiller serbest kalabilir. Yeniden düzenlenecek, dokunulmazlığa ilişkin 83'üncü maddeye, maddede yer alan 14'üncü maddeye atfın kaldırılıp, yerine buna paralel başka bir düzenleme konulması halinde de, yapılacak anayasa değişikliği tutuklu milletvekillerine yaramayacak.

AKP'nin, 14'üncü maddeyi kaldırma önerisinin muhalefeti tavlamak için bir havuç olabileceği yorumları yapılıyor. Zira daha önce de AKP, tutuklu milletvekilleri kozunu defalarca gündeme getirmiş, ancak, en küçük bir adım atmamıştı. Muhalefet son olarak 3. yargı paketiyle umutlandırılmış, ancak mahkumiyet almış katillerin dahi serbest bırakılmasını sağlayan yasal düzenleme, tutuklu vekilleri pas geçmişti.

Ulusal Kanal - 04 Ağustos 2012

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar