husamettin_cindoruk1_225

"Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan kurtulmalı.. Devlet siyaseti Davutoğlu’nun elinden alınmalı."

"Suriye kolay lokma olmadığını hem Türkiye’ye hem de dünya kamuoyuna bir kez daha gösterdi.."

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gelişmeleri Aydınlık’a değerlendiren Milli Anayasa Forumu’nun Düzenleme Kurulu Başkanı ve eski Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Türkiye’de Dışişleri Bakanlığı devre dışı kalmıştır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendi dış politikasını uyguladığını söyleyen Hüsamettin Cindoruk, “Sadece Suriye konusunda değil bütün dış ilişkilerimizde Davutoğlu’nun kişisel fikirlerine, stratejilerine dayalı bir politika yürütüyoruz. Türkiye komşularıyla ihtilaf halinde ‘Davutoğlu politikası’na girdi” diye konuştu.

‘NATO karışmayacak!’

Cindoruk sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hadise Suriye’nin bir güç gösterisidir. Suriye kendisinin kolay lokma olmadığını hem Türkiye’ye hem de dünya kamuoyuna bir kez daha gösterdi. Göreceksiniz NATO bu işe karışmaya hiçbir zaman sıcak bakmayacaktır, kaldı ki NATO anlaşmasının ihlali de sözkonusu değildir. İhlali yapan Türk uçağıdır. Türkiye’nin kendi sınırları dışında Suriye’nin hakim alanlarını ihlal ettiği görülüyor.”

‘Suriye ve Rusya mesaj verdi!’


Öte yandan, Suriye’nin kendi savunma sistemini etkili biçimde kurduğunu göstermiş olduğuna dikkat çeken Cindoruk, “Bu Suriye’nin ve Rusya’nın bir mesajıdır. Davutoğlu eğer bu hadiseleri durdurmazsa Türkiye’nin başı bu dertten çıkmaz” dedi.

‘Askeri harekat iddiaları çürütüldü!’


Cindoruk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu durumda en gerçekçi pozitif tespit ise şudur; Bu hadise Başbakan Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye’ye karşı askeri harekat yapabileceklerine ilişkin iddialarını çürütmüştür. Türkiye dış politikada da iç politikada da önemli bir zaafa uğramıştır. Benim temennim AKP’nin ve Cumhuriyet’imizin Davutoğlu’ndan kurtulmasıdır. Davutoğlu bir Enver Paşa örneğini yaşatıyor ülkeye. Şahsi fikirleriyle, eylemleriyle, inisiyatifiyle Türkiye bundan sonra da çeşitli alanlarda zaafa uğrayacaktır.” Türk Milleti’nin bundan sonra gelişmeleri nasıl karşılayacağı, AKP Hükümeti’nin arkasında durup durmayacağı konusunda ise Cindoruk, şunları söyledi:

‘Başbakan’ın tehditleri kuru sıkı çıktı!’


“İki pilotumuzun düşmesi ve şehit olması karşısında hükümet sadece bir nota vermekle yetiniyor. Başbakan’ın Beşar Esat’la ilgili söyledikleri, tehditleri hepsi kuru sıkı çıkmıştır. Kendi vatandaşlarına yaptığı kötü muamelelerden ötürü Beşar Esat’a ders vermek isteyen bir Başbakan var, ancak Türk uçağını düşüren Beşar Esat’a yapacak bir şeyimiz yok. Bu vatandaş için çok önemli bir test. Vatandaşlar bunu görecektir. Türkiye Suriye karşısında aciz kalmıştır. Suriye’nin çetin ceviz olduğu ortaya çıktı. Suriye’nin senelerdir önce Sovyet Ruya’yla, sonra Rusya’ya, Çin’le olan ilişkilerinde ciddi bir savunma sistemi kurduğu anlaşılıyor. Ciddi bir askeri güç olduğu da zaten biliniyordu. Ama Davutoğlu bunları hafife aldı ve maalesef Türkiye sıkıntıya girdi.”

‘Suriye galip geldi!’

