suriyeye_silah_sevkiyati_reyhanli3_225

Suriye’ye silah sevkiyatının yapıldığı yer REYHANLI!

Suriye’ye silah sevkiyatının yapıldığı yer belirlendi. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, sevkiyatın Jandarma karakoluna 300 metre mesafeden yapıldığını ve geceleri yapıldığını söyledi.

Sınıra giden CHP’li Eryılmaz Aydınlık’a anlattı!

Aydınlık’ın daha önce yazdığı, Amerikan gazetesi New York Times’ın da “CIA ajanları Türkiye sınırından, Suriye’ye silah götürüyor” diyerek doğruladığı Suriye’ye silah sevkiyatının nereden yapıldığı belirlendi.

Sevkiyat yapılan yerlerden ikisinin, Reyhanlı’nın Bükülmez ve Sansarin köyleri olduğu tespit edildi.

suriyeye_silah_sevkiyati_reyhanli1

Hatay’ın, Suriye sınır bölgelerinde inceleme yapan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Aydınlık’a bölgede yaptığı inceleme sonuçlarını açıkladı.

Eryılmaz, “Suriye’ye silah sevkiyatı yapıldığı iddia edilen köyleri dolaştım.Köylülerle görüştüm. Gelişmeleri yakından takip eden insanları dinledim. Türkiye’den Suriye’ye silah sevkiyatı yapıldığı çok açık. Suriye’ye giriş çıkışlara kimse müdahale etmiyor” dedi.

Sevkiyat geceleri yapılıyor!

Suriye’ye silah sevkiyatının saat 22.00’dan sonra yapıldığını kaydeden Eryılmaz, şunları söyledi:

“Silah sevkiyatının yapıldığı iki merkez, Reyhanlı’nın Bükülmez köyü ve Cilvegözü sınır kapısına yakın Sansarin köyü. Yaptığımız araştırmaya göre silahlar buraya kamyon ve kamyonetlerle sandıklar içinde getiriliyor. Sınırın sıfır noktasında,düz bir alana büyük bir çadır kurulmuş, silahlar oraya ulaştırılıyor. Sonra Suriye’den gelenler bu silahları alıp götürüyorlar. Köylüler haftada en az iki kez silah sevkiyatı yapıldığını bildirdiler. Silah sevkiyatının yapıldığı yerin 300 metre yakınında Jandarma karakolu bulunuyor. Ama hiç müdahale etmiyor. Nereye ne götürüyorsunuz demiyorlar.
Yapılan silah sevkiyatını jandarmanın görmemesi mümkün değil. Jandarma karakolunda sınırı kontrol eden termal kamera da olmasına rağmen bu işler serbestçe yapılıyor. Zaten sınırı koruyan askerlere ateş etmek de yasaklanmış. Daha önceleri sınırı koruyan askerlere ‘vur emri’ veriliyordu, şimdi kaldırılmış. Suriye’ye sevk edilen silahların lav, uçaksavar, tanksavar gibi silahlar olduğu konuşuluyor.”

suriyeye_silah_sevkiyati_reyhanli2

‘Güvenlik birimleri sevkiyata eşlik ediyor!’

Refik Eryılmaz, yapılan sevkiyatlarda bazen güvenlik birimlerinin de mihmandarlık yaptığını, Sansarin köyüne “06” plakalı araçların gelip gittiği bilgisini aldığını ifade etti. Çevrede yaşayanların zaman zaman sınıra otobüslerle birtakım kişilerin getirildiğini, bu kişilerin sınırı geçerek Suriye’ye girdiklerini anlattıklarını belirtti. Bu kişilerin kim olduklarının bilinmediğini bildirdi.

Bu köylerin, Suriye tarafındaki köylerde “Müslüman Kardeşler ve El Kaide” militanlarının hakim olduğunu da vurgulayan Eryılmaz, “silahların İdlip’in Atma, Agrabat, Kah köylerine teslim edildiği ifade ediliyor” diye konuştu.

Yaşanan olaylar nedeniyle halkın huzursuz olduğunu kaydeden Refik Eryılmaz şu bilgileri verdi:

“Reyhanlı’da 4-5 bin Suriyeli yerleşmiş durumda. Bazı yöre insanları, gelen Suriyeli kadınlarla imam nikahı ile evlilikler yapmışlar. Gencecik kızlar yaşlılarla evlendirilmiş. Sınıra sık sık ambulanslar geliyor ve yaralıları alıp gidiyor. Yani organize işler yapılıyor. Türkiye savaş gerisi, ikmal bölgesi gibi. İlaç sevkiyatından tutun da silah sevkiyatına kadar her şey var.”

Ticaret durdu!

Türkiye’nin izlediği politika nedeniyle Suriye ile yapılan sınır ticaretinin ve genel ticaretin tamamen durduğunu, bölgede çiftçilik, ticaret, turizm yapan insanların çok zor günler geçirdiğini ifade eden Eryılmaz, “şu anda yaşanan ekonomik sıkıntıya bir de güvenlik sıkıntısı eklenmiş durumda” dedi.

Aydınlık - 24 Haziran 2012

Son Yazılar