nato_terorist_american_organisation225

Hadi gelin birazda düşürülen uçağımızla ilgili gerçekleri konuşalım!

Suriye bir uçağımızı vurdu, iki pilot kayıp. Ortadaki toz dumana göre net olan sadece bu iki bilgi.

Başka net bilgi var mı? Eh işte!.. Suriye Dışişleri şunu söyledi, Türk Dışişleri bunu söyledi.

Peki, gerçek ne?

1. Düşürülen uçağımızdan başlayalım. Olaydan sonra RF4 tipi uçağın eğitim uçağı olduğu söylendi. Doğru değil. RF4’ler istihbarat uçağıdır. Çok seri hareket edebilen uzun menzilli bu uçakların burnunda, makineli top yerine, 80 kilometre uzaktan bile görüntü alabilen kameralar bulunur.

2. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uçağın kısa bir süre de olsa Suriye hava sahasını ihlal ettiğini söylediği konuşmasında, “Bunlar çok hızlı uçaklar, bu yüzden hava sahasını ihlal etmiş olabilir” demişti. Pardon ama freni patlamış kamyondan mı söz ediyoruz, RF4’ten mi. Bu uçaklardaki navigasyon cihazlarında bütün ülkelerin hava sahaları haritaları bulunur ve pilot bu haritalara göre uçar. İstemeden Suriye hava sahasına girmesi mümkün değildir.

3. Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı, uçağın ulusal radar sisteminin test edilmesi göreviyle havalandığını söyledi. Bir başka açıklamada ise uçağın bir NATO görevini yerine getirdiği belirtiliyordu. Ulusal radar sisteminin test edilmesi bir NATO görevi değildir. NATO görevleri askerden askere verilebilen bir görevdir ve Dışişleri bilgilendirilir. Bu durumda uçağa görev NATO tarafından, Genelkurmay üzerinden ve Dışişleri’nin bilgisi dahilinde verilmiş olması mümkündür. Genelkurmay Başkanlığı’nın uçağın radardan kaybolduğuna ilişkin açıklamadan başka açıklamasının olmayışı ayrı bir konudur.

4. Peki uçağın görevi nedir. Daha önce ulusalkanal.com.tr’de “Tayip Bey, girin ama…” yazımızda belirtmiştik. Rusların Amiral Kuznetsov uçak gemisi, beraberindeki bir filoyla birlikte Ocak ayında Suriye’nin Tartus limanına geldi.

Tartus limanına gelen filo içindeki iki büyük nakliye gemisi, Suriye ordusuna ağır silah ve donanım takviyesi yaptı. Bunların arasında dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemi olan S-300 uçaksavar/füzesavar bataryaları da Suriye’ye teslim edildi. Suriye-Lübnan sınırındaki Sanin dağında bulunan elektronik haberleşme sistemi, Kuznetsov’dan indirilen yeni sistemle modernize edildi.

Suriye’nin, Jabel Hannah dağında bulunan radarı, 1991 yılındaki İsrail saldırısında tahrip edilmişti. İran, bu radarın yerine 2009’da Daryal radarını yerleştirdi. Faz dizili Daryal radarı, 60’ar derece açıyla birbirini bulan iki tarama yapıyor ve bunlar örtüştüğünde radarın gücü 2 bin 500 kilometre menzile kadar çıkabiliyor. Böylece Türkiye, Kıbrıs, Kahire gibi merkezleri rahatça tarayabilen Daryal’ın verileri anında Sanin’deki merkeze, oradan da Moskova ve Tahran’a gönderiliyor. Suriye’nin deniz sınırlarına Yukon tipi deniz seyir füzeleri konuşlandırıldı. Denizden 5 metre yüksekte, ses hızının 2.5 katı bir hızla uçabilen bu füzeler, Suriye’ye saldırabilecek hedefleri bekliyor.

Vurulan RF4 istihbarat uçağımızın görevi çok büyük bir ihtimalle Rusların ve İranlıların kurup geliştirdiği bu hava savunma sisteminin görüntülerini almak ve sistemi test etmekti.

5. Diyeceksiniz ki!.. Amerika veya NATO, görüntüleri uydudan alamıyor mu? Alıyor. Ancak 400 ila 600 kilometre yukarıdan alınan görüntüler NATO’nun ve ABD’nin tam faydalanabildiği görüntüler değil. Çünkü bunlar iki boyutlu görüntüler. Bunların üç boyutlu görüntü haline getirilebilmesi için, alçaktan uçan bir istihbarat uçağı gerekiyor. Yanından yöresinden uçsa yetiyor. RF4’ün 100 veya 200 metre irtifada olmasının muhtemel gerekçesi budur. Suriye’nin hava savunma sistemi görüntülendi ve maalesef çok kötü bir biçimde test edildi. Evet, savunma sistemi çok faal çalışıyordu.

6. Peki, RF4 uçaksavarla mı yoksa füzeyle mi vuruldu? Siz hiç füzeyle vurulmuş bir uçak gördünüz mü? Ben görmedim. Göreni de bulamadım. Çünkü uzmanlar, füzeyle vurulan uçağın, füzedeki çok yoğun patlayıcı nedeniyle infilak edeceğini, paramparça olacağını söylüyorlar. Oysa ABD uydusu düşen uçağın yerini buluyor. Paramparça falan olmamış. Ee, neyle vurulmuş bu uçak?

7. Uçak vurulduktan sonra bilmem kaç mil geri giderek Suriye hava sahasında düştü açıklaması da Türk Dışişleri’nden yapıldı. Füzeyle vurulup infilak eden, parçalanan bir uçak bunu nasıl başardı, hala anlayabilmiş değilim.

Halil NEBİLER - 26 Haziran 2012 - Ulusal Kanal
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar