turkiye_suriye_kardestir_amerika_kallestir225

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) : "Emperyalizme verecek tek bir canımız yok!"

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Şenal Sarıhan, AKP’nin Suriye konusunda izlediği politikaların,Türkiye’yi bir savaşın eşiğine getirdiğini bildirdi.


“Haksız savaş, cinayettir” diyen Sarıhan “AKP politikaları,önce Suriye yönetimi ve halkı ile aramızın açılmasına ardından da bir uçağımızın düşürülmesine neden oldu. Bu olay, ülkemizi bir savaşın eşiğine doğru taşıyor. ‘komşularımızla sıfır sorun’ politika iddiası fiilen ‘komşularımızla sıfır ilişkiye’ dönüşmüş bulunuyor” görüşünü savundu.

AKP iktidarının Suriye’de Beşar Esad muhaliflerine siyasi ve lojistik destek verdiğini vurgulayan Sarıhan, şunları söyledi:

“Muhaliflere yaptığı ‘ev sahipliği’, Suriye Halkı’nın, ülkemiz halkı ile dostluğunu giderek zedeledi. Suriye’nin bütünü ile iç işleri olan soruna, komşu ülkelerle barış içinde yaşama ilkesi unutularak yapılan müdahalenin barış adına bir yarar sağlamayacağı açıktır. Bugün Türkiye’nin Suriye ile çatışması, iki ülke halkına da hiçbir yarar getirmeyecektir. Emperyalizmin ileri karakolu olmak, sadece emperyalizmin çıkarınadır. Bir süredir, yanı başımızda, dış güçlerin, Arap halklarının kendi dinamikleri ile gerçekleştirebilecekleri özgürlük hareketlerine müdahil olarak, ‘Arap Baharı’ yerine tam bir kış yarattıklarını görüyoruz.

Suriye’ye uluslararası bir müdahale,güçlülerin çıkarına bir sonuç yaratmaya evrilecektir. Ülkemiz bu müdahaleye aracı kılınmak istenmektedir. Burada canlarından olacak olanlar bizim çocuklarımızdır. Emperyalizme kurban edilecek tek bir canımız bile olmamalıdır. Suriye topraklarına yalnızca dostluk için adım atmalıyız.”

Mahsuni AKGUŞ  - 01 Temmuz 2012 - Aydınlık

Son Yazılar