Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşti; hatta dünya tarihinde eşine az rastlanır bir olay yaşandı. İstanbul Kemerburgaz'daki Zeynep Mutlu Vakfı Kemer Okulları, 3 saat içinde yerlebir edildi... Atatürk resimlerinin haritaların yerlerde süründüğü kampusten geriye sadece Atatürk büstü ayakta kaldı.

450 öğrencinin eğitim gördüğü 10 yıllık Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı Kemer Okulları, kaçak olduğu iddiasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi’ne ait 600 kişilik “zabıta ordusu” ve 10 iş makinesiyle dün sabah saat 05.30’da yıkıldı..

Ekipler kütüphane binasını dahi yerle bir etti. Atatürk resimlerinin haritaların yerlerde süründüğü kampusten geriye sadece Atatürk büstü ayakta kaldı.

Okulun yıkılması araç gereçlerin yıkıntılar arasında kalması, hatta kütüphane binasının dahi yerle bir edilmesi tarihte yasanan toplumun hafızasına yazılan bazı olaylarıda akıllara getirdi.

1933'te Naziler Alman karşıtı oldukları gerekçesiyle 25.000 kadar kitabı yaktı. 10 Mayıs  gecesi, birçok üniversite kentinde sağcı öğrenciler ellerinde meşalelerle “Alman olmayan ruha karşı” yürüyüş düzenledi. Toplantı yerlerin açık havada yakılan ateşle binlerce kitap yakıldı.

Okulun yıkılması 2003 yılında komşu Irak topraklarında yaşananları da akıllara getirdi.

Bağdat'ın düştüğü gün ve izleyen günlerde başkentteki bütün devlet daireleri yağmalanmıştı. Binlerce yıllık geçmişe sahip eserler bulunan Irak Ulusal Müzesi de yağma olaylarından nasibini almıştı. Müzenin yağmalanmasıyla binlerce tarihi eser yurtdışına kaçırıldı. Müzeyi yağmalayanların arasında Amerikan askerleri ve bazı yabancılar da yer alırken, 15 bin parça tarihi eser çalınmıştı.

Tarih boyunca kitaplıkları ve araştırma merkezleriyle bölgenin en önemli kentlerinden biri olan Bağdat benzer bir yağmayı bin yıl önce Abbasiler döneminde de yaşamış ve Moğol hükümdarı Hülagü, kenti aldığında ilk olarak Bağdat Kütüphanesi'ni yakarak tüm eserleri Dicle Nehri'ne attırmıştı. Bu talandan sonra hepsi el yazması olan kitapların mürekkeplerinin Dicle'nin sularına karıştığı ve nehrin günlerce bulanık aktığı biliniyor.

Son Yazılar