“Mesele Suriye açısında bir galibiyet” diyen Cindoruk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama Davutoğlu ekibi açısından bir yenilgidir. Türkiye’nin Suriye ile bir alıp veremediği yoktur. Bizim Suriye’nin içişlerine karışmamız, Suriyeli muhalifleri silahlandırmamız herkesin gözü önünde olan bir hadise. Bu Türkiye için tehlikeli bir oyundur, çünkü Türkiye’nin Hatay meselesinden ötürü Suriye ile tarihi bir ihtilafı vardır. Türkiye’nin 800 km sınırı olan bir ülkeyle Davutoğlu yüzünden neden bu tür ihtilaflara düşelim? Türkiye’nin Suriye ve bütün bölgelerle ilgili devlet siyasetini Davutoğlu’nun elinden alması gerekir. Komşularımızla sıfır problem derken ne hala geldik.”

Gamze ÇINLAR - 25 Haziran 2012 - Aydınlık

******************************************************

ucus_nato_baglantili225

Uçuş NATO Bağlantılı!

Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının NATO bağlantılı bir uçuş sırasında Suriye hava sahasını ihlal ettiği ortaya çıktı!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk keşif uçağının ulusal radar sistemini test etmek için uçuşta olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Uçağımızın görev tanımı ulusal radar sistemimizin test edilmesidir, herhangi bir Suriye misyonu yoktur. Bütün sahillerimizde ulusal güvenliğimizi ilgilendiren uçuşlar yapılır” diye konuştu.

Diğer yandan düşen uçağın Hatay’ın Amanoslar Dağı Zirvesi’nde konuşlu NATO Üssü konumundaki Kisecik Radar İstasyonu ile bağlantılı olarak, alçak ve yüksek irtifa “elektronik muhabere” tatbikatı yaptığı belirtildi. Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının düşürülmesi olayını açıklarken, “Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur. Suriye hava sahasına 13 mil uzaklıkta vurulmuştur. Radar görüntüleri, elimizdeki veriler, uçağımız vurulduktan sonra kontrolü kaybettiği için Suriye kara sularına düşmüştür” diye konuştu.

“Eylem planı doğrultusunda adımlar atılıyor!”

Ahmet Davutoğlu, dün TRT’de Suriye ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, atılacak adımlara ilişkin eylem planının dünkü (önceki günkü) toplantılar sonucu tespit edildiğini, Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu ve eylem planı doğrultusunda adımlar atılmaya başlandığını bildirdi. Davutoğlu, eylem planının ve atılacak adımların salı günkü AKP grup toplantısında Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.

“Uçağın gizli misyonu yoktu!”

“Uçağın görev tanımı, ulusal radar sistemimizin test edilmesine yöneliktir” diyen Davutoğlu şöyle konuştu: “Kesinlikle Suriye ile özel, gizli misyonu yoktur. Uçağımız solo uçuş yapmaktadır, tek başına uçuş yapmaktadır. Bu tamamıyla test, eğitim uçuşudur. Yoksa riskli göreve tek başına hiçbir uçak gönderilmez. Uçağımız kimliğini de gizlememiştir.

Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur. Suriye hava sahasına 13 mil uzaklıkta vurulmuştur. Radar görüntüleri, elimizdeki veriler, uçağımız vurulduktan sonra kontrolü kaybettiği için Suriye kara sularına düşmüştür. Şu anda elimizde telsiz görüşmeleri, radar kayıtları bulunmaktadır. Uçağımıza yapılmış hiçbir uyarı yok. Kısa süre Suriye hava sahasına girmesi söz konusu ama bu vurmayla ilgili değil. Bazen hızdan, hava şartlarından dolayı kısa süreliğine hava sahasının ihlal edilmesi çok sık oluyor. Türkiye’ye de oluyor. Bu durumda Suriye’den uyarı yok. Bu vurma olayından 15 dakika önce.”

Davutoğlu, gerekli gördükleri zamanlama ve yöntemle adımların atılacağını, kimsenin Türkiye’nin kararlılığından şüphe etmemesi gerektiğini kaydetti. “Tüm bu bilgiler uluslar arası çevrelere ve Başbakanımız tarafından muhalefet partileriyle paylaşılacak” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimse Türkiye’nin kararlılığını test etmesin!”

