yatagantermiksantraliMuğla da Özelleştirmeye Geçit Yok !

Muğla Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesi kapsamında, maliyet bedelini hesaplamak için gelen heyet, işçiler tarafından kovuldu.

Yatağan Termik Santralinin özelleştirilmesinde, maliyet bedellerinin hesaplanması ihalesini alan Citi Grup, OYAK Yatırım, Master Danışmanlık ve Socion Danışmanlık firmalarının oluşturduğu konsorsiyumun 20 kişilik heyetinin Termik Santralde incelemelerde bulunacağını öğrenen sendikacılar ve işçilerin direnişi sonucu, heyet Yatağan’ı terk etmek zorunda kaldı.

İşçiler barikat kurdu
Santralin kapılarını tutarak heyetin girmesini engelleyen sendikacılara, işçilerden de destek geldi. Heyet Sosyal Tesislerde beklerken, Güney Ege Linyitleri İşletmesi’den (GELİ) işçilerin desteği ile sayıları bini bulan işçiler santral önüne gelerek kapıda barikat kurdu. İşçilerin eylemi üç saat sürerken, Yatağan Esnaf Odası Başkanı işçilere ekmek dağıtarak destek verdi. Eyleme işçilerin eşlerinin de destek verdiği görüldü.

İşçiler eylem sırasında sık sık, ‘Yatağan’ı satın da görelim sizi, siyasetçi katili yapmayın bizi’ ve ‘Ölümüne direnir Yatağan işçisi’ sloganlarını attı.


‘Özelleştirme vatana ihanettir’

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin yaptığı açıklamada, ''Saat 09.00 sıralarında Yatağan Termik Santrali'ne gelen Citi Grup, Oyak Yatırım, Master Danışmanlık ve Socoin adlı firmaların temsilcilerinden oluşan heyeti, işçi arkadaşlarımız santrale almamıştır. Bizler 15 yıldır söylüyoruz, 'gelecekleri varsa görecekleri var' diye. Bu meydan boş değil. Yatağan işçisi yıllardır yaptığı onurlu mücadele ile iş yerlerini sattırmadı. Özelleştirme vatana ihanettir. Biz hep şu örneği verdik 1919 yılında Atatürk düşman gemilerini gördüğünde 'bir gezsinler dolaşsınlar' demedi. Egemen ve bağımsız olacaksan değerlerine sahip çıkacaksın. Heyetin, Yatağan'dan gittiğini görmedikçe buradan ayrılmayacağız'' dedi.

Heyet inceleme yapamadan ilçeden ayrıldı

Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş. (YEAŞ) Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu, Yatağan Termik Santrali İşletme Müdürü Harun Sarı, Yatağan İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Göksel Söylemez ve Yatağan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Kemal Keskin’in santrale gelerek, Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile görüştü.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, işçilere inceleme yapmaya gelen heyetin ilçeyi terk ettiği duyuruldu.

‘Yatağan işçisinin kim olduğunu anlattık’

Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, "Yatağan işçisinin, maden işçisinin, enerji işçisinin kim olduğunu anlattık. Anlamışlar. Burasının bir Soma, bir Kütahya olmadığını anlattık. Şu an gelen Konsorsiyum çalışanları Yatağan'ı terk ediyor. Arkadaşlarımız da onları takip ediyor. Eylemimizi duyan Sayın Enerji Bakanı ve Özelleştirme İdaresi Başkanı Genel Başkanımızı aramış. Genel Başkanımız orası Yatağan, diğer yerlere benzemez demiş" açıklamasını yaptı.

İşçiler santralde nöbet tutacak
Sendika yöneticileri tarafından yapılan duyuruda, işyerlerinin kapılarında her gün iki işçinin nöbet tutacağı ve konsorsiyumun temsilcilerinin hiçbir şekilde santrale alınmayacağı belirtildi. Duyurunun ardından, işçiler alkışlarla dağıldı.

09.02.2010 - soL – Haber Merkezi
http://haber.sol.org.tr/

Son Yazılar