cihad_makdisi_o_yukseklikte_suriye_ucagi_bile_olsa_vururduk225

Cihad Makdisi : O yükseklikte suriye uçağı bile olsa vururduk!

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, "Türkiye'ye karşı husumetimiz yoktur. Olay Suriye'nin egemenlik haklarının ihlalidir!" açıklamasında bulundu.

Sözcü Makdisi, "Türkiye krizi sürekli yükseltmeye çalıştı. Türkiye'nin açıklamalarının gerçekle bağlantısı yok" ifadesini de kullandı.

Makdisi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına da yanıt verdi, uçağın 100 metre irtifada uçtuğunu savundu, "O yükseklikte Suriye uçağı bile olsa vururduk" dedi.

Makdisi, uçağın 100 metre yükseklikte uçtuğunu, füzeyle değil uçaksavar mermisiyle vurulduğunu da savundu.

İlgili Videoyu İzlemek İçin Tıklayın!

Videonun Türkçesi..

Suiye Dışişleri Sözcüsü Sn. Dr. Cihat El Makdissi'nin Davutoğlu'nun konuşmasına cevabı : Saat 13:30 25/6/2012


1) Uçak karadan otomatik uçaksavarla vuruldu .Mermilerin isabet ettiği bölge uçağın kuyruk kısmında . Kuyruk bulundu ve rapor edilerek Türkiye'ye teslim edildi . Uçaksavar azami menzili ( etkli menzili değil) 2500 m . Vurulma yeri 13 deniz mili olsaydı bu durumda kullanılan silah ancak füze olacaktı . Bu da sözkonusu olmadı, tesbit edilmedi .

2) Bölgede bulunan uçaksavar asker ve subay açık gözle,tanımlanamayan , hızla ve 100 m yükseklikte ve saatte 800 km hızı ile çıplak gözle tesbit etmişler. Bu durumda ve ani saldırı karşısında kendini tanımlamayan bir uçak bu şekilde sahile yaklaşırsa Suriye uçağı olsa bile vurulacaktı . İsabet karadan 1000 m uzaklıkta iken olmuş .

3) 15 aydan beri Türkiye hükümeti Suriye'ye karşı gösterdiği tavır elbette bizi alarm durumda bıraktı . Unutmayalım,buna benzer bir saldırı 2007 aynı bölgeden İsrail jetleri Türkiye hava sahasını kullanarak Türkiye sınırına yakın olan Der el Zor şehrine saldırı düzenlendı ve bir binayı bombaladılar.

4) Uçağın hız,yükseklik ve vurulma anı raporları elimizde mevcutur .

5) Kazadan hemen sonra,hem deniz komutanı hem de hava komutanı Türkiye'deki hava ve deniz komutanları irtibat kurarak,Türkiye helikopterlerine ve botlarına Suriye sularında arama operasyonunu onayladılar. Bu tarafımızdan iyi niyet göstergesidir .

6) 15 aydan beri Türkiye'nin tavırlarına rağmen ve Suriye'nin istikrarını bozmak istiyenlere konaklama ve yardım yapmasına rağmen,biz hala Türkiye'yi bir sınır komuşusu olarak görüyoruz ve aramızdaki iyi niyetli ilşkilerin geri dönmesi arzu etmekteyiz . Bizim Türkiye halkı ile hiç bir sorunumuz yok . Problemlerimiz sadece Türkiye'deki iktidarla.

***************************************************

Suriye’nin önerisini Türkiye yanıtlamadı!

Suriye, olay yeri incelemeleri için Türkiye'yle ortak bir askeri komisyon kurulmasını önerdi, ancak Ankara'dan yanıt alamadı.

Türk jetinin düşürülmesiyle ilgili Şam'da basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, yaşananlara rağmen Türkiye ile komşuluk ilişkilerini sürdüreceklerini belirtti.

Suriye, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait keşif uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye ile ortak askeri kaomisyon kurulması önerisi yaptığı ortaya çıktı.

Ortak askeri komisyon kurulması bilgisini Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Makdissi açıkladı. Makdissi, henüz bu konuda Türkiye'den yanıt alamadıklarını belirtti.

Suriye Dışişleri Sözcüsü, yarın Brüksel'de gerçekleştirilecek NATO toplantısını da değerlendirdi.

Bu toplantının amacı durumu sakinleştirmek ve istikrarı sağlamaksa, başarılı olmasını isteriz. Ama eğer amaç saldırganlıksa, bizim de şunu belirtmemiz lazım: Suriye hava sahası, toprakları ve karasuları Suriye ordusu için kutsaldır. Türk hava sahası, toprakları ve karasularının Türk ordusu için kutsal olduğu gibi.

Makdisi, AKP iktidarını muhalifleri silahlandırarak Suriye'deki krizi derinleştirmek için çabaladığını söyledi. Makdisi Türk hükümeti ile Türk halkını farklı değerlendirdiklerini belirtti.

Türk Hükümeti ve Dışişleri Bakanı Suriye'deki krizin düzeyini sürekli yükseltmeye çalıştılar. Mevcut krizin çözülmesi muhaliflerin silahlandırılmasıyla olmaz. Bizler Türkiye'ye karşı kötü bir niyet beslemedik. Bu krizin çözülmesini istedik. Türk Hükümeti'nin faaliyetleri ve oradan gördüğümüz hamlelere rağmen iki halk arasındaki ilişkiler sıcaktır. Türk ve Suriye halkları kendilerinden gurur duyan halklardır.

Makdisi Türk uçağının Suriye hava sahasında uçaksavarla vurulduğunu, bunun bir egemenlik ihlali olduğunu açıkladı.

Bu toplantının amacı Türk Hükümeti tarafından yapılan açıklamaların yanlış olduğunu söylemektir. Saldırı füzeyle değil, uçaksavarla yapılmıştır. Uçakla ilgili bulunan parçalar da bunu göstermektedir. Radarla tespit edilen değil göz ile tespit edilmiş bir uçaktı. Türk jeti, 100 metre irtifada uçaksavarla düşürüldü. Uçak Suriye hava sahasındaydı. Bu, Suriye egemenliğinin açık bir ihlalidir.

Ulusal Kanal - 25 Haziran 2012
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar