f4_ucagina_aktarilan_mig21_kodlarinin_hikayesi225

Kaçırılan MIG 21’in kodu İncirlik’te bizim uçağa aktarıldı!

Dehşete Düşüren İddialar!

CHP’li vekillerin adeta görmezden gelinen iddiaları Ediboğlu’nun son çıkışıyla endişe verici boyutlara ulaştı : Kaçırılan MIG 21’in kodu İncirlik’te bizim uçağa aktarıldı!

Unutulmaya mı bırakılıyor!

Suriye’ye komşu illerin CHP’li vekillerinden gelen şok iddialara, ne yalanlama ne açıklama geliyor. Önceki gün Hatay’da Suriyeli yaralıların Türk hastalardan önce tedavi edildiğini ifade eden M. Ali Ediboğlu, dün de müthiş bir iddia ortaya attı.

Keşfedeceksen Kandil’i et!

Suriye’den çalınan bir MIG 21 uçağının kodlarının Tel Aviv’de çözülüp İncirlik’te bizim uçağa aktarıldığını anlatan Ediboğlu, ‘keşif uçuşu’ açıklamasına da tepki gösterdi: Neyi keşfediyor? Gitsin Kandil’i keşfetsin, PKK’lıların peşine düşsün!

Eylem ve bomba iddiaları!

Mehmet Şeker “Suriye’yi kana bulayan bomba yüklü kamyonların Türkiye’den gittiğini, Hatay’daki kamplarda bomba üretildiğini” Refik Eryılmaz ise Türkiye’nin desteğinde Suriye sınırından muhaliflere silah sevkiyatı yapıldığını iddia etmişti.

CHP’li Ediboğlu’ndan kan donduran iddia!

Suriye uçağı Lübnan’a kaçırıldı. İsrail’de kodları çözülüp, İncirlik’te bizim F-4’e aktarıldı. Suriye’de Suriye uçağı gibi algılanacağı düşünülmüş!

************************************************

Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine getiren Türk keşif uçağının düşürülmesi olayında çarpıcı bir iddia da CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu’ndan geldi. Ediboğlu, düşürülen Türk uçağının yazılım ve kodlarının Suriye’den kaçırılan MIG 21 ile değiştirildiğini öne sürdü. Mehmet Ali Ediboğlu, “10 gün önce Lübnan’a kaçırılan bir Suriye uçağı  vardı. O uçağın Tel Aviv’e götürüldüğü, şifrelerinin orada çözüldüğü, bilgisayar şifreleri çözülen bu uçağın İncirlik’e getirildiği ve kodlarının, şifrelerinin bizim uçağa aktarıldığı, onun Suriye’de bir Suriye uçağı gibi algılanacağı varsayılmış ve o şekilde gönderilmiş. Burada F-4 uçağına aktarılmış. Bu iddia da Suriye’de konuşuluyor” dedi.

MIG yazılımlı F- 4!

YENİÇAĞ’ın konu ile ilgili sorularını yanıtlayan CHP Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Suriye’den Lübnan’a kaçırılan MIG 21 uçağının şifrelerinin İncirlik’te F-4’e yüklendiği iddia etti. Ediboğlu, “Yapılan bu işlemden sonra Suriye’deki hava sistemlerinin bunu Suriye MIG- 21 uçağı gibi algılanacağı düşünülerek Suriye hava sahasına gönderildiği belirtiliyor. Bu şekilde gerekli istihbari çalışmaları yapmaya çalışmışlar. Yani böyle bir iddiada var” diye konuştu.

İsrail’den saldırı bekliyor!

Suriye’nin kaçırılan uçak nedeniyle alarma geçtiğini ve her an İsrail’den saldırı beklediğini vurgulayan Ediboğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla hava sahasını uçuşa yasaklamışlar. Bir tane Suriye uçağı kaçırıldıysa her an bir başka uçak kaçırılabilir, o uçağa da operasyon yapılabilir korkusuyla o bölgelerde kendi uçaklarına dahi uçuşu yasaklamışlar. Dolayısıyla oradaki sistemlere, füzesavarlara talimat verilmiş. Suriye uçağı dahi görseniz vurun komutu verilmiş. Bunun üzerine Suriye uçağı olarak algılamış olsalar bile vurmuş olabileceklerini iddia eden yayınlar ve iddialar var.” Suriye’ye denizyoluyla yüklü miktarda silah ve mühimmat sokulduğunu ve bunların da muhaliflere dağıtıldığını ifade eden Ediboğlu, bu ülkenin savunmasında titiz davranmasının doğal olduğunu söyledi. Ediboğlu, “Bizim uçaklarımız orada keşif uçuşu yapıyor. Neyi keşfedecek? Gitsin Kandil’i keşfetsin. Kandil’deki PKK’lıların peşine düşsünler” dedi. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, bir süre önce yaptığı açıklamada Suriye’de çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bomba yüklü kamyonların Türkiye’den gittiğini, Hatay’daki kamplarda bomba üretildiğini iddia etmişti.

“Silahlar MİT’in öncülüğünde Türkiye’den sevk ediliyor!”


CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da, Mehmet Ali Ediboğlu ve Mehmet Şeker gibi gündemi sarsacak iddialarda bulunmuş, ancak bu iddialara bugüne kadar iktidar kanadından herhangi bir yalanlama gelmemişti. Refik Eryılmaz, bir süre önce bazı basın yayın organlarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin desteğinde Suriye sınırından muhaliflere silah sokulduğunu öne sürmüştü. CHP’li Refik Eryılmaz, şunları söylemişti:

Başbakan’ı suçlamıştı!

“Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) öncülüğünde Türkiye’den Suriye’ye ağır silahların taşındığı ve muhalif gruplara teslim edildiğine ilişkin önemli iddialar konuşuluyor. Ben daha önce de böyle iddialarda bulunmuştum. Ne yazık ki, bu iddialar hiç bir yetkili makam tarafından yalanlanmadı. Bir süre önce iddiaları yerinde incelemek için Reyhanlı sınırına gittim. Özellikle Reyhanlı-Suriye sınırından iki köyden ağır silahların muhalif guruplara teslim edildiğini ve vatandaşlarla görüşmemde net olarak tespit ettim. Türkiye’nin, bazen jandarma eskortluğunda, bazen MİT mensuplarının bulunduğu özel araçlarla, bazen minibüs, bazen otobüs, bazen TIR’larla sandıklar içerisinde ağır silahların Suriye sınırında bir çadıra götürülüp, bırakıldığı ve oradan da Suriye tarafından gelen araçlarla Suriye tarafına götürüldüğü, Suriye’de Müslüman Kardeşler ve El Kaide örgütüne teslim edildiğini tespit ettik. Bu şu anlama geliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, teröristlere yardım ediyor, işbirliği yapıyor. Bu asla kabul edilemez.” CHP Hatay milletvekilleri, Suriyeli yaralıların Türk hastalardan önce tedavi edildiğini, Türk vatandaşların adeta ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini de iddia etmişlerdi.

Suriye Zirvesi Cenevre’de toplanıyor!

BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye konulu toplantının haftasonu Cenevre’de yapılacağını açıkladı. Annan yaptığı yazılı açıklamada, toplantının Cenevre’deki BM Sarayı’nda Cumartesi günü yapılacağını belirtti. Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere) katılacağı, Türkiye, Katar ve Irak’ın da toplantıya davet edildiği kaydedildi. 30 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek Suriye Konferansı öncesi  Clinton’dan açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Toplantının Suriye konusunda dönüm noktası olmasını umuyorum“ dedi. Rusya’nin BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye ile ilgili uluslararası toplantıya katılma davetini kabul ettiklerini belirterek, ”Davetiye gönderildi ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov daveti kabul etti“ diye konuştu.

ABD: Erdoğan ölçülü konuştu takdir ediyoruz!

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye çıkışını “ölçülü” bulduklarını ve Türkiye’yi şu ana kadarki tutumundan dolayı takdir ettiklerini belirtti. Carney, Kuzey Atlantik Konseyi’nin Türkiye’nin talebi üzerine toplandığını ve Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesini kabul edilemez bir eylem olarak nitelediğini, bu durumu en güçlü ifadelerde kınadığını hatırlattı. ABD ve NATO’nun Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayan Carney, “Esad rejimini sorumlu tutmada ve Suriye’de ihtiyaç duyulan siyasi değişime yönelik gayretleri sürdürmede Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız” dedi. Carney, son dönemde Suriye ordusundan üst düzey isimlerin Ürdün ve Türkiye’ye sığınmasının, Esad rejiminin Suriye’de durum üzerindeki kontrolünü kaybettiğinin göstergesi olduğuna işaret etti. Carney, “Türkiye’nin yanındayız” ifadesini kullandı.

Moskova, S-300 füzelerini Şam’a vermiyor!

Rusya sürpriz bir karar alarak Suriye’ye S-300 füze sistemlerinin satışını askıya aldı. Moskova yönetimi, Türk uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin de önceden planlanmış bir eylem olarak görülmemesi gerektiğini açıkladı. Vedemosti gazetesinin haberine göre, bir yıl içinde Suriye’ye 105 milyon dolar tutarında S-300 ve PMU-2 hava savunma füze sistemlerinin satışının askıya alındığı bildirildi. Haberde, “yukarıdan gelen bir emirle” Suriye’ye satışın durdurulduğu belirtilirken, Rus basını olayı “Moskova sonunda Suriye konusunda taviz verdi” yorumları yapıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da, “Uçak olayının tahrik ya da önceden planlanmış eylem olarak algılanmamasının önemli olduğu görüşündeyiz. Ayrıca bu olay etrafında değişik propagandalarla gerilimin tırmandırılmamasını taraflardan bekliyoruz. Böyle bir propagandanın Suriye krizinin bulunduğu nokta dikkate alındığında son derece zararlı olacağını düşünüyoruz” açıklaması yaptı.

Fatih ERBOZ - 28 Haziran 2012 - Yeniçağ

Son Yazılar