“Bizim açımızdan tereddüt yok. Sorulacak soruların hepsini sorduk. Resim net bir şekilde karşımızda bundan sonraki aşama bölgesel ve küresel aktörlerle bu bilgileri paylaşmaktır. Dün bir çok ülke lideriyle görüştüm. Bugün de görüşmelerim devam edecek. Tüm ülkeler taziyelerini ve iyi niyetlerini belirtti. Bugünkü brifingden sonra herkese destek beklentilerimizi ilettik. Bazı çevrelerden de açıklamalar gelecektir. Gerçeğin ortaya çıkması için elindeki verileri paylaşmalarını istedik. Uçağımız uluslar arası karasularında vuruldu. Aksi bir görüş varsa verilerini ortaya koyar. Şu anda uluslararası toplumun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Kimseye haksız yere tepki vermeden ama haklı olduğumuz yerde kararlı bir şekilde adım atmalıyız. Bu noktada ince bir çizgide yer alıyor. Gereksiz riskleri almayacaksınız hem de bir devlet olarak kararlı bir tutum sergileyeceksiniz. Kimse Türkiye’nin bu kararlılığından şüphe etmemelidir. Türk kamuoyu olgunluğunu gösterdi. Ana muhalefet partisinden gelen açıklamalar takdire şayan açıklamalardır. Türkiye vakarlı duruşunu ortaya koymuştur. Hükümetimizi kararlılığı ortaya koymuştur. Muhalefetimiz duyarlılığını korumuştur. Bütün bunlar olumlu adımlardır.

“Bölgede gerilim yanlısı olmadık!”

Bir saldırı söz konusu. Suriye’ye bir çok ülke tarafından ihlaller olmuştur. Ancak hiçbirinde böyle bir adım atılmamıştır. Ancak silahsız bir uçak vuruluyorsa bunda saldırı söz konusu değildir. Kimse Türkiye’nin kapasitesini test etmeye kalkmasın. Bizim öncelikli vazifemiz pilotlarımızın durumudur. Daha sonra istişareler sonucunda Türkiye hareket stratejisini belirleyecektir. Biz hiçbir zaman bölgede gerilim yanlısı olmadık. Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda da ne kadar kararlı adımlar attığımızı dünya bilir.

Esed rejimi ağır silahlarla büyük katliamlar gerçekleştirdi. Biz Suriye halkının yanında yer alacağız. Bunu gerçekleştirmek için bütün diplomatik adımları atacağız. NATO’da yapılacak kongrede bir bilgilendirme yapılacak. BM Güvenlik Zirvesi’nde de bir bilgilendirme olacak.”

Başbakan Erdoğan’ın siyasi parti liderleriyle görüşeceğini, pazartesi günü de konunun Bakanlar Kurulu’nun gündemine geleceğini belirten Davutoğlu, Erdoğan’ın muhtemelen Salı günü grup toplantısında konu ile ilgili açıklamalarda bulunacağını da belirtti.

NATO, yarın toplanıp 4. maddeyi görüşecek...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “NATO Konseyi’nde yapılacak toplantıda 4. madde çerçevesinde bilgilendirme yapılması için talimat verdim. Bu saldırgan tutumun arka planı ortaya konulacak” sözlerinden kısa süre sonra NATO sözcüsünden açıklama geldi. Sözcü, Konsey’in Salı (yarın) günü olağanüstü toplanacağını bildirdi. NATO Şartı’nın 4’üncü maddesine göre bir üye devletin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ve güvenliğinin tehdit altında olması durumunda tüm üye devletlerin birlikte istişarelerden bulunmasını öngörüyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Willam Hague, Türk askeri uçağının düşürülmesini kınayarak, olaydan “ciddi biçimde” kaygı duyduklarını bildirdi. Hague yaptığı açıklamada, “Bu ölçüsüz eylemin, Suriye rejiminin ne kadar ileri gittiğini gösterdiğini” belirterek, “Suriye’nin bu davranışından sorumlu tutulacağını ve ülkesinin BM Güvenlik Konseyi’nde güçlü bir eyleme destek vermeye hazır olduğunu” kaydetti.

Aydınlık - 25 Haziran 2012

Son Yazılar