murat muratoglu2

Yiğit muhtaç olmuş ithal soğana!

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana… Bilmem söylesem mi, söylemesem mi?

Soğan kuru artınca, kuru soğan ithalatı için vergiler cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sıfırlandı! Bu sefer soğan değil de, Türkiye tarımının rezilliği gözlerimi yaşarttı.

Yahu evdeki saksıya ekseniz çıkan bir bitkinin ithal edilmesi rezaletin son perdesi… “İhracat rekoru kırdık” diye yaparlar haberi… Soğan bile ithal edeceksek kapatıp dükkanı gidelim daha iyi…

*** *** ***

Ne var ki, zengin ülkeyiz. Fakirler gibi soğan mı üreteceğiz? Tabii ki ithal edeceğiz. Bu işin başka anlamlı bir açıklaması yok ki!

Hükümet çiftçiyi düşünüyor. Ekimiydi, bakımıydı, sökümüydü, çiftçi kazanacağı 50 kuruşluk soğan için uğraşmasın, ithal edip satsın. Her türlü para kazanırsın. Nasıl olsa seçmeni illa inandırırsın!

*** *** ***

Var ya, bunu İnönü yapmış olsa en az 50 yıl yuhalatır meydanlarda… “İnönü döneminde ülkede soğan yoktu soğan… Bunlar soğan ithal ettiler” diye başlar, “Bizim böyle bir derdimiz yok” deyip noktayı koyar.

“Avrupa Birliği'ne gireceğiz” diye yola çıktılar. Soğan depolarında sayım yapıyorlar. Yahu, sırf depolarda soğan bekletilebilsin diye devlet lisanslı depoculuk teşvikleri dağıttı. Ya sonra? O soğan depolarını özel zabıta birlikleri ile bastılar. Soğan deposunda soğan yakaladılar. Vizyonları bu kadar!

*** *** ***

Depolara baskın yapılması tam bir tiyatro gösterisiydi. Amaç, “Bakın işte, pahalılık yok, fırsatçılık var memlekette” düşüncesi ile milletin etkilenmesiydi. Şimdi soğan bitti.

Haliyle seçim öncesi “ekonominin kötü olduğu gerçeğini” soğan fiyatları üzerinden halk görmemeli. Seçim bitene kadar her yol denenmeli.

*** *** ***

Sadece soğan da değil! Devletin İstatistik Kurumu resmi verilerine göre, 2018 yılında üretim miktarları tahıllar ve bitkisel ürünlerde yüzde 5.8, sebzelerde yüzde 2.6 azaldı. Oysa Türkiye hariç dünyanın dört bir köşesinde tarım üretimleri arttı!

*** *** ***

Sahi, ülkenin çok kötü yönetildiğini anlaması için bir milletin daha ne görmesi gerekir ki? Hâlâ ne umuyorlar. Köprü, havalimanı, yollar… İyi, güzel de önümüzdeki 20 yıl boyunca yine parasını ödeyecek olan onlar!

Çoğunun yandaşları ihya etmek için verildiğini nasıl anlamıyorlar? Soğan ithal ama soyanın yerli olduğuna inanmıyorlar. Sayıştay raporları ortada… Adamlar devleti soyup soğana çeviriyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Tek derdimiz soğan olunca bana bir gülme geliyor!

Murat MURATOĞLU - 16 Ocak 2019 - Sözcü

Son Yazılar